
Olejek różany – właściwości i zastosowanie olejku z róży
Olejek różany to najcenniejszy olejek eteryczny na świecie. Pozyskuje się go z płatków bułgarskiej róży damasceńskiej. Ma niezwykłe właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Jak stosować olejek z róży i kiedy powinno się go unikać?
Olejek różany - właściwości
Olejek różany to najdroższy olejek eteryczny na świecie. Aby pozyskać litr drogocennego produktu, trzeba wykorzystać aż pięć ton kwiatów róży. Zawiera takie substancje, jak geraniol, eugenol, nerol i flawonoidy.
Głównym atutem esencji jest jej bardzo silne działanie relaksacyjne. Dodatkowo jest niezwykle skuteczna w przypadku łagodzenia bólu głowy. Ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Olejek z róży polecany jest przy bólach migrenowych i menstruacyjnych. Dodatkowo może łagodzić nudności, np. w przypadku choroby lokomocyjnej.
Inne właściwości lecznicze olejku różanego:
- reguluje ciśnienie krwi,
- łagodzi przewlekłym zapaleniu żołądka,
- używany przy niedoborach enzymów,
- leczy pleśniawki,
- łagodzi podrażnienia,
- normalizuje układ hormonalny,
- pomaga w przypadku nerwicy i przewlekłego stresu.

Stosowany jest również jako składnik produktów do pielęgnacji skóry. Działa regenerująco i odżywczo, a dodatkowo łagodzi podrażnienia, dzięki czemu świetnie sprawdzi się u posiadaczek cery suchej. Olejek różany stosowany jest także na cerę trądzikową - pomaga wyleczyć stany zapalne skóry, rozjaśnia przebarwienia oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Sprawdź również: Olejek z czarnuszki - jakie ma właściwości?
Olejek różany - jak stosować?
Masaż olejkiem różanym
Olejkiem różanym można masować zarówno twarz, jak i całe ciało. Do masażu twarzy wystarczy kilka kropel olejku. Nakładamy go na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy i masujemy aż do wchłonięcia się produktu. To świetny sposób na relaks, a dodatkowo możemy liczyć na nawilżenie i odżywienie naszej skóry. W przypadku masażu ciała, do ulubionego oleju - może być to np. oliwa z oliwek dodajemy kilka kropel olejku z róży. Taki masaż pomoże nam rozluźnić obolałe mięśnie.
Aromaterapia i kąpiele z olejkiem różanym
Zapach olejku różanego pozwoli nam się zrelaksować i zregenerować siły po ciężkim dniu. Ciepła kąpiel z dodatkiem tego składnika rozluźni ciało i pobudzi zmysły. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiel z olejkiem nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z kominka terapeutycznego. Do miseczki wlewamy łyżkę wody z kilkoma kroplami olejku, a do środka wkładamy zapalony tealight, który rozgrzeje płyn i uwolni zapach.
Oczyszczanie twarzy metodą OCM
Oczyszczanie twarzy olejkami od kilku lat jest bardzo popularne. To niezwykle skuteczny sposób, gdyż właśnie tłuszcz najlepiej rozpuszcza wszystkie zanieczyszczenia. Oleje bez problemu usuwają nadmiar sebum ze skóry. Olejek z róży mieszamy w proporcjach 1:1 z innym olejem, np. olejem lnianym lub rycynowym.
Twarz najpierw przemywamy wodą. Następnie mieszankę olejów wmasowujemy w twarz okrężnymi ruchami. Olejek zmywamy płatkiem kosmetycznym z tonikiem lub mokrym ręcznikiem. Następnie przechodzimy do dalszych kroków pielęgnacji.
Zastosowanie olejku różanego w kosmetykach
Olejek różany bardzo często występuje w składzie naturalnych kosmetyków. Możemy go znaleźć w kremach, balsamach do ciała lub ust. Świetnie sprawdza się również w produktach do włosów. Jeżeli posiadamy produkty pielęgnacyjne z prostym i krótkim składem, możemy dodać do nich kilka kropel olejku, aby wzbogacić i wzmocnić działanie kosmetyku.
Przeczytaj również: Czym jest aromaterapia?
Olejek różany - przeciwwskazania do stosowania
Choć olejek z róży ma wiele właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Nie powinny go używać:
- alergicy,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- dzieci poniżej 7 roku życia.
Głównym powodem, dla którego osoby te nie powinny stosować olejku różanego jest fakt, że może on silnie uczulać. Ponieważ organizm dzieci i przyszłych mam jest bardziej wrażliwy na różne substancje, powinno się unikać tego produktu, w celu zmniejszenia ryzyka reakcji alergicznej. Przed użyciem olejku koniecznie wykonajcie próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry.