Reklama

Owsiana maseczka na twarz to domowy patent na szybkie przywrócenie cerze promiennego blasku. Prosta w wykonaniu i tania pozostawia skórę gładką i miękką, przywraca jej równomierny koloryt, łagodzi podrażnienia, likwiduje zaczerwienienia, przyspiesza gojenie się krostek i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się zaskórników.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości pielęgnacyjne płatków owsianych
  2. Jak działa na skórę maseczka z płatków owsianych?
  3. Jak przygotować maseczkę z płatków owsianych?

Właściwości płatków owsianych

Produkowane z owsa płatki owsiane są źródłem cennych składników mineralnych i witamin. Zawierają między innymi witaminy B1, B5 i E oraz składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń, magnez, krzem czy cynk. Kojarzmy je głównie z zalecanym przez dietetyków pożywnym i zdrowym posiłkiem, czyli owsianką, która wspomaga pracę jelit, obniżą poziom cholesterolu i jest doskonałym źródłem cennego błonnika.

Ale płatki owsiane świetnie sprawdzają się też w pielęgnacji cery. Zmiękczają i nawilżają skórę, usuwają zaskórniki i zapobiegają powstawaniu nowych, działają kojąco i przeciwzapalnie. Można z nich zrobić peeling do twarzy, maseczkę lub hybrydę tych dwóch kosmetyków.

maseczka z płatków owsianych

Jak działa na skórę maseczka z płatków owsianych?

Owies (i co za tym idzie – płatki owsiane) zawiera szereg substancji, które doskonale wpływają na stan skóry. W naszej maseczce z płatków owsianych znajdziemy między innymi:

  • betaglukany, czyli złożone węglowodany, które mają zdolność przyciągania i zatrzymywania wody w skórze, a także neutralizują wolne rodniki i chronią przed zniszczeniem włókna kolagenowe,
  • flawonoidy, które mają silne działanie antyoksydacyjnie, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się skóry,
  • saponiny, które działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo,
  • aminokwasy, które odbudowują i regenerują naskórek.

Jak przygotować maseczkę z płatków owsianych?

Do przygotowania maseczki z płatków owsianych dobrze jest użyć mniej przetworzonych płatków górskich. By stworzyć bardziej kremową maskę, która będzie lepiej trzymała się twarzy, a także świetnie sprawdzi się jako delikatny peeling, dobrze jest płatki owsiane zmielić w młynku do kawy.

Dwie łyżki takich zmielonych na drobny proszek płatków owsianych zalewamy niewielką ilością ciepłej wody i dokładnie mieszamy, aż uzyskamy kremową pastę. Maskę nakładamy na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiamy na niej co najmniej 10 minut.

Jeśli zostawimy maseczkę z płatków owsianych na twarzy na dłużej, ważne jest, żeby przed usunięciem solidnie ją zmoczyć. Usuwanie takiej zaschniętej na skorupę maski może skutkować podrażnieniem skóry, dlatego najlepiej delikatnie zmyć ją z twarzy pod prysznicem.

A jakich efektów możemy się spodziewać po zastosowaniu takiej podstawowej maseczki z płatków owsianych? Skóra będzie ukojona, gładka, miękka, dobrze nawilżona i równocześnie delikatnie napięta.

Maseczka z płatków owsianych z jogurtem

Jeśli chcemy zintensyfikować pielęgnacyjne działanie naszej maseczki z płatków owsianych, warto dodać do niej łyżeczkę naturalnego jogurtu. Jogurt, dzięki zawartość kwasu mle­ko­wego sprawi, że maska owsiana jeszcze lepiej (ale nadal delikatnie) złuszczy martwy naskórek i go nawilży.

Maseczka z płatków owsianych z miodem

Jeśli do zmielonych płatków owsianych zalanych ciepłą wodą dodamy łyżeczkę miodu, to możemy się spodziewać, że jeszcze lepiej nawilży skórę. Dodatkowo, dzięki właściwościom antybakteryjnym miodu, taka maska przyspiesza gojenie się krostek i zapobiega powstawaniu nowych.

Reklama

Przygotowanie maseczki z płatków owsianych jest proste, a rezultaty jej stosowania są bardzo satysfakcjonujące. Jeśli jednak od domowych kosmetyków wolisz te drogeryjne, zachęcamy do przetestowania którejś z polecanych przez nas maseczek do twarzy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane