Pielęgnacja skóry - obalamy mity
Kreatywność nie zna granic. Robienie peelingu twarzy szczoteczką elektryczną do zębów, spanie w pozycji nietoperza, czyli z głową w dół, czy maseczka z aspiryny, to tylko niektóre z cudownych pomysłów jak dbać o siebie.
W książce „Skin Doctor Biblia zdrowej cery” doktor Izabeli Lenartowicz znajdziesz największe pielęgnacyjne mity, a także poznasz fakty, jak właściwie pielęgnować skórę.

- Marta Jankowska

Poznaj najpopularniejsze błędy dotyczące pielęgnacji skóry i sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z nich.
1.Woda nawilża skórę
Wbrew pozorom jest wręcz przeciwnie. Woda, z którą twoja skóra styka się na zewnątrz, w rzeczywistości ją wysusza. Kiedy zanurzasz się w morzu, basenie czy w wannie, woda bardzo szybko odparowuje z powierzchni ciała, pociągając za sobą także wodę z głębszych warstw skóry, co prowadzi do jej wysuszenia. Możesz to zresztą łatwo zaobserwować – zobacz, jak wyglądają twoje dłonie po długim przebywaniu w wodzie.
2. Kremy z fitoestrogenami to hormonalna terapia zastępcza dla skóry
Fitohormony, czyli tak zwane hormony roślinne, są występującymi w roślinach substancjami, które przypominają ludzkie estrogeny. Badania wykazały, że w naszym organizmie pełnią one tylko funkcję nawilżającą i ochronną. Ich działanie pod żadnym względem nie przypomina jednak hormonalnej terapii zastępczej.
3. Zastrzyki z toksyny botulinowej likwidują zmarszczki na zawsze
Botoks działa tylko około sześciu miesięcy i dokładnie na tak długo możemy dzięki niemu pozbyć się zmarszczek. Podanie tej substancji likwiduje napięcie mięśni odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek, a w rezultacie skóra rozluźnia się i wygładza.
4. Na przebarwienia najlepsze są domowe sposoby
Zalecane przez niektóre portale czy blogi naturalne środki, takie jak sok z cytryny, selera czy pietruszki, raczej ci nie zaszkodzą, ich skuteczność jest jednak dość ograniczona. Nie polecamy samodzielnego stosowania dostępnych na rynku środków wybielających. Lepiej skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie kosmetyki i zabiegi. Eksperymentując z własną skórą, ryzykujesz jej podrażnienie.
5. Przebarwienia same znikną
Niestety, to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Zmiany pigmentacyjne bardzo lubią twoją skórę i same z siebie nigdy jej nie opuszczą. Jeśli chcesz się ich pozbyć, nie obejdzie się więc bez dobrego specjalisty. Określi on, jak głębokie jest umiejscowienie przebarwień. Dobór terapii zależy bowiem od tego, czy znajdują się one w naskórku, czy w skórze właściwej, a także od przyczyn tych zmian (czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne). Lekarz postawi diagnozę i w zależności od niej zaproponuje najskuteczniejszą terapię.
6. Wyciskanie „pryszczy” wyleczy chorobę
Wyciskanie krost nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób usuwamy tylko ich część, która znajduje się w naskórku, a zazwyczaj tkwią one w głębszych warstwach skóry. Wyciskanie wywołuje również stany zapalne i prowadzi do mikroubytków w skórze, powodując tworzenie się małych blizn. Trudno też o zachowanie właściwej higieny podczas tego „zabiegu”, stąd często pojawiają się różne zakażenia.
7. Słońce leczy zmiany
Pozytywne oddziaływanie promieni ultrafioletowych można dostrzec u około 60% osób cierpiących na trądzik. Słońce łagodzi stan zapalny i sprawia, że przebarwienia i nierówności skóry stają się mniej widoczne. Być może sama jednak zauważyłaś, że poprawa kondycji twojej skóry osiągnięta dzięki opalaniu nie trwa długo. Objawy szybko wracają, zazwyczaj ze zdwojoną siłą.
8. Trądzik różowaty jest zaraźliwy
Trądzik różowaty nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić przez dotyk, ponieważ wiąże się on z pracą gruczołów łojowych i zmianami naczynioruchowymi. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie używać tych samych ręczników czy innych przedmiotów i kosmetyków, które mają styczność ze zmienionymi chorobowo miejscami, gdyż mogą się w nich rozwijać różne bakterie.
9. Miód pomaga złagodzić świąd i nawilżyć skórę
Nie. Chorzy na AZS powinni unikać miodu w każdej postaci, ponieważ jest bardzo silnym alergenem i podrażnia skórę.
10. Pasta do zębów leczy wypryski
Ten mit pochodzi z okresu, kiedy pasta zawierała cynk, składnik rekomendowany w procesie leczenia trądziku. Z upływem lat cynk został zastąpiony fluorem, który przyczynia się do powstawania wyprysków. Więc to rozwiązanie nie jest najlepsze dla twojej skóry.

W książce Skin Doctor znajdziesz sprawdzone rady na temat leczenia i pielęgnacji cery, kosmetyków i zabiegów medycznych. Ktoś kiedyś powiedział, że skóra to ubranie na całe życie. Jeśli jest zdrowa, doskonale na nas leży, bo została skrojona na naszą miarę. Traktujmy ją zatem dobrze i utrzymujmy w jak najlepszej kondycji, a będziemy w niej zawsze pięknie wyglądać i dobrze się czuć. To obowiązkowa pozycja, dzięki której zyskasz nie tylko zdrową skórę, ale także pewność siebie i większe poczucie własnej wartości.materiał powstał z udziałem wydawnictwa Znakzdjęcie główne: iStock