Pękające naczynka – przyczyny, zapobieganie, usuwanie
Pękające naczynka to najczęściej efekt wrodzonej nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne. Ich usunięcie jest możliwie, najlepiej jednak zapobiegać ich powstawaniu.
Pękające naczynka (teleangiektazje) to rozszerzone, drobne naczynia krwionośne, które znajdują się pod skórą. U niektórych są one wyjątkowo kruche i łatwo się rozszerzają, co czyni je widocznymi. Ale pękanie naczynek to nie tylko efekt wrodzonej skłonności, ale też skutek uboczny stosowania pewnych leków lub objaw różnych chorób (skóry lub ogólnoustrojowych).

Pękające naczynka – przyczyny
Pękające naczynka to trwałe rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, widoczne na skórze jako cieniutkie czerwone nitki. Gdy te "nitki" przylegają do siebie ściśle, na skórze widać prawie jednorodny i stale się utrzymujący rumień. Naczynka najczęściej pękają na twarzy (zwłaszcza w okolicach nosa i na policzkach) i nogach. Najczęściej pękające naczynka to dolegliwość dotycząca kobiet, ponieważ estrogeny – damskie hormony płciowe – powodują rozluźnienie mięśni naczyń krwionośnych, co skutkuje ich poszerzeniem.Pękające naczynka pojawiają się zwykle u kobiet po 40. roku życia (wraz ze zbliżającą się menopauzą) oraz przy okazji gwałtownych zmian hormonalnych, do których może przyczynić się ciąża lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej.Ale do pękania naczynek większą skłonność mają także osoby z cerą naczynkową, cierpiące na trądzik różowaty lub otyłe. Teleangiektazje występują też przy:
- nadciśnieniu tętniczym,
- przewlekłej niewydolności żylnej
- toczniu rumieniowatym,
- długotrwałym stosowaniu maści z kortykosteroidami.
U osób z wrodzoną lub nabytą skłonnością pękające naczynka będą pojawiały się przy:
- dużych wahaniach temperatur,
- silnym wietrze,
- długotrwałej ekspozycji na słońce,
- korzystaniu z solarium.
Pękające naczynka – usuwanie
Usuwanie pękających naczynek jest kosztowne i niełatwe. Dlatego osoby, które mają wrodzoną lub nabytą skłonność do pękania naczynek, powinny unikać opalania się, gwałtownych zmian temperatur i solarium oraz stosować odpowiednią pielęgnację i dietę.Jeśli jednak zauważymy u siebie pęknięte naczynko, należy zgłosić się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista zaproponuje którąś z metod usuwania teleangiektazji i zamykania naczyń krwionośnych:
- laseroterapię – laser emituje wiązkę światła, które dociera do naczyń krwionośnych, gdzie jest absorbowane przez występujący w czerwonych krwinkach barwnik (hemoglobinę), wytwarzana tam jest energia cieplna, która powoduje odparowanie wody, wysuszanie ścianek naczyń krwionośnych oraz ich obumarcie i wchłonięcie przez organizm,
- elektrokoagulację – prąd zmienny o wysokiej częstotliwości ogrzewa specjalną igłę do bardzo wysokiej temperatury, igłą dotyka się miejsca z pękniętym naczynkiem, powodując ścięcie (koagulację) jego białek i jego uśmiercenie, następnie – w ciągu kilku dni od zabiegu – martwe naczynko zostaje wchłonięte przez organizm,
- skleroterapię – w światło naczynia wprowadza się specjalny środek (płyn lub piankę), który zamyka naczynie, przyczyniając się do jego zwłóknienia i wchłonięcia przez organizm,
- kriochirurgię – pęknięte naczynko jest "wymrażane" za pomocą podtlenku azotu lub ciekłego azotu.
Zobacz także: Rumień na twarzy to częsta przypadłość. Sprawdź, jak się go pozbyć?Koszt zabiegów zależy między innymi od obszaru i ilości pękniętych naczynek. Trzeba jednak przygotować się na to, że cena zamknięcia jednego naczynka będzie wynosiła nawet około 200 zł.
Zdjęcie główne: iStock