Reklama

Każdy człowiek jest indywidualnością i to samo można powiedzieć o naszej skórze. Jej potrzeby różnią się w zależności od tego, gdzie mieszkamy, jaki styl życia prowadzimy, a nawet od tego, jaki zawód wykonujemy. Ponadto mają na nie wpływ czynniki genetyczne i wewnętrzne, takie jak choroby czy wiek.

Reklama

Co oznacza to w kontekście pielęgnacji skóry? Mnogość i różnorodność wspomnianych czynników sprawiają, że nie istnieje jedna recepta, która sprawdzi się w przypadku każdego z nas. Wobec tego, w jaki sposób określić indywidualne potrzeby skóry, by móc dobrać ściśle dopasowane do nich składniki i kosmetyki? Można wyróżnić kilka metod, o których opowiedziała nam ekspertka i trener ds. pielęgnacji Sephora Polska, Joanna Szychowicz.

1. Co to znaczy, że skóra każdego człowieka jest inna?

Z fizjologicznego punktu widzenia skóra każdego człowieka jest zbudowana tak samo. Nie tyle więc skóra jest inna w dosłownym znaczeniu, a jej potrzeby. Każdy człowiek prowadzi inny tryb życia, stosuje inne diety oraz produkty pielęgnacyjne. Stąd wynikają inne potrzeby skóry.

2. Czy można wyróżnić kilka głównych czynników, od których zależy kondycja skóry?

Oczywiście. Kondycja naszej skóry jest zależna od czynników genetycznych oraz czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

1. Czynniki genetyczne – zaprogramowanie naszego organizmu od narodzin. W tym choroby (np. łuszczyca, AZS).

2. Czynniki wewnętrzne:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej – często powodują nadprodukcję wydzielania sebum, a przy miesiączce pojawiają się np. niedoskonałości.
  • Nieprawidłowa dieta, uboga w mikro- i makroelementy. Spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze, cukier oraz sztuczne dodatki może mieć wpływ na jakość skóry.

3. Czynniki zewnętrzne:

  • Niewłaściwa pielęgnacja – produkty nieodpowiednie dla naszego rodzaju cery, np. nadmiernie złuszczające, oczyszczające, uszkadzające płaszcz hydrolipidowy.
  • Gwałtowne zmiany temperatur – skóra często reaguje na nie ściągnięciem, pieczeniem czy zaczerwienieniem.
  • Promieniowanie UVA i UVB – niszczy strukturę skóry, przyspiesza starzenie, powoduje stany zapalne oraz rumień.
  • Światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych – ma negatywny wpływ na jakość skóry.
  • Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach – doprowadza do odwodnienia skóry.
  • Palenie papierosów – skóra palacza jest poszarzała, ponadto dym papierosowy ogranicza przepływ krwi, przez co jest niedotleniona i nieodżywiona.
  • Zanieczyszczone powietrze, m.in. smog – wywołuje stres oksydacyjny, naruszając płaszcz hydrolipidowy. Degraduje kwas hialuronowy, kolagen i elastynę, czyli białka, które są odpowiedzialne za nawilżenie oraz elastyczność skóry.
  • Brak snu oraz stres – są przyczyną niewłaściwej regeneracji organizmu. Dodatkowo stres powoduje degradację zdrowych komórek i przyspiesza procesy starzenia się skóry.

3. Jak zdiagnozować skórę (określić jej rodzaj, potrzeby oraz stan) i dlaczego warto to zrobić?

Dobór właściwej rutyny pielęgnacyjnej oraz produktów pozwoli nam na osiągnięcie najbardziej widocznych rezultatów, niezależnie od tego, na którym etapie życia jesteśmy. Dzięki prawidłowej diagnozie i poznaniu potrzeb skóry możemy wesprzeć jej cykl dobowy skóry, wspomóc regenerację oraz zapewnić ochronę przed szkodliwymi czynnikami.

Samodzielnie jesteśmy w stanie zaobserwować, jak skóra zachowuje się po demakijażu i myciu, jak zachowuje się w ciągu dnia i po nocy. Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób reaguje na składniki aktywne zawarte w kosmetykach – na to, które jej odpowiadają, a które wywołują nadreaktywność.

mat. prasowe

Joanna Szychowicz, ekspertka i trener ds. pielęgnacji Sephora Polska

Jednak w sytuacji, gdy samodzielna ocena stanu skóry jest niemożliwa, zachęcam do zapoznania się z ofertą Sephora:

  • Skinpatch (test płatkowy) – to szybkie (15-sekundowe) badanie skóry. Na czym polega? Przykładamy plasterki na dwie okolice twarzy (polik i czoło), a po upływie odpowiedniego czasu analizujemy wyniki. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, jaki rodzaj cery posiada dany klient i na tej podstawie dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Co ważne, usługa jest BEZPŁATNA, dostępna w każdej perfumerii bez konieczności umawiania.

W wybranych perfumeriach znajduje się również:

  • Skin Diagnosis – to innowacyjne urządzenie do diagnostyki skóry, które za pomocą specjalnej nakładki mocowane jest do telefonu. Nakładka ta wyposażona jest w soczewkę skanującą i łączy się z aplikacją. Urządzenie pomaga w szybki sposób zdiagnozować skórę oraz ułatwia dobranie spersonalizowanych produktów pielęgnacyjnych. Badanie jest bezpieczne, wszystko odbywa się w odpowiednich warunkach higienicznych. Czas trwania konsultacji to tylko 10 minut. Podczas kolejnej wizyty (np. po miesiącu), możemy porównać działanie i efektywność dobranej pielęgnacji.
  • ASL – to profesjonalne urządzenie wykorzystywane przez kosmetologów, dermatologów oraz trychologów, które umożliwia wykonywanie spersonalizowanej analizy skóry twarzy oraz badanie kondycji skóry głowy i włosów. By skorzystać z konsultacji, należy umówić się na konkretny termin.

W perfumeriach Sephora dostępne są również usługi online, podczas których eksperci szybko i konkretnie pomogą w doborze odpowiednich produktów:

  • Live Expertchat na sephora.pl – to indywidualna, BEZPŁATNA konsultacja, podczas której możemy uzyskać porady na temat pielęgnacji, makijażu, zapachów, usług i wyboru prezentów. Po wejściu na stronę sephora.pl, w lewym dolnym rogu wyświetla się chmurka ze zdjęciem ekspertki. Należy na nią kliknąć, wpisać swoje imię i czat zostaje uruchomiony. Czat z ekspertem Sephora dostępny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 09:00-20:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-18:00.
  • My Sephora Beauty Advisor – to indywidualna wideo-konsultacja z ekspertem Sephora, podczas której możemy dobrać niezbędne produkty dopasowane do rodzaju i potrzeb skóry. Dodatkowo dzięki formie wideo ekspert jest w stanie pokazać, w jaki sposób je aplikować, by spełniły swoje funkcje. 40-minutowa konsultacja jest BEZPŁATNA – dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach 13:00-18:00. Należy wcześniej zarezerwować wygodny dla siebie termin, wchodząc w zakładkę „usługi” na stronie sephora.pl
  • My Sephora Beauty Party – to grupowe wideo-warsztaty prowadzone przez topowych ekspertów. Trwają 60 minut i są dostępne raz w tygodniu o godzinie 19:00. By z nich skorzystać, należy zarezerwować termin, wchodząc w zakładkę „usługi” na stronie www.sephora.pl.

4. W jaki sposób wspomóc proces regeneracji skóry? Na które składniki aktywne w kosmetykach należy zwrócić uwagę i jakie działanie wykazują poszczególne z nich?

  • Kwas hialuronowy. Oprócz dogłębnego nawilżenia, pełni funkcję czynnika ułatwiającego przenikanie innych składników kosmetyku i wzmacnia ich działanie.
  • Peptydy. W skórze odpowiadają za tworzenie płaszcza hydrolipidowego oraz stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo mają zdolność do zmniejszenia widoczności linii mimicznych oraz relaksacji mięśni.
  • Retinol oraz bakuchiol – zapewnią odnowę skóry po zimie oraz sprawdzą się w przypadku osób borykających się z nierównomierną strukturą i kolorytem skóry.
  • Witamina C. W kosmetykach witamina działa wielokierunkowo: złuszcza, redukuje przebarwienia, ujędrnia oraz wzmacnia.
  • Oleje roślinne. W skład olejów wchodzą przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNTK) i witaminy rozpuszczane w tłuszczach (A, D, E, K). Oleje uzupełniają niedobór naturalnego tłuszczu, tym samym wpływają na poprawę funkcjonowania naturalnych procesów naprawczych skóry. Olejki świetnie sprawdzą się jako ostatni krok w pielęgnacji na tzw. zamknięcie składników aktywnych w skórze.

5. Które akcesoria do pielęgnacji skóry twarzy wspierają działanie kosmetyków? W które tego typu produkty warto zainwestować i dlaczego?

AdobeStock

Polecam dwa akcesoria pielęgnacyjne:

  • Roller do masażu twarzy z kwarcu możemy stosować codziennie dla lepszego wchłaniania produktów pielęgnacyjnych. Poprawia mikrokrążenie, dotlenia skórę, zmniejsza widoczność porów, spłyca linie i zmarszczki (również okolicy oczu), przynosi odprężenie i ukojenie. Możemy sięgać po niego zarówno rano, jak i wieczorem. Rano, by pozbyć się nocnych opuchnięć, a nocą, by się zrelaksować i rozluźnić mięśnie twarzy oraz szyi. Masujemy od dołu ku górze oraz od środka do zewnętrznej partii twarzy.
  • Kamień Gua Sha działa bardziej intensywnie (gua oznaczana pocieranie, a sha czerwone ślady). Masaż kamieniem Gua Sha ma za zadanie wykonanie drenażu limfatycznego, czyli pobudzenie przepływu limfy i krwi. Dodatkowymi zaletami masażu jest: zmniejszenie napięcia, rozluźnienie mięśni, redukcja opuchnięć oraz usunięcie toksyny z organizmu. Wykorzystujemy go również, by wysmuklić owal twarzy. Masaż wykonujemy odśrodkowo, czyli od środka do zewnątrz w kierunku węzłów chłonnych. Każdy ruch powtarzamy minimum 8 razy, a każdą partię twarzy masujemy inną częścią grzbietu płytki.
Reklama

Materiał powstał z udziałem Sephora Polska

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane