Nakładki na zęby - rodzaje i jakie mają działanie?
Nakładki na zęby mają bardzo różne zastosowanie. Wykorzystuje się je m. in do wybielania i prostowania zębów, a także zapobiegania występowania negatywnych skutków bruksizmu.

- Marta Średnicka, Julia Cichocka
Dzięki nakładkom na zęby możemy uzyskać prosty zgryz, biały uśmiech i zapobiec nocnemu zgrzytaniu. Mają one szerokie zastosowanie w stomatologii, ortodoncji i medycynie estetycznej. Pamiętaj, że zawsze powinny być wykonywane indywidualnie u odpowiedniego specjalisty, który dopasuje je pod konkretną osobę na podstawie wycisków i zdjęć RTG. Nie należy kupować gotowych w aptekach, ponieważ mogą one bardzo zaszkodzić naszym zębom.
Zobacz także: Jak wybielić zęby? Proste sposoby, które naprawdę działają
Spis treści:
- Nakładki wybielające na zęby
- Nakładka relaksacyjna na zęby
- Estetyczne tymczasowe nakładki na zęby
- Nakładki prostujące na zęby
Nakładki wybielające na zęby
Nakładki, które dają efekt wybielający, działają na powierzchni zębów i rozjaśniają je w stopniu zbliżonym do zabiegów z gabinetów stomatologicznych. Na rezultaty trzeba jednak czekać. Wśród nakładek istnieją dwie najbardziej popularne metody - z lampą LED i żelem z aktywatorem. Nakładane na łuki zębowe, przylegają bezpośrednio do szkliwa i pozwalają na wybielanie zębów poprzez usuwanie wszelkiego typu osadów i przebarwień. Najczęściej rozjaśniają zęby o kilka tonów, jednak nie bardziej niż do naturalnego ich odcienia. W każdym przypadku po zakończeniu wybielania z użyciem nakładki na zęby, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety.

Aplikowane środki wybielające mają najczęściej formę żelu i nie posiadają w składzie nadtlenku wodoru. Oznacza to, że nie wnikają głęboko w tkankę zębową. Nakładki na zęby tego typu przeznaczone są do użytku domowego i są w pełni bezpieczne. Nie podrażniają dziąseł i nie naruszają szkliwa. Często nazywane są systemem wybielającym ze względu na kilkuetapowe rozjaśnianie.
W zależności od wybranych nakładek na zęby, efekty widoczne są po kilku dniach lub tygodniach. Zęby rozjaśniają się stopniowo i mogą zmienić swój odcień nawet do 10 tonów w zależności od posiadanych przebarwień.
Nakładka relaksacyjna na zęby
Nakładki relaksacyjne na zęby zapobiegają występowaniu skutków bruksizmu. Jest jednym z najczęstszych problemów jamy ustnej wśród populacji. Charakteryzuje się nieświadomym nawykiem zaciskania lub zgrzytania zębami. Źródłem tej patologii jest na ogół stres. Oprócz widocznych efektów, takich jak charakterystyczne starcie zębów, bruksiści cierpią na bóle szczęki, głowy, uszu czy szyi. Nakładki na bruksizm są przezroczyste i umieszcza się je w jamie ustnej (najczęściej na górnym łuku), są wykonane z twardego materiału, który uniemożliwia zaciskanie zębów.

Estetyczne tymczasowe nakładki na zęby
Tymczasowe nakładki na zęby są używane często zamiast protez. Różnią się od nich tym, że nie zastępują całego zęba, tylko zakrywają istniejący. Działają jako osłony zębów przednich, aby ukryć przebarwienia lub uszkodzenia. Można je szybko i łatwo usunąć. Niestety w żaden sposób nie są dopasowane do indywidualnego kształtu i nie pozwalają na spożywanie jedzenia, poza płynami i produktami miękkimi.
Nakładki prostujące na zęby
Nakładki prostujące to nowoczesne urządzenie ortodontyczne, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jest prawie niewidoczny dla oka. Są estetyczne i wygodne w użyciu, ponieważ nie zawierają drucików i metalowych zamków, które podrażniają usta i dziąsła. Można je zdjąć w dowolnym momencie, np. podczas jedzenia i picia, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny w jamie ustnej. Nakładki są wykonywane na zamówienie i idealnie dopasowane. Wymieniane są na nowe co ok. 2 tygodnie w zależności od opracowanego indywidualnego planu leczenia. Ta metoda nadaję się nawet do skomplikowanych i zaawansowanych wad zgryzu.
