Pryszcze na plecach - przyczyny i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na plecach to bardzo częsta przypadłość, szczególnie u osób, które zmagają się z trądzikiem na twarzy czy innych częściach ciała. Przyczyną pojawiania się pryszczy na plecach mogą być problemy hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja i higiena czy uwarunkowania genetyczne.

- Aneta Zygmuntowicz
Pozbycie się pryszczy na plecach może być niezwykle trudne. W przypadku trądziku z pewnością niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, a nawet wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Na co dzień powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie oczyszczanie naszej skóry, aby złagodzić stan zapalny i odetkać pory.
Pryszcze na plecach - przyczyny
Pryszcze na plecach to przypadłość, która ma podobne przyczyny jak trądzik na innych częściach ciała. Najczęściej jest to trądzik pospolity wynikający z nadmiernej pracy gruczołów łojowych. W momencie. kiedy skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum, pory zostają zatkane, a na naszej skórze pojawiają się pryszcze. Dodatkowo mogą tam się pojawić bakterie, co jeszcze bardziej pogarsza stan zapalny. Tego rodzaju trądzik bardzo często pojawia się na twarzy, ale również właśnie na plecach.
Trzeba pamiętać, że na pojawienie się pryszczy na plecach wpływ może mieć wiele czynników:
- nieprawidłowa pielęgnacja,
- uwarunkowania genetyczne,
- problemy hormonalne,
- nietolerancje pokarmowe i niezdrowa dieta,
- nadmierna potliwość.
Jak pozbyć się pryszczy na plecach?
Pozbycie się pryszczy na plecach nie jest łatwe. Jeśli mamy do czynienia trądzikiem pospolitym lub innym rodzajem trądziku najprawdopodobniej konieczne będzie wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Lekarz przepisze odpowiednie kosmetyki oraz maści lecznicze, które złagodzą stan zapalny. W przypadku bardzo silnego trądziku niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. Świetnie sprawdzi się także wsparcie witaminowe.
Domowe sposoby na pryszcze na plecach
Przy tym problemie niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dokładne oczyszczanie skóry. Warto dwa razy dziennie myć plecy za pomocą żelu antybakteryjnego pod prysznic. Świetnie sprawdzą się specjalne mydła i żele przeznaczone do skóry trądzikowej. Możemy również postawić na ziołowe kąpiele o działaniu oczyszczającym, na przykład na bazie rumianku czy glinki.
Zdecydowanie powinniśmy unikać żeli pod prysznic z drażniącymi składnikami, barwnikami, konserwantami czy mocnymi zapachami. Nie należy również stosować peelingów ziarnistych, które rozdrapują zmiany i przenoszą bakterie!
Równie istotną kwestią jest zakładanie na ciało przewiewnych i oddychających ubrań z naturalnych materiałów. Duża potliwość, obcieranie się skóry może znacznie pogorszyć stan naszej skóry na plecach!