Piękna skóra wokół oczu. Koniec z opadającą powieką czy żółtymi plamkami
Problemy skóry wokół oczu, takie jak plamki żółte czy opadające powieki, pojawiają się często po 40-stce. Na ogół związane są ze starzeniem się skóry, ale mogą je powodować również różnego rodzaju schorzenia lub wrodzone skłonności. Bliskość oka sprawia, że tego typu defekty najlepiej usunąć w klinice okulistycznej.

- Marta Jankowska
Opadające powieki
To problem, z którym boryka się wiele osób, a pomóc im może specjalista okuloplastyk, czyli lekarz, który ma wiedzę z zakresu okulistyki, jak i chirurgii plastycznej. „Opadająca powieka powoduje dyskomfort u pacjentów” – mówi dr Igras z kliniki okulistycznej Optegra. „Cała twarz wygląda na zmęczoną, znużoną, dużo starszą. Opadające powieki nie są wyłącznie defektem estetycznym, często mogą również stanowić zagrożenie przy wykonywaniu różnych codziennych czynności, np. przy prowadzeniu samochodu, częściowo zasłaniając pole widzenia.”
Przyczyny opadania powiek mogą być dziedziczne, lecz zwykle jest to kwestia wieku – z upływem lat, najczęściej po 40-tce, skóra wiotczeje, traci elastyczność, także na powiekach, i zaczyna coraz niżej opadać.

Z kolei opadanie powiek dolnych może prowadzić do ich niedomykalności, a co za tym idzie - do wysuszenia gałki ocznej oraz, w konsekwencji, do zespołu suchego oka. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacznie obniża komfort życia. „Dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie około menopauzalnym, choć nie tylko zmiany hormonalne mogą być powodem zespołu suchego oka” – podkreśla dr Igras. „Zaburzenia metaboliczne, np. związane z poziomem cukru w organizmie lub inne schorzenia endokrynologiczne również mogą wpływać na wystąpienie zespołu suchego oka.”
Opadające powieki, zarówno górną, jak i dolną, można zoperować po dokładnych badaniach anatomicznych i funkcjonalnych powiek. Zabieg blefaroplastyki powiek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 1 godzinę. Daje natychmiastowy efekt, a rekonwalescencja nie trwa długo. Zwykle po tygodniu pacjent może wrócić do codziennych zajęć.Dowiedz się więcej >>

Skąd te żółte plamki?
Dobry krem pomoże na wszystko – orzekła przyjaciółka, gdy poskarżyłaś się jej na żółte plamki na górnych powiekach. Jednak po kilku tygodniach stosowania kremu z wyższej półki nic się nie zmieniło i plamki jak były, tak są. Zastanawiasz się, co zrobić z tym zdrowotnym kłopotem? Kępki żółte, nazywane także żółtakami, to łagodne zmiany skórne, które najczęściej występują na górnych powiekach, ale również mogą się pojawiać na dolnych. W większości przypadków zmiany umiejscowione są blisko wewnętrznych kącików oczu. Z reguły są to zmiany płaskie i miękkie, niewielkich rozmiarów, choć mają tendencję do rozrastania i mogą się ze sobą zlewać.Schorzenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Pierwsze zmiany mogą się ujawnić się już w okresie dojrzewania, jak i w późniejszych latach życia – najwięcej pań cierpi z ich powodu między 40 a 50 rokiem życia.

Przyczyną ich powstawania bywa zwiększony poziom lipidów we krwi czy przewaga tzw. złego cholesterolu nad tym dobrym. Ale takie przypadki stanowią mniej niż połowę – u większości osób borykających się z tą dolegliwością nie stwierdzono zaburzeń w lipidogramie. To znaczy, że tak naprawdę nie wiadomo, co przyczynia się do ich powstawania. Nie wyklucza się, że mogą to być obciążenia dziedziczne.
Jak się ich pozbyć?
Nie wygląda to dobrze. Zastanawiasz się, czy plamki mogą być groźne, nie świadczą o chorobie oczu albo innego narządu wewnętrznego. Powieki możesz bez przeszkód zamykać i otwierać, więc niby nie jest źle. Ale te nieestetyczne zmiany odbierają ci humor i pewność siebie, gdy patrzysz w lustro. Trudno je zakryć makijażem, bo wypukłości i tak się odznaczają – musiałabyś nakładać tony cieni do powiek i to w jak najciemniejszych kolorach. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza okuloplastyka, który będzie wiedział, jak rozwiązać twój problem. W przypadku żółtaków najczęściej jest to krótki i mało inwazyjny zabieg. Zostaje po nim bardzo niewielka blizna, która na przykład na górnych powiekach jest praktycznie niewidoczna.
Okulista i chirurg w jednym
„W Polsce to jeszcze mało popularna specjalizacja, za granicą ma licznych reprezentantów” – mówi dr Estera Igras z kliniki okulistycznej Optegra w Szczecinie. „Zmiany skórne w obrębie powiek to powszechne zjawisko. Czasami zmiany powiek są niezauważalne, inne zaś stanowią duży defekt kosmetyczny. Jednak najważniejsze jest ich prawidłowe zdiagnozowanie oraz zaproponowanie najbardziej odpowiedniego dla pacjenta leczenia zachowawczego czy tez chirurgicznego.”Lekarz okuloplastyk to specjalista zarówno w dziedzinie okulistyki, jak i chirurgii plastycznej. Specjalizuje się w chirurgii powiek, dróg łzowych, oczodołu oraz diagnozuje i leczy chirurgicznie wszelkie zmiany nowotworowe, powypadkowe oraz wiele innych zaburzeń w obrębie powiek.To lekarz okuloplastyk jest w stanie poprawnie zdiagnozować zmiany znajdujące się na powiekach, takie jak np. kępki żółte czy opadające powieki, oraz stwierdzić, czy w przyszłości mogą one negatywnie wpłynąć na sam narząd wzroku. Zaproponuje odpowiednią, dalszą diagnostykę oraz właściwe leczenie. Większość podobnych defektów można usunąć dzięki mało inwazyjnym. zabiegom chirurgicznym. Więcej informacji o zabiegach okuloplastyki: https://optegra.com.pl/Okuloplastykamateriał sponsorowany