Reklama

Podrażnienia skóry mogą występować na całym naszym ciele: nogach, tułowiu, rękach, twarzy, a także skórze głowy. Najczęściej powstają przez kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. w momencie, gdy nasza skóra ma styczność z alergenem, który powoduje u nas reakcję, czy w momencie, kiedy wykonujemy na skórze drażniący zabieg, jak użycie kwasu czy golenie nóg. Każde podrażnienie skóry twarzy wymaga innej kuracji. Inaczej zajmiemy się podrażnieniem po goleniu, a inaczej powstałym w wyniku oparzenia słonecznego. Zobacz, w jaki sposób przynieść skórze równowagę i odbudować jej naturalną barierę ochronną.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny podrażnień i objawy podrażnienia skóry
  2. Pielęgnacja podrażnionej skóry od słońca
  3. Jak niwelować podrażnienia po goleniu?
  4. Pielęgnacja skóry z reakcją alergiczną
  5. Podrażnienie skóry po kosmetyku na bazie kwasu lub innej drażliwej substancji

Przyczyny podrażnień i objawy podrażnienia skóry

Jak już wspomniałyśmy, podrażnienia i stany zapalne skóry powstają w różny sposób i powodować je mogą różne czynniki. Jednak wszystkie z nich związane są z czynnikami zewnętrznymi i ich wpływem na naszą skórę. Niektóre podrażnienia są naturalną reakcją naskórka na świadome wystawienie go na dany czynnik (jak podrażnienia skóry od zbyt długiej ekspozycji na słońce czy użycie w pielęgnacji kwasu), a także jako skutek uboczny, np. w przypadku alergii.

Przyczyny podrażnień skóry zazwyczaj prowadzą do kilku bardzo charakterystycznych objawów, którymi są:

  • zaczerwieniona twarz lub ciało,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • swędzenie skóry,
  • pojawienie się białych kropek,
  • uczucie pieczenia skóry,
  • łuszczenie skóry,
  • przesuszenie, utrata wilgoci ze skóry.

W ramach podrażnień pogarsza się również stan skóry. Może pojawiać się wysypka lub ropne kroski. Skóra podrażniona jest bardzo tkliwa i wrażliwa na dotyk. Podobnie wygląda podrażniona skóra głowy: jest swędząca, pojawia się na niej łupież i jest zaczerwieniona. W przypadku skór podrażnionych musimy pamiętać o tym, że są one znacznie bardziej wrażliwe na inne kosmetyki, dlatego aby nie pogorszyć jej stanu, musimy ze szczególną troską dbać o dobór odpowiednich produktów. Dopóki nie znikną objawy podrażnienia, należy ją traktować jak skórę wrażliwą.

Getty Images@PonyWang

Zobacz także: Hibiskusowy tonik do twarzy łagodzi podrażnienia i odbudowuje barierę hydrolipidową. Kosztuje tylko 20 zł

Pielęgnacja skóry podrażnionej od słońca

Wiosną i latem jedną z najczęstrzych przyczyn podrażnień skóry jest ekspozycja na słońce. Jeśli robimy to w sposób nieodpowiedzialny, nie zabezpieczając naszej cery kremem SPF, możemy nabawić się nie tylko podrażnienia twarzy, ale również jej oparzenia. W przypadku suchej skóry, czerwonej i swędzącej, musimy działać w kierunku nawilżenia jej i odżywienia, a także ukojenia jej. Słońce może podrażniać skórę na całym naszym ciele. Silne podrażnienie skóry od słońca może wymagać wizyty u dermatologa lub terapii z użyciem maści aptecznych.

Sposobów na oparzenia słoneczne jest wiele. Istnieją domowe sposoby, które możemy zastosować natychmiast, a także kosmetyczne, które mogą wymagać wizyty w drogerii lub aptece. W przypadku lekkich podrażnień wywołanych słońcem, warto postępować zgodnie z tym schematem:

  • zacznij od schłodzenia poparzonego słońcem miejsca. Zrób to mocząc ręcznik lub korzystając ze specjalnego chłodzącego kompresu,
  • zaaplikuj na skórę produkt przeznaczony do skóry z poparzeniami słonecznymi (zawierającymi alantoinę lub panthenol, np. maści lub kremy na podrażnienia) lub zastosuj jeden z domowych sposobów (żel aloesowy lub nałożenie kefiru czy maślanki),
  • nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej, a także unikaniu ekspozycji na słońce partii, które mają podrażnienia.

Unikaj pokrywania skóry tłuszczami i olejami, które będą spowalniać wydalanie ciepła ze skóry, przez co może dojść do przegrzania organizmu i zwiększenia się dolegliwości dokuczających nam w przypadku podrażnionej skóry. Tak samo postępuj w przypadku podrażnienia skóry twarzy, jak i ciała.

Getty Images@Kinga Krzeminska

Jak niwelować podrażnienia po goleniu?

Kolejnym czynnikiem, który możemy mocno odczuwać latem, są podrażnienia skóry po goleniu lub innych typach depilacji (np. wosk). Objawy tego silnego podrażnienia skóry to:

  • zaczerwieniona skóra,
  • wrastające włoski,
  • swędząca wysypka lub niewielkie ropne kroski,
  • uczucie pieczenia,
  • pojawienie się na skórze czerwonym kropek.

Najważniejsza jest pielęgnacja wrażliwej skóry nóg i zapobieanie powstawanu podrażnień. Dlatego musisz zadbać o pielęgnację suchej skóry, o ile taki właśnie typ posiadasz: w jej przypadku możemy mówić o dużej podatności na podrażnienia po goleniu. Dlatego stosuj nawilżające balsamy lub inne wybrane produkty o właściwościach nawilżających. Co jednak z pielęgnacją skóry podrażnionej? Gdy doświadczysz podrażnienia skóry po goleniu:

  • zaczerwienioną skórę warto schłodzić okładem. Sprawi to, że obkurczą się naczynia krwionośne, a naturlany koloryt skóry zostanie przywrócony. Uczucie pieczenia czy swędzenia również będzie mniejsze,
  • jesli masz wrażliwą skórę i sam okład to za mało, warto skorzystać z chłodzących kosmetyków. W przypadku skór podrażnionych stanowią one świetny produkt, który natychmiastowo przyniesie ulgę. Wybieraj kosmetyki o lekkiej, łatwo się wchłaniającej, żelowej konsystencji. W składach szukaj pantenolu, aloesu, kwasu hualuronowego lub innych mocno nawilżających substancji,
  • możesz zastosować także do takiej skóry kosmetyk dedykowany do używania po goleniu. Specjalne balsamy czy pianki będą idealnie dbać o kondycję naskórka.

Zobacz także: Zaczerwienienie twarzy – przyczyny, domowe sposoby, polecane kremy

Pielęgnacja skóry z reakcją alergiczną

W przypadku pielęgnacji skóry skłonnej do alergii z pewnością nie raz miałyście do czynienia z reakcją alergiczną, która w dokuczliwy sposób spowodowała pojawienie się przykrych objawów alergicznego podrażnienia skóry. Jeśli masz skórę wrażliwą, z pewnością wiesz o czym mówimy! Aby chronić wrażliwą skórę, najlepiej w jak bardziej świadomy sposób wybierać produkty. Poznaj składniki, które dla twojej skóry twarzy stanowią zagrożenie i unikaj ich. Codzienna pielęgnacja skóry powinna być oparta o sprawdzone produkty.

Alergia jest jendą z najczęstrzych przyczyn podrażnienia skóry. Inaczej nazywa jest alergią kontaktową, ponieważ objawy pojawiają się przez kontakt naksórka z konkretnym skladnikiem kosmetyku. Do najbardziej uczulajacych składników w produktach należą:

  • sztuczne zapachy,
  • sztuczne barwniki,
  • konserwanty,
  • zagęszczacze.

Jak rozpoznać i złagodzić podrażnienia skóry wywołane alergią? Wśród objawów możemy wymienić: zaczerwienienie, świąd, pieczenie, a wręcz palenie skóry. Występują także objawy termiczne, jak utrzymująca się ciepłota skóry. Co więcej, alergiczna reakcja może dać bawet atopowe zapalenie skóry! Co możesz zrobić w przypadku takiego podrażnienia i przesuszenia skóry?

  • Zacznij od natychmiastowego usunięcia produktu wywołującego reakcję alergiczną ze skóry. Zmyj go z ciała lub twarzy, najlepiej dwueatpowo, aby mieć pewność, że nie pozostały resztki kosmetyku,
  • skórę wytrzyj jednorazowym ręczniczkiem, nie pocieraj jej, tylko przykładaj miejsce po miejscu, nie podrażniając skóry tarciem,
  • wykonaj reset pielęgnacji. Wróć do stosowania tylko i wyłącznie łagodnych produktów pielęgnacyjnych, które już masz przetestowane i które nie powodują podrażnienia skóry,
  • pamniętaj o odbudowie bariery ochronnej skóry. Reakcja alergiczna z pewnością mocno ją osłabiła, dlatego zadbaj o jej regenerację.
Getty Images@AzmanL

Podrażnienie skóry po kosmetyku na bazie kwasu lub innej drażliwej substancji

Podrażnienia w wyniku zastosowania silnych aktywnych substancji, zwłaszcza na skórze suchej, pojawiają się często. Do takich składników należą kwasy oraz retinol. To bardzo silne, złuszczające substancje, które występują w różnych stężeniach, jednak nawet w tych najniższych są w stanie zrobić krzywdę naszej skórze.

Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do alergii, podrażnienie po kwasie czy retinolu to normalna reakcja. Kluczowy jest jednak rozwój działania kosmetyku. Czy delikatnie złuszcza skórę, a zaczerwienienie znika, czy może wręcz przeciwnie - postępuje, staje się coraz bardziej dokuczliwe i nieprzyjemne. Jeśli skóra zrobi się gorąca, wystąpi mocny rumień, a tym objawom towarzyszy ból lub uporczywe swędzenie, to wyraźny znak, że coś jest nie w pożądku. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

  • Natychmiast odstaw kosmetyk, który wywołał reakcję skóry,
  • dokładnie umyj twarz, najlepiej stosując oczyszczanie dwuetapowe,
  • na oczyszczoną skórę nałóż kosmetyk odbudowująco-nawilżający, który zrefeneruje barierę hydrolipidową. W jego składzie szukaj ceramidów lub peptydów.

Taka kuracja powinna być kontynuowana aż do ustąpienia objawów.

Reklama

A jakie są wasze sposoby na podrażnioną skórę?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane