Reklama

Żywotność jednej rzęsy określana jest mniej więcej na około 100-150 dni. Wypadanie rzęs jest więc całkowicie normalne - zwłaszcza, że znajdują się w różnych fazach wzrostu. Czasami może się zdarzyć, że jednorazowo wypadnie ich więcej. Zaniepokoić powinien nas jednak fakt, kiedy regularnie obserwujemy liczne przerzedzenia oraz sporo włosków (więcej niż pięć) na wacikach do demakijażu.

Reklama

Przyczyny nadmiernego wypadania rzęs

Możemy wyróżnić trzy główne przyczyny wypadania rzęs. Na dwie z nich mamy realny wpływ - jedna dotyczy mechanicznych czynników, a druga kosmetyków, których używamy. Trzecia natomiast, to już zdecydowanie trudniejszy orzech do zgryzienia, ponieważ ma związek z chorobami.

Pinterest@Secret

Mechaniczne czynniki, które powodują wypadanie rzęs

Zacznijmy od demakijażu. To ważny element pielęgnacji, który źle wykonany bardzo często odpowiada za zapchane pory i podskórne krosty, ale również wypadanie rzęs. Niedokładne zmycie tuszu czy eyelinera może prowadzić do osłabienia podstawy włosków. Podobnie jak intensywne pocieranie wacikiem o powiekę.

Żeby dokładnie rozpuścić kosmetyki, nasączcie dobrze wacik, przyłóżcie go do powieki i dociśnijcie delikatnie w miejscu, gdzie są rzęsy. Odczekajcie kilkanaście sekund, a następnie delikatnie przesuńcie wacik do wewnątrz.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

Innym mechanicznym czynnikiem, który osłabia rzęsy, może być nadmierne używanie zalotki w dodatku w niewłaściwy sposób. Nigdy nie należy jej używać po wytuszowaniu rzęs, ponieważ powoduje to mikrouszkodzenia, które w efekcie prowadzą do sukcesywnego przerzedzania się linii rzęs.

Kosmetyki, które powodują wypadanie rzęs

Zaobserwowałyście u siebie pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie po użyciu kosmetyków kolorowych czy do pielęgnacji? To znak na to, że najwyższa pora je zmienić. Podrażnienie to reakcja obronna organizmu, który stara nam się powiedzieć, że nie odpowiada mu to, czego używamy.

Sprawdźcie, czy dany produkt ma w składzie alkohol lub substancje potencjalnie alergizujące. Mogą to być na przykład:

  • Produkty pszczele: miód pszczeli, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele.
  • Oleje mineralne: olej wazelinowy, olej parafinowy, wazelina, parafina.
  • Lanolina, czyli wosk owczy oraz jej pochodne.
  • Olejki eteryczne, ponieważ są wieloskładnikowymi mieszaninami różnorodnych związków organicznych.
  • Barwniki.
  • Kwasy owocowe (AHA).

Chorobowe czynniki, które powodują wypadanie rzęs

Wypadanie rzęs nie musi zawsze świadczyć o złej pielęgnacji czy alergii. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy rzęsy przerzedzają się tylko na jednym oku lub w tym samym czasie zaczynają wypadać również włosy z brwi oraz głowy. Co może być przyczyną?

  1. Pasożyty (na przykład nużeńce), które żyją w jednym miejscu.
  2. Niedobory składników odżywczych oraz mineralnych w diecie.
  3. Choroby skórne.
  4. Zaburzenia hormonalne, na przykład w postaci niedoczynności tarczycy.
  5. Łysienie plackowate.
  6. Atopowe Zapalenie Skóry.
  7. Zapalenie mieszków włosowych.
  8. Infekcja oczu, na przykład zapalenie powiek.

W takich przypadkach nie warto działać na własną rękę. Najbezpieczniej będzie udać się do dermatologa, który ustali plan leczenia i wprowadzi być może konieczną antybiotykoterapię lub przeprowadzi dalsze badania.

Jak radzić sobie z wypadaniem rzęs?

Mniejszym problemem jest wypadanie rzęs po przedłużaniu i po odżywce, bo jesteśmy sobie z tym w stanie całkiem łatwo i szybko poradzić. Jednak na regularnie wypadające w dużej ilości rzęsy nie pomoże przedłużanie ani zagęszczanie u kosmetyczki. To błędne koło, które pozwoli cieszyć się efektownym wachlarzem może przez kilka dni a nie tygodni.

  • Najpierw trzeba zacząć od wzmocnienia, czyli dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych.
  • Kolejnym krokiem może być zmiana zwykłego płynu micelarnego na ten dwufazowy lub odwrotnie.
  • Finalnie można wspomóc się odżywką pobudzającą wzrost rzęs.
Reklama

Pamiętajcie, że rzęsy to nie tylko ozdoba oczu. Służą nam głównie do tego, by chronić przed zanieczyszczeniami powietrza oraz infekcjami, czynnikami atmosferycznymi. Warto o nie zadbać zanim zdecydujemy się wyeksponować je w makijażu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane