Olej z wiesiołka na twarz i włosy – sprawdź jego działanie
Olej z wiesiołka zwiększa elastyczność skóry i wyrównuje jej koloryt. Jest polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na trądzik, łuszczycę i atopowe zapalenie skóry. Olej z wiesiołka wzmacnia także włosy.

Olej z wiesiołka to jeden z najcenniejszych olejów kosmetycznych. Znajdziemy go w mydłach, kremach, odżywkach i szamponach do włosów. Można także stosować go w czystej postaci lub dodawać do ulubionych kosmetyków. Regularnie stosowany olej z wiesiołka poprawia stan skóry i włosów oraz opóźnia starzenie się.

Olej z wiesiołka – skład i działanie pielęgnacyjne
Wiesiołek to niepozorna roślina, którą możemy znaleźć na polach i łąkach. Wyciskany z jej nasion olej może być spożywany i stosowany do pielęgnacji ciała. Suplementy z olejem z wiesiołka pomagają leczyć trądzik i łuszczycę, ułatwiają odchudzanie oraz usprawniają pracę mózgu i układu odpornościowego.Swoje kosmetyczne działanie olej z wiesiołka zawdzięcza wysokiej zawartości związków chemicznych o silnym działaniu przeciwutleniającym oraz przeciwdrobnoustrojowym. W oleju z wiesiołka znajdziemy zabezpieczającą przed niszczycielskim wpływem wolnych rodników witaminę E i selen, działający przeciwzapalnie magnez oraz wspomagający regenerację cynk.Olej z wiesiołka zawiera również saponiny, polifenole i glikolipidy – związki chemiczne, które działają:
- przeciwzapalnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- przeciwwirusowo i
- antyoksydacyjnie.
Ale zdecydowanie najważniejszymi składnikami oleju z wiesiołka są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – alfa-linolowy i gamma-linolenowy. Kwasy te :
- działają przeciwzapalnie,
- zapobiegają transepidermalnej utracie wody,
- działają regenerująco.
Olej wiesiołka na twarz
Stosując czysty olej z wiesiołka lub dodając kilka jego kropel do ulubionego kremu czy serum dość szybko zauważymy, że skóra stanie się dzięki niemu gładsza i bardziej elastyczna. Zmniejszy się także nieprzyjemne uczucie jej napięcia i poprawi się jej nawilżenie.Olej z nasion wiesiołka sprawi także, że skóra będzie mniej zaczerwieniona, jej koloryt się wyrówna, a pokrywające ją stany zapalne szybciej się zagoją. Regularnie stosowany olej z wiesiołka opóźni także starzenie się skóry.Ze względu na zabezpieczanie skóry przed utratą wody i swoje właściwości regeneracyjne, olej z wiesiołka doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. Za to jego działanie bakteriobójcze czyni z niego doskonałego sojusznika w walce z trądzikiem.
Olej z wiesiołka na włosy
Olej z wiesiołka jest polecany do pielęgnacji włosów zniszczonych, przesuszonych i łamliwych. Olej ten przysłuży się także włosom wysokoporowatym. Nałożony na pasma włosów, olej z wiesiołka wygładzi je, zabezpieczy i nabłyszczy.Najlepiej jednak używać go do ich olejowania, przy czym zaleca się nakładać olej z wiesiołka nie tylko na włosy, ale też na skórę głowy. Wmasowany w skórę głowy olej trudno jest potem usunąć, ale warto się pomęczyć. Bo dzięki niemu mamy szansę pozbyć się łupieżu, zmniejszyć przetłuszczanie się włosów oraz ich wypadanie.Zobacz także: Olej arganowy jest polecany głównie posiadaczkom cery dojrzałej. Ale doskonale sprawdza się także w pielęgnacji skóry tłustej oraz włosów!Zdjęcie główne: iStock