Przebarwienia - co warto o nich wiedzieć? Na nurtujące Wizażanki pytania odpowiedziała dermatolog, dr n. med. Agnieszka Bańka Wrona
Jak się chronić przed przebarwieniami? Czy kosmetyki na przebarwienia mogą być stałym elementem pielęgnacji? Na te i inne pytania Wizażanek za pomocą Q&A na Instagramie odpowiedziała ekspertka - dr n. med. Agnieszka Bańka Wrona. Niektóre informacje mogą was zaskoczyć.
Przebarwienia to problem, który dotyczy wielu z nas. Pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, zmian trądzikowych, wahań hormonalnych czy po prostu wraz z wiekiem. Nie jesteśmy jednak na nie skazane. Jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?
Na pytania Wizażanek odpowiedziała dermatolog, dr n. med. Agnieszka Bańka Wrona z wieloletnim stażem pracy. Przez wiele lat kształciła się w zakresie dermatoskopowej oceny znamion barwnikowych i czerniaka, m.in. na stażu we Włoszech, pod okiem uznanych na całym świecie ekspertów.

Q&A z udziałem obserwatorek Wizaz.pl na Instagramie odbyło się w kwietniu 2024 r. Sprawdźcie, co zdradziła ekspertka.
Czy kosmetyki na przebarwienia mogę być stałym elementem pielęgnacji?
Tak, zdecydowanie tak! Tutaj jako docelową grupę wymieniłabym nie tylko tych pacjentów, którzy już mieli lub mają przebarwienia, ale także te osoby, które chcą zapobiec ich powstaniu w przyszłości. Jeśli więc wykonaliśmy zabieg laseroterapii, peelingi medyczne, czy też po prostu wybieramy się na słoneczny urlop, warto obok kremu z filtrem przeciwsłonecznym zastosować preparat hamujący syntezę barwnika.

Moje piegi po słonecznym dniu zlewają się w plamę. Co stosować, żeby temu zapobiec?
Właśnie produkty hamujące syntezę melaniny, antyoksydanty, aby zapobiec uszkodzeniom posłonecznym oraz filtr SPF.
Jak możemy się bronić przed przebarwieniami?
Podstawa to ochrona przeciwsłoneczna rozumiana jako stosowanie kremów z filtrem SPF 30 przez cały rok, a w okresach z wysokim nasłonecznieniem SPF 50. Kolejno reaplikacja tych kremów w dni z wysokim indeksem UV co 2-4 godziny, unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 12-15, stosowanie nakryć głowy, okularów przeciwsłonecznych. Dodatkowo miejscowa aplikacja antyoksydantów, które wspierają naszą skórę w walce z uszkodzeniami wywołanymi przez promienie słoneczne i zanieczyszczenie środowiska.

Na jakie przebarwienia działa Melasyl i kiedy widoczne są pierwsze efekty stosowania?
Pierwsze, wyraźnie efekty stosowania będą widoczne po kilku tygodniach stosowania, ale co ważne - efekt ten utrzymuje się w czasie! Składnik działa na wszelkie rodzaje przebarwień - posłoneczne, pozapalne, a także na melasmę. Wykazuje działanie u pacjentów ze wszystkimi fototypami skóry. Obok rozjaśnienia pojedynczych przebarwień poprawia się także ogólny koloryt skóry, która odzyskuje pewien rodzaj "blasku".

Czym różnią się przebarwienia posłoneczne od tych pojawiających się z wiekiem?
W większości jest to dokładnie ta sama grupa przebarwień! Przebarwienia to efekt działania promieni słonecznych na skórę przez całe nasze życie - suma uszkodzeń, jakich dokonało słońce widoczna jest na skórze jako ilość i intensywność przebarwień. Z wiekiem dodatkowo zwiększa się częstość "złośliwych" przebarwień, czyli nowotworów skóry, których pewne typy mogą imitować plamę barwnikową.
Czy mogłaby pani w skrócie opisać nowy składnik Melasyl zawarty w produktach La Roche-Posay?
Nowy składnik – Melasyl - usuwa ze skóry nadmiar tych cząsteczek, z których syntetyzowana jest melanina - substancja odpowiedzialna za powstanie przebarwień. Dzięki temu, że nie dochodzi do syntezy melaniny, nie pojawiają się na skórze plamy barwnikowe. To pokazują wyniki prowadzonych ponad 18 lat badań.
Czy przebarwienia mogą nawracać?
Niestety tak! A wręcz zawsze wracają! Zarówno przebarwienia posłoneczne, jak i melasma wracają za każdym razem, gdy eksponujemy się na działanie promieni słonecznych. Dlatego odpowiednia profilaktyka jest tak ważna dla utrzymania efektu terapii.
Materiał promocyjny marki La Roche-Posay.