Pryszcze na brodzie – czemu powstają wypryski i jak zwalczać trądzik na brodzie i żuchwie?
Pryszcze na brodzie pojawiają się z różnych powodów. Zwykle "zawdzięczamy" je zmianom hormonalnym. Czasami krosty powstają także przez złą dietę lub pielęgnację, albo... szalik. Zobaczcie, czemu powstają wypryski na brodzie i jakie są sprawdzone metody radzenia sobie z trądzikiem.

Zwykle przyczyną pojawiania się pryszczy na brodzie są zmiany hormonalne. Za to grudki i zaskórniki w tym miejscu to na ogół skutek nieodpowiedniego oczyszczania i nieregularnego złuszczania skóry. Często jednak krostki na brodzie, żuchwie i szyi pojawiają się z zaskakująco banalnych powodów. I wystarczy odrobina uwagi i samodyscypliny, żeby ograniczyć ich obecność do minimum.
Spis treści:
- Wypryski na brodzie – przyczyny
- Trądzik hormonalny na brodzie
- Nieprawidłowe oczyszczanie skóry powoduje pryszcze na brodzie
- Dieta a trądzik na brodzie i żuchwie
- Powstawanie krost na brodzie przez dotyk lub ubranie
- Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
- Pielęgnacja skóry - jakich kosmetyków na trądzik używać?
- Leczenie trądziku na brodzie
Wypryski na brodzie – przyczyny
Pryszcze powstają na skutek zaburzonego złuszczania skóry i nadmiernego wydzielania łoju. Sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe, których najwięcej jest na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Przy czym na twarzy gruczoły łojowe najgęściej rozmieszczone są w tak zwanej strefie T, obejmującej m.in. czoło, noc i właśnie brodę. Trądzikowe zmiany to stan zapalny, który powstaje przez zanieczyszczenia.

Trądzik hormonalny na brodzie
Wzmożone wydzielanie sebum, które jest głównym powodem powstawania krostek, najczęściej zawdzięczamy zmianom hormonalnym, a zwłaszcza większej ilości hormonów męskich (głównie testosteronu). Dlatego właśnie pryszcze na brodzie najczęściej pojawiają się kobietom niedługo przed okresem. Krostki w tym miejscu to także efekt uboczny zaburzeń hormonalnych (a konkretnie zbyt dużej ilości androgenów) występujących na przykład przy zespole policystycznych jajników. Zmiany skórne tego typu pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy produkcja hormonów zaczyna ruszać w naszym organizmie pełną parą. Wówczas mówimy o trądziku młodzieńczym, który pojawia się na częściach twarzy należących do strefy T. Do jego nasilenia dochodzi zwłaszcza w przypadku cery tłustej.
Nieprawidłowe oczyszczanie skóry powoduje pryszcze na brodzie
W związku z tym, że w strefie T wydzielanie sebum zawsze jest intensywniejsze, należy tym rejonom twarzy poświęcić więcej uwagi przy oczyszczaniu i złuszczaniu cery. Jeżeli skóra na brodzie wyjątkowo mocno ci się zanieczyszcza, traktuj ją specjalnie. Złe oczyszczanie skóry to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania niedoskonałości. Na brodzie i wokół ust często zbiera się dużo zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ponieważ często mamy odruch podpierania głowy czy pocierania twarzy - używając do tego brudnych rąk, przenosimy z nich wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego w walce z trądzikiem na brodzie ogromną różnicę robi zmiana rutyny oczyszczania skóry, a także zapanowanie nad dotykaniem buzi.

Dieta a trądzik na brodzie i żuchwie
Do pojawiania się krostek w tym konkretnym miejscu na twarzy przyczynia się także nieodpowiednia dieta. Zrezygnuj z wysoko przetworzonego jedzenia, ostrych i słodkich przekąsek. To właśnie one wpływają najbardziej na stan naszej skóry, chociaż może się wydawać, że nie mają one związku z niedoskonałościami na buzi. Zadbaj za to, żeby twoje codzienne posiłki były bogate w witaminy (zwłaszcza A, C i PP) oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wprowadź do diety:
- ryby morskie,
- orzechy włoskie,
- oliwę z oliwek i olej rzepakowy,
- nasiona lnu,
- natkę pietruszki, paprykę, marchewkę i szpinak.
Powstawanie krost na brodzie przez dotyk lub ubranie
Ropne pryszcze na brodzie to często efekt nieświadomych nawyków. Zastanów się, czy nie zdarza ci się często opierać głowy (a konkretnie brody) na dłoni. A może, zapatrzona w monitor komputera lub ekran telewizora niechcący skubiesz skórę właśnie w tym miejscu na twarzy? Jeśli tak, to przestań! Pocierając skórę w tym miejscu zwykle niezbyt czystszymi rękami przyczyniasz się do zatykania jej porów i roznoszenia bakterii. Podobnie działać na twoją skórę w tym miejscu na twarzy może sweter z golfem lub szalik. Pryszcze na brodzie staną się mniej uciążliwym problemem, jeżeli z tego pierwszego zrezygnujesz, a ten drugi będziesz częściej prała.
Domowe sposoby na pryszcze na brodzie
Jedną z domowych metod walki na pryszcze jest zmiana i wzbogacenie diety, o której już wspomniałyśmy. Jednak są jeszcze inne domowe metody, które są sekretem naszych babć.
Pierwszą z nich jest punktowe stosowanie olejków na trądzik, zwłaszcza olejku herbacianego, różanego lub rycynowego. Pomagają one załagodzić zmianę i lekko ją podsuszyć, dzięki czemu szybciej będzie się ona goić. Olejki pomagają normalizować pracę gruczołów łojowych i chronią naszą skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Domowy tonik z ogórka jest także świetnym kojąco-regenerującym sposobem na problemy skórne. Jest bogaty w witaminy A, C i E. Aby przygotować taki tonik, wystarczy, że zetrzesz go na tarce i wymieszasz w miseczce z ciepłą wodą i odrobiną miodu. Daj się składnikom połączyć, a po 2-3 godzinach przelej produkt przez sitko do buteleczki. Przemywaj twarz 2 razy dziennie. Jednak pamiętaj, że domowe kosmetyki należy trzymać w lodówce i zużywać w miarę szybko. Brakuje w nich substancji podtrzymujących trwałość, więc o wiele szybciej od drogeryjnych kosmetyków psują się.
Aloes to genialna roślina o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych, łagodzących i nawilżających. Skóra tłusta, trądzikowa, to także wynik zaburzenia bariery hydrolipidowej, dlatego ten typ cery także potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia. Aloes dodatkowo przyspiesza gojenie. Możesz użyć rozciętego liścia bezpośrednio na skórę.
Maseczka z miodem i cynamonem to świetny duet do stworzenia maseczki o właściwościach bakteriobójczych. Przygotuj ją w proporcjach 1:1 i nakładaj punktowo na zmiany.
Zobacz także: Domowe sposoby na pryszcze - poznaj metody walki z krostami
Pielęgnacja skóry - jakich kosmetyków na trądzik używać?
Poza domowymi sposobami pielęgnacji koniecznie przyjrzyj się swojej kosmetyczce. W niej także powinny znaleźć się produkty, które pozwolą przywrócić cerze równowagę. W pierwszej kolejności sprawdź produkty oczyszczające - już wspomniałyśmy o tym, jak ważne jest prawidłowe mycie twarzy. Jakich jeszcze zasad warto przestrzegać?
- Złuszczaj skórę, ale z głową. Używanie peelingu może pomóc uporać się z zanieczyszczeniami i sebum, ale zbyt częste stosowanie może zniszczyć barierę hydrolipidową i w efekcie powodować silny łojotok. Zamiast używać peelingu z drobinami postaw na peeling enzymatyczny lub drogeryjny łagodny peeling kwasowy.
- Plasterki na pryszcze to świetne rozwiązanie. Jeśli masz problem z pojedynczymi wypryskami, koniecznie spróbuj popularnych "gwiazdek" z Rossmanna. Pomagają one w łagodny sposób pozbyć się zalegającej w kroście treści, a także przysuszyć zmianę.
- Produkty punktowe to najlepszy przyjaciel osób, które mają problemy z pojedynczymi niedoskonałościami lub okazjonalnym pojawianiem się niedoskonałości. Podsuszają one wykwity i przyspieszają ich gojenie.
- Dąż do poprawy kondycji skóry. Stosuj produkty przeznaczone do swojego typu cery. Normalizacja skóry pozwoli pozbyć się pryszczy na dobre, a dodatkowo będziesz się cieszyć piękną, miękką cerą.

Leczenie trądziku na brodzie
Jednak w niektórych przypadkach zmiana pielęgnacji, nawyków i stylu życia to za mało. Dzieje się tak chociażby w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u dermatologa, który pomoże ustalić dokładną przyczynę uporczywych zmian trądzikowych, a także przepisze odpowiednie leki. Nawet jeśli twój trądzik będzie wymagać wizyty lekarskiej, warto i tak zmienić swoje przyzwyczajenia i wprowadzić prawidłową pielęgnację skóry, która będzie dodatkowym wsparciem dla farmakoterapii.