Reklama

Łuszczenie się skóry to najczęściej wynik jej przesuszenia lub odwodnienia. W tym przypadku pomoże nam odpowiednie nawilżenie oraz regularne złuszczanie naskórka. Często suchość spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, na przykład niską temperaturą lub kontaktem z chemicznymi detergentami. Łuszcząca się skóra może być jednak objawem poważnych chorób skóry lub chorób ogólnych organizmu.

Reklama

Łuszczenie się skóry na twarzy

Łuszczenie się skóry na twarzy wynika z nadmiernego rogowacenia naskórka. Często jest wynikiem odwodnienia (zbyt małej ilość wody w naskórku) lub przesuszenia (zbyt małej ilości sebum). Suchość skóry może wynikać z różnych przyczyn, na przykład nieodpowiedniej pielęgnacji, picia zbyt małej ilości wody lub nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Te czynniki wpływają na uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry, co prowadzi do utraty wilgoci.Suchość skóry może wynikać również z czynników genetycznych. Jeśli ktoś z naszej bliskiej rodziny ma suchą cerę, my również możemy takową posiadać. W tym przypadku osoby mają mniejszą ilość gruczołów łojowych, przez co sebum jest zdecydowanie mniej. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry. Powinna ona stosować kosmetyki silnie nawilżające i odżywcze. Bogate kremy do twarzy z dużą zawartością olejów roślinnych, masła shea, kwasu hialuronowego. Bardzo ważne jest również oczyszczanie. Powinno być ono niezwykle delikatne. Świetnie sprawdzą się olejki do mycia twarzy oraz nawilżające mleczka do demakijażu. Świetnie sprawdzi się tutaj oczyszczanie twarzy olejami, czyli metoda OCM.

Łuszczenie się skóry na głowie

Łuszczenie i zaczerwienienie skóry głowy może być spowodowane różnymi czynnikami. Bardzo często występuje ono przy przesuszonej, wrażliwej skórze. W tym przypadku powinniśmy stosować delikatne szampony, które nie zawierają SLS i SLES. Bardzo ważna jest również dodatkowa pielęgnacja skalpu. Raz w tygodniu powinniśmy wykonywać delikatny peeling skóry głowy oraz ją olejować. Dzięki temu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka i dogłębnie nawilżymy skórę.Łuszczenie się skóry jest również objawem łupieżu. Najczęściej pojawia się on przy stosowaniu szamponów, które podrażniają skórę, przy noszeniu czapki lub przetłuszczających się włosach. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy użyć szamponu przeciwłupieżowego z apteki. Po kilku użyciach problem powinien być zażegnany. Zobacz także: Łupież suchy i tłusty - jak się go pozbyć?

Łuszczenie się skóry na dłoniach

Łuszczenie się skóry na dłoniach najczęściej jest objawem przesuszenia lub kontaktowego zapalenia skóry. Bardzo ważne jest to, aby unikać czynników, które mogę powodować łuszczenie się skóry i jej podrażnienie. Pamiętajcie, aby zawsze sprzątać i myć naczynia w rękawiczkach. Silne detergenty chemiczne są niebezpieczne dla skóry i niszczą dłonie. Alternatywą są domowe sposoby na sprzątanie, takie jak soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy oraz środki czystości z naturalnych składników.Zobacz także: Zabiegi na dłonie, które zrobisz w domu

Łuszczenie się skóry na stopach

Łuszczenie się skóry na piętach może być wynikiem zaniedbania pielęgnacji stóp. Chodzenie w obuwiu bez skarpetek, chodzenie w butach ze sztucznym materiałów, zapominanie o peelingach czy kremowaniu stóp może powodować przesuszenie skóry. Pamiętajcie o tym, by regularnie wykonywać peeling stóp lub zdzierać martwy naskórek pumeksem i stosować kremy z mocznikiem. Odpowiednie pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna szczególnie latem. Niepokojące łuszczenie się skóry w ograniczonym obszarze może być spowodowane zakażeniem skóry. Najczęściej są to objawy wyprysku kontaktowego, łuszczycy lub grzybicy. W tym przypadku niezbędne będzie leczenie dermatologiczne.

Choroby powodujące łuszczenie się skóry

Przyczyną łuszczenia się skóry na twarzy, ciele i skórze głowy mogą być również choroby. Jeśli jest ono uporczywie i nie ustępuje mimo odpowiedniej pielęgnacji, należy się skontaktować z lekarzem.Choroby, które mogą powodować łuszczenie się skóry to:

Reklama

Przeczytaj również: Makijaż na łuszczącej się skórze.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane