Reklama

W kosmetykach znajdziemy różne rodzaje kolagenu: kolagen zwierzęcy, peptydy kolagenowe oraz kolagen natywny. Jednakże składniki te nie są w stanie uzupełnić naszego naturalnego kolagenu z kilku przyczyn. Przede wszystkim ich cząsteczki są zbyt duże i nie wnikają do skóry właściwej. Mimo to, kremy z kolagenem mają pielęgnujące właściwości, które poprawią stan naszej cery.

Reklama

Czym jest i jak działa kolagen?

Kolagen to białko, które składa się z aminokwasów i wytwarzane jest przez fibroblasty. Włókna kolagenowe łączą się ze sobą i splatają, tworząc cienkie sznureczki, a następnie gęstą siateczkę. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej. Wypełnia powierzchnię między narządami i jest jednym z najważniejszych składników skóry. Znajduje się przede wszystkim w skórze właściwej i odpowiada za jej elastyczność, odporność, jędrność i wytrzymałość. W naszej skórze występują dwa typy kolagenu:

  • typ I, który stanowi ponad 80% ogólnej ilości kolagenu w skórze,
  • typ III, który stanowi około 15%.

Do 25. roku życia ubywa tyle samo kolagenu, ile się wytwarza. Z wiekiem ilość wytwarzanego kolagenu jest coraz mniejsza oraz jest on gorszej jakości. W skórze jest zdecydowanie więcej kolagenu typu I, który jest mniej elastyczny i sztywniejszy. Utrata kolagenu prowadzi do zmniejszenia się elastyczności skóry oraz jej jędrności. Jest to bezpośrednim powodem pojawienia się zmarszczek, bruzd, a także zmiany w owalu twarzy.Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen?

Czy kremy z kolagenem działają?

Niestety, kremy z kolagenem nie uzupełnią braków tego składnika w skórze. Nie wpłyną więc na jej jędrność gęstość i zniwelowanie zmarszczek. Mogę mieć jednak działanie nawilżające i ochronne.

Kolagen zwierzęcy

Wszystkie kremy z kolagenem będą oczywiście wpływać na kondycję naszej skóry, jednak nie wpływają bezpośrednio na uzupełnienie tego składnika. Kolagen zwierzęcy w naturalnej postaci ma zdecydowanie większe cząsteczki niż pory skóry, przez co nie może się dostać do głębszych warstw. Oznacza to, iż ten drogocenny składnik po prostu zostaje na powierzchni naszej skóry i wykazuje jedynie właściwości nawilżające. W kremach znajdują się również liczne składniki pielęgnujące, które nawilżają i odżywiają skórę. Może się nawet wydawać, że jest ona znacznie bardziej jędrna i gładka, jednak wynika to przede wszystkim z odpowiedniego nawilżenia i odżywienia.

Peptydy kolagenowe

Inaczej wygląda sytuacja w momencie, kiedy w kremie znajdują się peptydy kolagenowe, czyli zhydrolizowany kolagen. Tak rozbity kolagen ma możliwość przedostania się przez naskórek i teoretycznie prowadzić ma do aktywacji produkcji naturalnego kolagenu. Badania udowodniły jednak, że cząsteczki te są małe, lecz również mało aktywne, co prowadzi do tego, że ich skuteczność jest znikoma.

Reklama

Kolagen natywny z ryb

Według niektórych producentów kosmetyków rozwiązaniem jest kolagen natywny, który pochodzi od ryb. Jego cząsteczki są kilkadziesiąt razy mniejsze od kolagenu zwierzęcego, a ponadto przy zetknięciu ze skórą, rozpadają się na pojedyncze aminokwasy i peptydy, które wnikają w naskórek. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by miał od trafiać do skóry właściwej, a w naskórku nie jest on zupełnie potrzebny. Po drugie gotowy kolagen nie może w żaden sposób uzupełnić braków w naszej skórze - musiałby być on najpierw strawiony, następnie rozłożony na aminokwasy i wykorzystany do syntezowania własnego kolagenu. Niestety, skóra nie może przeprowadzić takiego procesu.Podsumowując, kolagen nie ma szans przedostać się do skóry właściwej i nie może uzupełnić ubytku w naszym naturalnym kolagenie. Ma on tylko i wyłącznie działanie nawilżające i ochronne.Zobacz także: Warstwy naskórka - za co odpowiadają i jak je pielęgnować?Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane