Olej parafinowy – właściwości i zastosowanie
Olej parafinowy jest stosowany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. W pielęgnacji sprawdza się przede wszystkim dlatego, że nie wywołuje podrażnień i alergii, natłuszcza i pośrednio nawilża skórę.

Olej parafinowy wzbudza mieszane emocje. Ten popularny składnik kosmetyków ma wielu przeciwników, który zarzucają mu zapychanie porów skóry i uniemożliwianie jej "oddychanie". Tymczasem płynna parafina ma wiele zalet, a jej pielęgnacyjne działania na pewno docenią osoby ze skórą suchą, odwodnioną i chorzy na atopowe zapalenie skóry.

Olej parafinowy – właściwości
Najprawdopodobniej jednym z głównych powodów, dla którego olej parafinowy ma tak wielu przeciwników jest fakt, że otrzymywany on jest w procesie destylacji ropy naftowej. A tę ostatnią kojarzy raczej z silnikami samochodowymi niż pielęgnacją skóry. Tymczasem dzięki swoim specyficznym właściwościom olej parafinowy (ciekła parafina) doskonale sprawdza się przy produkcji leków i kosmetyków oraz stosowany bezpośrednio na skórę.Ta mieszanina alkanów (organicznych związków chemicznych zbudowanych z atomów węgla i wodoru) jest bardzo stabilna – nie ulega rozkładowi pod wpływem promieniowania UV czy czynników utleniających. A to oznacza, że nie przekształca się w substancje potencjalnie drażniące. I to właśnie czyni z niej doskonałą bazę dla leków (maści, kremów) oraz kosmetyków.
Olej parafinowy – zastosowanie
Płynna parafina jest bardzo popularnym surowcem farmaceutycznym i kosmetycznym. Przyjmowana doustnie jest środkiem na zaparcia. Olej parafinowy w czystej postaci jest wykorzystywany:
- jako kosmetyk poślizgowy podczas masażu ciała,
- do oczyszczania uszu z nagromadzonej woskowiny oraz
- do zabiegów zmiękczających i regenerujących na dłonie i stopy.
Nałożony na skórę, nie wchłania się w nią, ale tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjną. W ten sposób pośrednio ją nawilża, zapobiegając transepidermalnej (przeznaskórkowej) utracie wody. Olej parafinowy natłuszcza, zmiękcza i zabezpiecza skórę, a dzięki wspomnianej wcześniej stabilności i swojemu powierzchniowemu działaniu, nie wywołuje reakcji alergicznych.Wbrew zarzutom swoich przeciwników olej parafinowy nie odkłada się w organizmie i nie utrudnia skórze oddychania (bo ona nie oddycha!). Ale w związku z tym, że jest substancją średnio komedogenną (większe ryzyko zatkania porów skóry stwarza na przykład masło kakaowe), osoby ze skórą tłustą powinny go raczej unikać. Zobacz także: Olej kokosowy na twarz – czy można go nakładać?Olej parafinowy można kupić w aptece. Cena buteleczki o pojemności 100 g zaczyna się od około 4 zł.Zdjęcie główne: iStock