Retinol - jak go łączyć i czego unikać?
Retinol to jeden z ulubionych składników posiadaczek cer z niedoskonałościami i przebarwieniami na jesień i zimę. Stosowany niewłaściwie może jednak wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Podpowiadamy, jak aplikować go rozsądnie, żeby czerpać z niego jak najwięcej korzyści.

- Marta Średnicka
Retinol jest skuteczny nie tylko na cerze z pierwszymi oznakami starzenia, ale także w przypadku skóry skłonnej do pojawiania się na niej trądziku i z bliznami. Sprawdzi się na tłustej skórze, pozbawionej jędrności i z przebarwieniami. Wiele osób rozpoczynających przygodę z retinolem nie wie, jak poprawnie go używać i przede wszystkim, z czym łączyć. Amanda Bell–dyrektorka ds. promocji marki i nauki makijażu marki Pixi, która ma 20-letnie doświadczenie na rynku beauty wyjaśnia nam, jak stosować go z przeznaczeniem, żeby nie wyrządzić skórze krzywdy.
Zobacz także: Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?
Jakie efekty daje retinol?
Retinol działa na trzech płaszczyznach - delikatnie złuszcza, wspomaga produkcję kolagenu, a także zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu fantastycznie radzi sobie z drobnymi zmarszczkami, wypryskami, bliznami i przebarwieniami - mówi nam ekspertka.
Jest pochodną witaminy A, która sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej, dojrzałej i z przebarwieniami. Sprawia, że cera staje się bardziej jędrna, niedoskonałości mniej widoczne, a koloryt cery wyrównany. Ma również zdolność do redukcji stanów zapalnych i regulacji wydzielanego sebum. Dzięki temu cera mniej się przetłuszcza.
Jakie jest bezpieczne stężenie retinolu dla cery wrażliwej, osoby początkującej?
Najczęściej w kosmetykach retinol występuje w stężeniach od 0,1% do 2%, przy czym dla początkujących nie powinno przekraczać ono 0,5%. Istotne jest budowanie tolerancji skóry na obecność retinolu.
Rozpoczynając przygodę z tym składnikiem, zaczęłabym od retinolu w postaci uwalnianych w czasie mikrokapsułek. Nie chodzi tylko o stosowanie produktów z niskoprocentowym retinolem, ale przede wszystkim o sposób, który tolerować będzie nawet skóra delikatna i wrażliwa. Najlepszą metodą na wprowadzenie retinolu do rutyny pielęgnacyjnej jest stosowanie go w produktach myjących i w formie toniku, który jest niezwykle skuteczny w pielęgnacji i jednocześnie odpowiedni nawet dla najbardziej delikatnych cer - przyznaje Amanda Bell z Pixi.
Warto pamiętać, że kosmetyki z retinolem najlepiej stosować na noc. Mowa tu szczególnie o kremach bądź serum do twarzy. Zawsze należy pamiętać o aplikacji kremów z filtrem. Z racji tego, że retinol może doprowadzić do nadmiernego przesuszania naskórka, stosujemy każdorazowo produkty nawilżające. Delikatne zaczerwienienie skóry jest naturalną reakcją po zastosowaniu tego składnika. Pamiętajmy jednak, żeby obserwować swój naskórek. Jeśli w początkowej fazie stan cery nie będzie się pogarszał, możemy kontynuować stosowanie retinolu. Jeśli nasza cera źle na niego reaguje, możemy wypróbować jego roślinną, łagodniejszą wersję jaką jest bakuchiol.

Czy możemy łączyć jednocześnie różne kosmetyki z retinolem, np. tonik i serum?
Osobiście zalecam stosowanie retinolu na noc, ponieważ z uwagi na tak świetne właściwości, nie warto mieszać go z produktami stosowanymi na dzień czy z makijażem. Kosmetyki z retinolem można łączyć pod warunkiem, że są do tego odpowiednio przystosowane i cera nie reaguje negatywnie. Pixi zaprojektowało linię Retinol właśnie z myślą o tym, by można było stosować wszystkie produkty jednocześnie dla jak najlepszych efektów.
Pamiętajmy tutaj również przede wszystkim o stężeniach! Przy silnych produktach postawmy na jeden kosmetyk np. serum i zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry. Tym, co najważniejsze są jednak składy i zalecenia stosowania przy poszczególnych kosmetykach. Lepiej nie łączyć go ze składnikami o działaniu potencjalnie drażniącym.
Czy retinol może być łączony z witaminą C w jakiejś z jej form?
Na temat połączenia retinolu i witaminy C krąży wiele mitów. Możemy łączyć je ze sobą jednak istnieje kilka warunków. Warto pamiętać, że witamina C ma kwaśne pH, retinol ma jego wyższą wartość, działając w środowisku bardziej neutralnym, więc stosowanie składników warstwa po warstwie w różnych produktach może spowodować silne podrażnienie skóry. Są jednak wyjątki.
Można stosować dwa różne produkty lub sięgnąć po kosmetyk, który zawiera oba składniki. Osobiście uwielbiam używać witaminy C na dzień i retinolu na noc – takie połączenie, z odstępem ok. 12 h sprawdza się najlepiej - podkreśla Amanda Bell.
Zauważmy, że istnieją kosmetyki łączące retinol i witaminę C. Posiadają one jej stabilną formę, która uzupełnia działanie retinolu.
Czy retinol może być stosowany wraz z kwasami?
Najlepiej nie łączyć na własną rękę retinolu z kwasami AHA lub BHA lub nadtlenkiem benzoilu. Jeśli te składniki występują jednocześnie w jednym produkcie, który przeszedł rygorystyczne testy lub zostały przepisane przez dermatologa, wówczas mamy nieco inną sytuację. Lepiej jednak myśleć o retinolu jako o pojedynczym składniku aktywnym, który działa najlepiej w pojedynkę.
Przykładami kwasów (które nie mają działania złuszczającego), a które stosować można z retinolem są nawilżający kwas hialuronowy oraz ferulowy.
Jakie składniki mogą łagodzić efekty stosowania retinolu?
Retinol często zestawiany jest w kosmetykach ze składnikami kojącymi, ochronnymi i poprawiającymi ogólną kondycję i zdrowie skóry. Amanda Bell wskazuje m.in. na
- Kwiat jaśminu (leczy i równoważy)
- Peptydy (wzmacniają i rewitalizują)
- Ceramidy (zapewniają uwalnianie w czasie nawilżenie)
- Humektanty (zamykają nawilżenie w skórze)
- Antyoksydanty (chronią skórę)
Jak często możemy stosować retinol?
Początkowo retinol najlepiej wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej w formie jednej aplikacji na tydzień, a później zwiększać częstotliwość i aplikować określone produkty co 2-3 dni. Należy w tej kwestii sugerować się stężeniem i zaleceniami producenta. Niektóre kosmetyki, choć są one w mniejszości, mogą być stosowane codziennie. Warto też pamiętać, żeby retinol nakładać na suchą skórę, a pielęgnację zamknąć odpowiednik produktem nawilżającym. W ciągu dnia stosować natomiast wysoki filtr (najlepiej SPF50).
Stosowanie można rozpocząć w wieku zarówno 20, jak i 30 czy 40 lat, ponieważ każda skóra jest inna i zmaga się z innymi niedoskonałościami. Retinol jest składnikiem działającym na tak wiele problemów skórnych, że z powodzeniem można stosować go przy pierwszych oznakach starzenia, trądziku, bliznach czy przebarwieniach. Rezultaty są niesamowite i działają na różnych poziomach skóry. Wszystko polega na odpowiednim doborze kosmetyku do potrzeb.