Oczyszczanie twarzy - podstawowe zasady i błędy w pielęgnacji
Oczyszczanie twarzy to nie tylko stosowanie pianki i żelu. Z powierzchni skóry zanieczyszczenia możemy usunąć zarówno na sucho, jak i na mokro. Najważniejsza jest jednak nie metoda, a regularność (zmywanie makijażu czy nadmiaru sebum rano i wieczorem), ale też dobór odpowiednich produktów. Część z nas wciąż powiela błędy i wierzy w mity na temat oczyszczania. Postaramy się je obalić.

Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji skóry, oprócz zapewnienia jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Pomijając ten proces w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, możemy przyczynić się do powstawania niedoskonałości. Z drugiej strony, zbyt agresywne oczyszczanie może spowodować przesuszanie się cery, ale też skutkować podrażnieniami. Kosmetyki dobieramy w zależności od jej typu. Cera tłusta może wymagać dogłębnego oczyszczania, natomiast wrażliwa, łagodniejszych produktów, bez silnych detergentów. Wiele z nas wciąż powtarza jednak błędy, które mogą zaszkodzić naszej skórze. Co więcej, nasze nawyki zmieniły się podczas ostatnich miesięcy, również w związku z pandemią, co podkreślili w swoim badaniu eksperci marki CeraVe. Dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona zdradza nam, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja i o czym nie możemy zapominać. Pani doktor odpowiedziała nam na 7 kluczowych pytań o odnośnie pielęgnacji.
Zobacz także: Czym myć twarz?
Spis treści:
- Największe błędy przy oczyszczaniu twarzy
- Prawidłowe pH skóry twarzy a kosmetyki
- Jak prawidłowo oczyszczać twarz?
- Oczyszczanie twarzy - jak dobrać składniki i produkty?
- Pora roku - czy to czas na zmianę kosmetyków?
Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas oczyszczania twarzy?
Wśród najczęściej popełnianych błędów przy oczyszczaniu twarzy znajdują się m.in. zwiększona częstotliwość mycia twarzy i sięganie po silne detergenty. To sprawia, że skóra (nawet z tendencją do przetłuszczania) zacznie się przesuszać. Zostaje naruszona bariera hydrolipidowa i cera, zamiast zyskać zdrowy wygląd, zaczyna borykać się z różnymi problemami jak podrażnienia, nadmierne wydzielanie sebum, czy uczucie ściągnięcia i pieczenia. Inny problem zauważyła dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona.
Do powszechnych błędów należą też stosowanie mydła, które narusza pH skóry, ale także niedopasowanie produktów pielęgnujących cerę do jej typu, występujących na niej problemów, ale też niewłaściwe łączenie składników.
Warto zwrócić też uwagę na silne pocieranie skóry wacikiem, zwłaszcza w okolicach oczu. Zapominamy, że kosmetyki myjące mają za zadanie rozpuścić makijaż, nie zetrzeć go z powierzchni. Tym samym podrażniamy skórę i nie wykorzystujemy w pełni właściwości produktu. Tak samo powinnyśmy obchodzić się z ręcznikiem - przykładamy go do twarzy, usuwając nadmiar wody, nie pocieramy.
Kolejnym problemem jest niedokładne zmywanie makijażu. Zostawiając jego pozostałości na skórze (podobnie jak w przypadku niedomywania produktów myjących), po kilku dniach możemy odczuć tego skutki. Jednym z nich może być pojawienie się niedoskonałości. Nie powinniśmy również oczyszczać twarzy gorącą ani lodowatą wodą. W Polsce to powszechny problem. Robi to prawie 88 proc. osób biorących udział w badaniu marki CeraVe.
Zimna woda może spowodować także nadmierne wydzielanie sebum, a przy tym, wbrew powielanym mitom, nie zamyka porów.

Prawidłowe pH skóry twarzy - jak o nie dbać?
Prawidłowe pH skóry twarzy waha się w granicach 4,7-5,6. Jest to środowisko określane jako lekko kwaśne do neutralnego. Zapewnia ono ochronę dla mikrobiomu naskórka, stanowi o dobrej kondycji skóry.
Żeby utrzymać odpowiednie pH, dobrze jest wprowadzić dwuetapowe oczyszczanie. Polega ono na zastosowaniu w początkowej fazie produktów do demakijażu jak np. olejków czy płynu micelarnego. W drugiej natomiast produktów doczyszczających jak emulsje lub pianki. Po ich użyciu istotne jest również stosowanie toników. Nie używajmy peelingów i złuszczających produktów enzymatycznych częściej niż raz w tygodniu. Nadmierne ścieranie zrogowaciałego naskórka zaburza barierę hydrolipidową i powoduje przesuszanie.
Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy?
Mycie twarzy powinno być codziennym rytuałem, który przeprowadzamy zarówno rano, jak i wieczorem, niezależnie od tego czy w ciągu dnia stosujemy produkty do makijażu. Dobrze jeśli np. wieczorem zastosujemy wieloetapową metodę, czyli demakijaż, mycie i tonizację, które możemy dodatkowo rozbić lub rozszerzyć. Rano możemy postawić na klasyczne oczyszczanie twarzy.
Pozwala to na usunięcie ze skóry kosmetyków kolorowych, zanieczyszczeń, ale też zgromadzonego na skórze sebum. Pamiętajmy też, że posiadanie cery tłustej nie wyklucza stosowania olejów. To właśnie one m.in. pozwalają na usunięcie łoju zalegającego na skórze. Stosowanie peelingów nie będzie natomiast zalecane osobom o aktywnym trądziku. Jeśli nasza cera wymaga jednak głębszego oczyszczania, możemy stosować je raz w tygodniu.

Odpowiednio dobrany tonik zapewni ochronę płaszcza hydrolipidowego skóry i jej mikrobiomu. Dodatkowo pozwoli na zwiększoną zdolność do absorbowania składników w produktach nawilżających i odżywiających, czyli kremach i serum do twarzy. Ma również działanie łagodzące. W oczyszczaniu pomóc mogą nam również zabiegi w gabinetach kosmetycznych.
Dopasowanie kosmetyków do oczyszczania twarzy - jakich składników szukać?
Chcąc wskazać kosmetyki do oczyszczania twarzy, na które warto zwrócić uwagę, warto wspomnieć o produktach o łagodnym składzie. Silne detergenty nie sprawdzą się na cerze wrażliwej, suchej, ale i mieszanej i tłustej przy niewłaściwej pielęgnacji na dalszych etapach. Idealnym rozwiązaniem będzie kosmetyk skuteczny w oczyszczaniu, delikatny dla skóry, dbający o barierę hydrolipidową i pozwalający o zachowanie prawidłowego pH.
Choć zwykle unikamy alkoholu w składzie, to dobrze jest pamiętać, że nie każdy z nich będzie szkodliwy przy produktach oczyszczających. Alkohole tłuszczowe, jak cetearyl alcohol może wpływać pozytywnie na stan naszej cery.

Zmiana kosmetyków do oczyszczania twarzy w zależności od pory roku - to konieczne?
Kosmetyki do oczyszczania twarzy nie są przeznaczone do wykorzystania o konkretnej porze roku. Należy dostosować je jednak do zmieniającego się stanu naszej skóry, na który wpływ ma m.in. zmieniająca się temperatura, zimny wiatr czy podróże.