Mycie twarzy mydłem? Sprawdź, kiedy możesz sobie na to pozwolić!
Mydło do mycia twarzy może być dobrym pomysłem, ale tylko pod pewnymi warunkami! Jakimi? Sprawdź.

Chyba każdy, kto ma kłopoty z cerą, lub jego skóra po prostu dramatycznie się przetłuszcza, przynajmniej raz uległ pokusie umycia jej zwykłym mydłem. Obrońcy tej metody oczyszczania twarzy będą na dowód jej skuteczności przedstawiać "twarde dowody" w postaci matowej skóry oraz mniejszej ilości pryszczy i wągrów. Tymczasem, na dłuższą metę mydło sprawdza się w oczyszczaniu cery tylko wtedy, kiedy ma odpowiednie pH, starannie dobrane składniki, lub jest niezbyt często używane.

Mydło do mycia twarzy
Jakiś czas temu odkryliśmy sekret pięknej cery modelek. Właścicielka jednej z agencji modelingowej zdradziła, że swoim podopiecznym zmagającym się z trądzikiem młodzieńczym radzi... myć twarz szarym mydłem. I ten patent faktycznie może być skuteczny, ale tylko pod warunkiem, że mydło będzie naprawdę szare – to znaczy będzie miało odpowiedni skład, a nie tylko nazwę. Takim szarym mydłem, które sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej jest mydło potasowe. Chociaż i tak lepiej nie używać go zbyt często, bo w nadmiarze może podrażniać lub prowadzić do przesuszenia skóry.Najważniejszym powodem, dla którego do mycia twarzy mydłem powinniśmy podchodzić nieufnie, jest jego pH. Zwykłe mydła mają zazwyczaj odczyn zasadowy (około 8,5-10 pH). Tymczasem skóra ma odczyn kwaśny, oscylujący między 4 a 6 pH.Najbardziej kwaśnym elementem skóry jest jej płaszcz hydro-lipidowy. Ta naturalna bariera chroni skórę przed wysuszeniem oraz atakami bakterii i wirusów. Gdy zaburzymy jej kwaśny odczyn, myjąc twarz zasadowym mydłem, straci swoją moc, a nasza skóra zacznie wysychać i będzie bardziej niż wcześniej narażona na stany zapalne.Dlatego – gdy regularnie używa się do mycia cery zwykłego mydła – po pierwszym zachwycie przychodzi rozczarowanie. Najpierw faktycznie mamy skórę czystą, matową i wolną od trądziku. Ale po jakimś czasie staje się ona równocześnie przesuszona i tłusta oraz jest na niej więcej krostek niż było wcześniej.Mydła przeznaczone do mycia rąk i ciała zawierają konserwanty i barwniki, które mogą podrażniać cerę. Ich głównymi składnikami, którym zawdzięczają one swoje myjące właściwości, są zazwyczaj dość kontrowersyjne detergenty:
- Sodium Palmate – sól sodowa kwasów tłuszczowych pozyskiwana z oleju palmowego,
- Sodium Tallowate – sól sodowa kwasu łojowego,
- Sodium Cocoate – sól sodowa oleju kokosowego.
Substancje te mogą przyczyniać się do przesuszenia i podrażnienia cery. Dlatego mydeł, które mają je na liście składników na pierwszym lub drugim miejscu lepiej używać co najwyżej do mycia skóry ciała. Za to twarz oczyszczać mydłami, które na najwyższych pozycjach w składzie mają substancje służące skórze – na przykład:
- oliwę z oliwek,
- glicerynę,
- olej rycynowy.
Zobacz także: Gwiazda wygrała z trądzikiem, gdy przestała myć twarz? Jak to możliwe?!Zdjęcie główne: iStock