Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy najczęściej objawia się silnym świądem, przetłuszczaniem się włosów, podrażnieniem i łupieżem. Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skalpu i jak zwalczać uciążliwe objawy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba przewlekła i powracająca. Jest to nie tylko uciążliwy problem natury kosmetycznej, ale również może negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów. Aby złagodzić nieprzyjemne objawy łojotokowego zapalenia skalpu, konieczne jest wprowadzenie dermatologicznych szamponów przeciwłupieżowych, odpowiedniej diety, a niekiedy również leczenia dermatologicznego.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy
Przyczyna łojotokowego zapalenia skóry nie jest do końca znana. Wielu lekarzy i naukowców sądzi, że objawy najprawdopodobniej są wynikiem nieprawidłowości w pracy komórek skóry, spowodowanej przez drożdżaki z rodzaju Malassezia. Ten rodzaj drożdżaków znajduje się na skórze głowy każdego człowieka, lecz zazwyczaj nie prowadzi to do żadnych objawów. U osoby chorej grzyby wnikają aż do warstwy rogowej naskórka i wywołują powstawanie wolnych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do powstania stanu zapalnego. Przyczyną łojotokowego zapalenia skóry mogą być również:
- niska odporność,
- nadmierna aktywność gruczołów łojowych,
- nieodpowiednia higiena i pielęgnacja,
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekły stres,
- choroby neurologiczne,
- zaburzenia psychiczne,
- alkoholizm,
- choroby nowotworowe,
- zakażenie wirusem HIV.
Zobacz także: Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie, kosmetyki, dieta.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy
Objawy łojotokowego skóry najczęściej pojawiają się w miejscach gęsto owłosionych, gdyż znajduje się tam największa ilość gruczołów łojowych. Jednym z takich miejsc jest oczywiście skóry głowy. Symptomy najczęściej zaostrzają się jesienią i zimą.Najczęstsze objawy łojotokowego zapalenia skóry:
- rumień,
- łuszczenie się skóry,
- silny świąd,
- pogorszenie kondycji włosów,
- tłusty łupież,
- nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- nadmierne wypadanie włosów,
- małe strupy na głowie,
- niekiedy rozpadliny i przeczosy.
U niemowląt i małych dzieci objawem może być również biała lub żółtawa łuska na skórze, czyli ciemieniucha.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy
Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy. Jest to choroba przewlekła, nawracająca, której objawy najczęściej zaostrzają się jesienią i zimą. Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Przy nasileniu się objawów niezbędne jest stosowanie specjalnych szamponów o właściwościach przeciwłupieżowych. Powinny one mieć w swoim składzie kwas salicylowy, ewentualnie siarczek selenu czy związki cynku, dziegieć, ichtiol. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry należy stosować tylko odpowiednio dobrane dermokosmetyki. Stosowanie innych kosmetyków pielęgnacyjnych może zaognić objawy. W przypadku, kiedy szampony nie złagodzą objawów, należy wybrać się dermatologa. Lekarz przepisze odpowiednio dobrane leki steroidowe, przeciwzapalne lub antybiotyki. Mogą być to preparaty w formie maści lub do stosowania doustnego.Bardzo istotnym aspektem jest również nasza dieta. Powinniśmy unikać wysoko przetworzonej żywności, a skupić się na pełnowartościowej i różnorodnej diecie. Bardzo ważne jest spożywanie posiłków bogatych w witaminę B, cynk i kwasy tłuszczowe.