Niacynamid w kosmetykach – na co pomaga i jak go stosować?
Przyglądając się składom kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach można coraz częściej spotkać te bazujące na niacynamidzie. Czym jest ta substancja, jakie wykazuje właściwości i na co pomaga? Z czym można bezpiecznie ją łączyć?

Niacynamid – czym jest?
Niacynamid to popularny składnik wielu kosmetyków, ale także suplementów diety. Jest tożsamy z witaminami z grupy B – określa się także jako witaminę B3 lub PP. Produkty do pielęgnacji cery z witaminą B3 mogą mieć postać toniku, mleczka, kremu, olejku, serum czy żelu. Ogromny wybór preparatów sprzyja doborowi takiej formy, która jest najbardziej wygodna w stosowaniu dla danej osoby. Wystarczy wejść na stronę sklepu internetowego, aby się o tym przekonać.
Niacynamid – na co stosować?
Niacynamid, z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości na skórę, znajduje powszechne zastosowanie w szeroko pojętej branży kosmetycznej. Jego upiększająca moc ma wiele wymiarów. Witamina B3 ma korzystne działanie na procesy pigmentacyjne skóry, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych przebarwień. Skóra staje się widocznie jaśniejsza i ładniejsza. Substancja ta znakomicie sprawdza się jako składnik preparatów, których zadaniem jest odbudowa skóry po chorobach trądzikowych, atopowym zapaleniu skóry czy związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Z uwagi na hamowanie rozwoju bakterii w obrębie skóry jest ważnym elementem produktów przeznaczonych do skóry tłustej i z tendencją do wyprysków. Ma też korzystne działanie na produkcję kolagenu, niezbędnego w procesach regeneracyjnych skóry. Poza tym niacynamid wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dbając o to, aby skóra przez jak najdłuższy czas zachowała zdrowy i młody wygląd. Poza tym poprawia ukrwienie skóry, zwiększając też jej poziom nawilżenia.
Niacynamid – jak stosować?
Niacynamid stanowi element składowy wielu kremów i preparatów przeznaczonych dla skóry. Producenci jeszcze do niedawna stosowali maksymalnie 5% witaminy B3. Jednak coraz częściej widuje się produkty bazujące na nawet 15% tej substancji. Większa zawartość sprawdza się zwłaszcza w przypadku odbiorców borykających się ze sporymi przebarwieniami. Jeśli chodzi o stosowanie niacynamidu, to zaleca się tutaj rozpoczęcie od niewielkich dawek, aby sprawdzić reakcję skóry. Z czasem stężenie można zwiększać, uzyskując coraz wyraźniejsze rezultaty.
W przypadku jakich osób niacynamid sprawdzi się najlepiej?
Reakcja skóry na zastosowanie niacynamidu jest kwestią mocno indywidualną. Dlatego też warto rozpocząć swoją przygodę z mniejszymi dawkami i przetestować efekty. Tym, co bez wątpienia potwierdzają dermatolodzy i kosmetolodzy pracujący z pacjentami, to znakomite rezultaty w przypadku stosowania witaminy B3 u osób z cerą trądzikową, tłustą, zmagających się ze stanami zapalnymi. Niacynamid działa wówczas na nią stymulująco, wzmacniając produkcję ceramidów. NIe oznacza to jednak od razu, że cera sucha czy normalna źle zadziałają na kontakt z tą substancją. Wystarczy jedynie zachować umiar zarówno jeśli chodzi o dawkowanie, jak i częstotliwość stosowania preparatów na niej bazujących.
W jakim duecie najlepiej odnajduje się niacynamid?
Gdy niacynamid to za mało, warto sięgnąć po retinol. Stosowane razem, przynoszą jeszcze lepsze efekty, czyniąc skórę bardziej nawodnioną. W przypadku cery trądzikowej lub zmagającej się z bliznami potrądzikowymi świetnym połączeniem będzie niacynamid i cynk.
Z czym niacynamidu łączyć nie warto?
Niezbyt dobrym pomysłem jest łączenie niacynamidu z witaminą C, czyli kwasem askorbinowym. Duet ten może wywołać liczne podrażnienia i pieczenie naskórka. Dzieje się tak z powodu powstania kwasu nikotynowego. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z posiłkowania się tymi substancjami w jednym okresie. Wystarczy jedynie niacynamid przyjmować rano, zaś witaminę C pozostawić jako składnik wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.
Na co warto uważać, stosując niacynamid?
Nie tylko łączenie go z witaminą C podczas jednej sesji pielęgnacyjnej, ale także przekraczanie zalecanych dawek może nie być dobrym pomysłem. W obu sytuacjach może dojść do pieczenia, podrażnienia i zaczerwienienia naskórka. Uważać powinny przede wszystkim osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Pewnym rozwiązaniem może być też suplementacja niacynamidem od wewnątrz. Warto i w tym przypadku pozostawać czujnym na odpowiednie dawkowanie i zbilansowanie przyjmowanych ilości substancji.
Artykuł powstał z udziałem marki DOZ