Reklama

Laserowe usuwanie przebarwień to najszybsza metoda pozbycia się nieestetycznych plam posłonecznych czy hormonalnych. Jak działa laser tulowy i jak potem pielęgnować skórę, aby podtrzymać efekty? Wyjaśnia dr Katarzyna Kochańska, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z Kliniki ESTELL.

Reklama
mat. prasowe

Co powoduje powstawanie przebarwień?

Dr Katarzyna Kochańska: Głównym czynnikiem wywołującym przebarwienia jest słońce, dlatego tak wiele osób zgłasza się na zabiegi rozjaśniające po wakacjach. Często zmiany pigmentacyjne pojawiają się też wskutek zmian hormonalnych, np. po ciąży lub u młodych osób – są wywołane lekami hormonalnymi, np. doustną antykoncepcją (przy współudziale słońca). Pamiętajmy, że każdorazowa ekspozycja na promienie UV – nawet na światło jarzeniowe w hipermarkecie czy światło niebieskie ekranów komputerowych – może spowodować ponowne pojawienie się przebarwień. Dlatego zalecam pacjentom, aby stosowali kremy z wysokimi filtrami UV oraz dermokosmetyki o działaniu rozjaśniającym tak naprawdę przez cały rok.

Jakie składniki powinny zawierać te kremy?

KK: Działanie rozjaśniające mają np. arbutyna, kwas azelainowy, witamina C oraz retinoidy nowej generacji, które mają udowodnione działanie wybielające i jednocześnie przeciwstarzeniowe, dlatego chętnie polecam je pacjentkom z dojrzałą skórą. Nadmienię, że witaminę C, wbrew powszechnym przekonaniom, można bezpiecznie stosować latem. Przy retinoidach bezwzględna jest ochrona przeciwsłoneczna, ale jak już mówiłam, przy profilaktyce przebarwień kremy z wysokim filtrem i tak są koniecznością. Moim pacjentkom polecam też stosowanie podkładów w kompakcie z SPF 50+ – są one bardzo wygodne dla pań, które cały dzień siedzą w biurze przy szybie i w świetle jarzeniowym. Kompakt pozwala dokładać na twarz warstwę filtrów bez konieczności zmywania całego makijażu – najlepiej powtarzać to co 2 godziny. Pamiętajmy, że słońce to nie tylko przebarwienia i większe ryzyko nowotworów skóry, ale też szybsze starzenie się skóry. Osoba lubiąca się opalać będzie miała skórę dużo bardziej zniszczoną i pomarszczoną niż ta, która się przed nim chroni.

Czy zabieg laserowy pozwala trwale usunąć przebarwienia?

KK: Przebarwienia są trwałym uszkodzeniem naskórka i nie dysponujemy metodami, które pozwalałyby się ich pozbyć raz na zawsze. Lasery, np. doskonały laser tulowy, pozwalają skutecznie je rozjaśnić i usunąć, ale to, jak długo utrzyma się efekt, zależy od samego pacjenta, jego determinacji i systematycznej pracy w domu i okresowo w gabinecie lekarskim. Zawsze to powtarzam. Nawet jedna ekspozycja na słońce wystarczy, aby doszło do ponownego wystąpienia przebarwień!

Jak działa laser tulowy i na czym polega jego innowacyjność?

KK: Laser tulowy to przełom w leczeniu przebarwień. Dzięki dużemu powinowactwu do barwnika w skórze potrafi „wykryć” najmniejszy pieg i skutecznie go usunąć. Jest to laser ablacyjny, ale rekonwalescencja po nim zachodzi błyskawicznie – przez 2-3 dni może utrzymywać się rumień, ale nie ma strupa, a złuszczanie nie jest uciążliwe. Pigment jest wybijany do warstwy rogowej, przez co przebarwienia przejściowo ciemnieją, robią się prawie czarne, a następnie złuszczają się wraz z naskórkiem w ciągu mniej więcej tygodnia. Zabieg jest robiony po nałożeniu kremu znieczulającego i trwa bardzo krótko – można go nazwać „prysznicem laserowym”. Dzięki temu szybko możemy zacząć chłodzić skórę, więc szczypanie i pieczenie szybko ustępuje. Przez kilka dni po zabiegu należy stosować preparaty przyspieszające gojenie uszkodzeń, nawilżające, usprawniające proces złuszczania naskórka oraz bezwzględnie ochronę przeciwsłoneczną, a gdy skóra dojdzie do siebie – pielęgnację zapobiegającą przebarwieniom.

mat. prasowe

Laser tulowy może też być stosowany na powieki. W jakim celu?

KK: Laser tulowy nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też ma doskonałe działanie odmładzające – pobudza w skórze produkcję kolagenu, co prowadzi do jej przebudowy, poprawy napięcia, ujędrnienia i zagęszczenia. Te właściwości wykorzystujemy właśnie w zabiegach na powieki. Można bezpiecznie wykonywać nim zabiegi na powieki górne i dolne, i to bez konieczności stosowania znieczulenia i nakładek na gałki oczne. To doskonała metoda poprawy napięcia u osób z niewielką wiotkością górnej powieki – zwykle wystarczy jeden, czasami dwa zabiegi, aby uzyskać pożądany efekt „otwarcia” i odświeżenia oka.

Czy zabieg trzeba powtarzać?

KK: Laser tulowy w większości przypadków, a więc przy zwykłych przebarwieniach posłonecznych czy hormonalnych, daje pożądany efekt rozjaśnienia już po jednym zabiegu, czasami musimy go powtórzyć po 1-2 miesiącach. Natomiast w przypadku głęboko położonych, brunatnych przebarwień, trzeba wykonać serię zabiegów, czasem wspomagamy się też doogniskową mezoterapią rozjaśniającą i terapią łączoną. Dla każdego pacjenta układamy indywidualny plan leczenia, w zależności od rodzaju i głębokości przebarwień, wieku i kondycji skóry.

Reklama

Gdzie wykonasz zabieg laserem tulowym?

Klinika ESTELL
ul. Bielańska 12
00-085 Warszawa
tel. 22 431 36 66
www.estell.pl

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane