Przechowujesz w ten sposób kosmetyki? Szybciej się popsują!
Źle przechowywane kosmetyki mogą stracić właściwości upiększające i pielęgnacyjne. Jak poznać, że kosmetyk nie nadaje się już do użytku? I gdzie je trzymać, byśmy nie musiały zbyt szybko się ich pozbyć?

Kosmetyki, tak samo jak produkty spożywcze, mają datę ważności. Jeśli przekroczymy ją o jeden dzień, nic się nie stanie. Gorzej jeżeli miesiąc po upłynięciu terminu nadal z zapałem nakładamy przeterminowany krem na twarz. A później dziwimy się, skąd wzięła się ta dziwna wysypka…Należy pamiętać, że w kosmetykach znajdują się substancje, które konserwują kosmetyk i znacznie przedłużają jego trwałość. Są one dokładnie przebadane i na podstawie testów określa się ich „żywotność”. Data na opakowaniu nie jest zatem wyssana z palca. Jeśli upływa termin ważności kosmetyku, pozostałe substancje ulegają rozkładowi. Stąd biorą się też reakcje alergicznej skóry czy nieprzyjemne ropienie oczu. Do tego dochodzi swędzenie. Przeterminowany krem może często stać się powodem zapalenia spojówek.Wiele kobiet szuka z tego właśnie powodu bardziej naturalnych kosmetyków, najlepiej organicznych. Nie mają zbyt długiej „żywotności” (około trzy miesiące od otwarcia), ale też nie znajduje się w nich aż tyle konserwantów. Jedyne jakich producenci mogą użyć to olejki eteryczne, kwas sorbowy oraz kwas salicylowy.
Ocena stanu przydatności kosmetyków
Często dzieje się tak, że napisy na opakowaniu kosmetyku szybko się ścierają. Trudno nam zatem odczytać datę ważności produktu.W swojej kosmetyczce na pewno znajdziesz taki cień do powiek, który ma co najmniej 1,5 roku, a Ty nadal nie masz serca, by go wyrzucić, bo kosztował fortunę. Jeśli jednak stał się wyraźnie twardy i powoli zaczyna się kruszyć, nie masz się co oszukiwać. Kosmetyk nadaje się do wyrzucenia.W przypadku cienia w kremie zwróć uwagę na to, czy pigmenty nie oddzieliły się od struktury kosmetyku. Poznasz to po tłustej warstwie na wierzchu kosmetyku. Gdy ją zobaczysz, natychmiast wyrzuć cień do kosza.Różu pozbądź się wtedy, gdy zaczyna zmieniać kolor na ciemniejszy i nie nakłada się go tak płynnie, jak kiedyś. Podobnie będzie z pudrem sypkim. Gdy zbija się w grudki, to znak, że jego data przydatności do użycia minęła już dawno temu.W naszej galerii znajdziesz szacowaną „żywotność” kosmetyków oraz sposoby, jak je używać, aby cieszyć się kolorówką znacznie dłużej. Plus zakazane miejsce do przechowywania kremów i kolorówki!
1 z 6

Słoneczne miejsce
Słońce wpływa negatywnie na strukturę kosmetyku i zaczyna go niszczyć. Pomadka będzie się rozpuszczać, a gdy wreszcie wyschnie, jej struktura już nie będzie tak aksamitna. Jej trwałość również zmieni się na gorsze. Unikaj więc przechowywania kolorówki nie tylko na parapecie, ale również przy lampkach halogenowych zamontowanych obok lustra lub toaletki. Kosmetykom służą zacienione miejsca.
2 z 6

Nieszczelne opakowanie
Nawet jeśli rano brakuje Ci na wszystko czasu, to sprawdź, czy szczelnie zamknęłaś opakowania kosmetyków, których używałaś. Niedomknięte opakowanie to idealna miejsce dla bakterii. A jeśli kosmetyki przechowujesz w łazience, to na pewno wiesz, że tam jest ich cała masa.
3 z 6

Dotykanie kosmetyków
Bakterie, bakterie i jeszcze raz bakterie. Na dłoniach mamy ich najwięcej. Nakładając zatem cokolwiek palcami, nanosimy zarazki nie tylko na kosmetyk, ale również na naszą twarz. W przypadku cieni do powiek lepiej użyć pędzla. Kremy do twarzy nakładaj szpatułką dołączoną do produktu.
4 z 6

Wilgotne miejsce
To wróg numer jeden każdego kosmetyku. Większość z nas trzyma kosmetyki w łazience. Kiedy urządzasz sobie gorące kąpiele, para zaczyna je ogrzewać. Efekt jest taki, jakbyś wystawiła produkty na słońce. Ich trwałość spadnie, zmieni się również struktura kosmetyków, a ich "żywotność" również spadnie.
5 z 6

Lakiery od paznokci w gorącym miejscu
Lakiery kochają chłodne miejsca. Dlatego warto przechowywać je w lodówce. Dzięki temu nie zaczną się rozwarstwiać, a kolor nadal będzie tak samo intensywny, jak podczas zakupów.
Pamiętaj, że w lodówce możesz trzymać również kosmetyki naturalne, organiczne, które z niewielką ilością substancji konserwujących, mogą się popsuć, jeśli będziesz je trzymać w temperaturze pokojowej.
6 z 6

Ile wytrzymają Twoje kosmetyki?
Samoopalacz: od 6 do 12 miesięcy,
Preparat z filtrem UV: 1 sezon,
Krem do twarzy: od 3 do 6 miesięcy,
Krem w tubce lub dozowniku: do 24 miesięcy,
Balsam do ciała: od 6 do 12 miesięcy,
Podkład w płynie: od 6 do 12 miesięcy,
Puder w kamieniu: do 3 lat,
Pomadka do ust: do 2 lat,
Cienie do powiek w kamieniu: do 3 lat,
Tusz do rzęs: od 3 do 6 miesięcy.