Reklama

Dzięki współczesnej stomatologii i ortodoncji nasze uśmiechy, a często też także twarze mogą przejść niesamowitą metamorfozę. Stałe aparaty na zęby czy przezroczyste nakładki Invisalign prostują zęby i zgryz oraz często też przyczyniają się do wysmuklenia linii żuchwy (czego dowodzi przykład Kasi Dziurskiej).

Reklama

Za to profesjonalne i domowe zabiegi wybielające likwidują przebarwienia dodając naszym uśmiechom blasku. Jednak efekty wszystkich tych długotrwałych i dość kosztownych procedur można uzyskać szybciej i mniej za to płacąc. Wystarczy zdecydować się na licówki.

Licówki – co to jest

Licówki to cienkie płytki imitujące wygląd pięknych i zdrowych zębów. Ich kształt, kolor, faktura i rodzaj brzegów dobrany jest do potrzeb indywidualnego klienta. Ale zanim trafią one do jego jamy ustnej konieczne jest kilka wizyt u stomatologa.

  1. Najpierw zęby trzeba je wyleczyć i wybielić.
  2. Następnie wykonywany jest wycisk zębów, na postawie którego tworzy się makietę nowego uśmiechu (tak zwany mock-up), który może być przez pacjenta przymierzony. Z taką makietą w ustach można wyjść z gabinetu i przez kilka dni przyzwyczajać się do nowego uśmiechu. Jest to ważne, gdyż metamorfoza zębów z pomocą licówek jest nieodwracalna i trzeba być naprawdę pewnym swojej decyzji o ich założeniu.
  3. Jeżeli klient ma jakieś uwagi, dotyczące wyglądu swoich "ulepszonych" zębów, lekarz może w oparciu o nie dokonać korekty kształtu lub koloru przyszłych licówek.
  4. Po ostatecznym zaakceptowaniu wyglądu licówek, w znieczuleniu miejscowym lekarz usuwa z zębów, na których mają one być umieszczone, około 0,5 milimetra szkliwa i zakłada licówki tymczasowe.
  5. Gdy właściwe licówki są już gotowe, stomatolog dokleja je do zębów specjalnym cementem zawierającym substancje antybakteryjne, które mają zapobiegać powstawaniu płytki bakteryjnej – osadu zasiedlanego przez bakterię powodujące rozwój próchnicy.

Sam licówki mają grubość od 0.2 milimetra do 1 mm. Zakłada się je na wargową (przednią, a nie żującą) część przednich zębów – zwykle od czwórki do czwórki.

Licówki kompozytowe czy licówki porcelanowe – które są lepsze

Licówki kompozytowe są wykonane z tego samego materiału, którego używa się do uzupełniania ubytków w zębach. Trwałość licówek kompozytowych to 2-3 lata. Tymczasem licówki wykonane z porcelany zwykle trzeba wymienić po 10-13 latach.

Licówki porcelanowe mają jeszcze jedną przewagę na kompozytowymi – ze względu na sposób, w jaki odbijają one światło, bardziej przypominają naturalne zęby. Za taki efekt trzeba jednak zapłacić! Cena licówki kompozytowej zakładanej na jeden ząb zaczyna się od około 300 zł. Tymczasem za jedną licówkę porcelanową trzeba zapłacić nawet 1200 zł.

Zobacz także: Natalia Siwiec zrobiła sobie licówki. Pamiętacie, jak wyglądała przed ich założeniem?

Przeciwskazaniem do wykonania licówek jest niewyleczona próchnica oraz bruksizm.

Reklama

Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane