Skóra wrażliwa - jak ją pielęgnować i w jaki sposób dopasować kosmetyki?
Dyskomfort, jaki odczuwają osoby ze skórą reaktywną i skłonną do podrażnień, można łatwo zmniejszyć, stosując odpowiednią pielęgnację i kosmetyki, które ją ukoją i wzmocnią. Jakimi zasadami kierować się na co dzień, by skóra przestała być tematem… wrażliwym?

Chlorowana woda, nadmiar słońca, zanieczyszczenie powietrza, gwałtowna zmiana temperatury w otoczeniu, alergia na nowy kosmetyk czy detergent – każdy z tych czynników (i jeszcze wiele innych) może wywołać negatywną reakcję skóry. Dlatego na pytanie: „Czy masz skórę wrażliwą”? twierdząco odpowiada obecnie co druga z nas! Ta liczba robi wrażenie, choć oczywiście podrażnienia, zaczerwienienie, swędzenie i uczucie ściągnięcia, czyli najczęstsze objawy skóry wrażliwej, nie u wszystkich pojawiają się w tym samym nasileniu i są obecne przez cały czas.
U jednych są to objawy związane z chorobami skóry, takimi jak trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry, dla innych to okresowo występujące dolegliwości wywołane przez czynniki zewnętrzne. Niezależnie od przyczyny pielęgnacja skóry reaktywnej i skłonnej do podrażnień wymaga szczególnego podejścia i dobrze dobranych kosmetyków, które będą wyciszały stany zapalne, koiły i wzmacniały barierę hydrolipidową. Takie działanie mają produkty z linii Avène Tolerance.

Tylko sprawdzone kosmetyki
Produktów do pielęgnacji różnych rodzajów skóry mamy mnóstwo i dla wielu osób kuszące jest eksperymentowanie z nowymi składnikami aktywnymi czy nowymi formułami. Jednak jeśli masz wrażliwą skórę, to najgorsze, co możesz zrobić – skóra skłonna do podrażnień wymaga dużej troski i uwagi, a przypadkowe kosmetyki mogą jej tylko zaszkodzić. Musisz bardzo uważać na to, co nakładasz na twarz czy ciało oraz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Po pierwsze, używaj produktów bezzapachowych i pozbawionych innych substancji mogących wywoływać podrażnienia, takich jak alkohol, konserwanty, sztuczne barwniki. Po drugie, używaj delikatnych formuł, które są opracowane przez dermatologów specjalnie dla skóry wrażliwej. Po trzecie, nie eksperymentuj z produktami, postaraj się uprościć swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną tak, jak to tylko możliwe. W ten sposób zmniejszysz ryzyko podrażnienia skóry do minimum.
Polecane produkty Avène
Marką, która specjalizuje się w pielęgnacji wymagającej skóry, jest Avène. Na wszystkie potrzeby skóry wrażliwej odpowiada linia Tolerance, w której mamy cztery nowości. Dwa produkty w gamie Tolerance Hydra i dwa Tolerance Control.

Krem i fluid z serii Tolerance Hydra Avène to produkty ultranawilżające. Pierwszy ma bogatszą konsystencję, więc jest przeznaczony do skóry suchej i odwodnionej, drugi - o lżejszej formule - do skóry normalnej, mieszanej oraz odwodnionej. Oba produkty są bezzapachowe, nie zawierają konserwantów, a w składzie mają 100 procent substancji pochodzenia naturalnego. Co ważne, ten skład jest bardzo prosty, bo zawiera tylko 10 składników, a to bardzo minimalizuje ryzyko podrażnienia nawet najbardziej reaktywnej skóry.
Dermokosmetyki zapewniają dogłębne nawilżenie (nawet do 48 godzin), bowiem formuła obu produktów jest wzbogacona kwasem hialuronowym o wysokiej masie cząsteczkowej (mono-oligomery kwasu hialuronowego), który tworzy na powierzchni skóry film ochronny, dzięki czemu zatrzymuje w naskórku wodę i zapobiega jej odparowywaniu. Co więcej, składnik ten stymuluje skórę do syntezy własnego kwasu hialuronowego, co daje efekt jej wygładzenia i ujędrnienia. Krem i fluid z serii Tolerance Hydra wspierają także równowagę mikrobiomu, a więc wzmacniają odporność skóry na czynniki zewnętrzne, a to oznacza jedno – mniej podrażnień i większy komfort skóry wrażliwej.

Łagodząco-regenerujący balsam oraz krem z linii Tolerance Control Sterile Cosmetics® Avène mają za zadanie przynieść błyskawiczne ukojenie skórze o bardzo dużej reaktywności i wysokim poziomie uwrażliwienia. I robią to niemal od razu, bo już po 30 sekundach. Takie działanie jest zasługą ultra-łagodzącego, opatentowanego składnika post-biotycznego D-Sensinose™ (wyprodukowanego na bazie postbiotyków). Jak pokazują testy satysfakcji konsumenckiej wykonane przez markę, uczucie dyskomfortu po zmniejszyło się o 91%!
Dermokosmetyki z linii Tolerance Control nie zawierają substancji zapachowych ani konserwantów, po ich zastosowaniu skóra jest intensywnie nawilżona – nawet do 48 godzin. Produkt jest umieszczony w nowym opakowaniu Sterile Cosmetics®, które chroni kosmetyk przed dostępem powietrza oraz bakterii. Balsam jest przeznaczony do skóry suchej i odwodnionej, a krem do każdego rodzaju skóry, która jest nadwrażliwa, reaktywna i ma obniżony próg tolerancji.

Masz wrażliwą skórę? Przestrzegaj tych zasad
Pielęgnacja skóry wrażliwej jest nieco bardziej restrykcyjna niż skóry normalnej, ale w połączeniu z dobrze dobranymi kosmetykami, dopasowanymi do jej potrzeb i przebadanymi dermatologicznie, przynosi znakomite efekty. Oto kilka wypróbowanych i sprawdzonych zasad, które polecają dermatolodzy, by wrażliwa skóra była w dobrej kondycji.
- Używaj jak najmniej produktów jednocześnie, z jak najmniejszą ilością składników. Mniej produktów i mniej składników oznacza mniejsze szanse na niepożądaną reakcję skóry.
- Unikaj produktów do mycia lub złuszczania twarzy, które nie są przeznaczone do skóry wrażliwej. Wystarczy myć twarz dwa razy dziennie zwykłą wodą lub wodą i delikatnym, bezzapachowym kosmetykiem myjącym.
- Poświęć trochę czasu na przetestowanie nowych produktów. Zawsze najpierw nakładaj niewielką ilość nowego produktu na wewnętrzną stronę ramienia na noc, jeśli rano nie wystąpi żadna reakcja, możesz bezpiecznie aplikować produkt na twarz.
- Wrażliwa skóra występuje nie tylko na twarzy. Podczas kąpieli używaj bezzapachowego mydła (wielu dermatologów poleca to w kostce) i szamponu dopasowanego do wrażliwej skóry głowy. Jeśli bierzesz prysznic, powinien być on krótki - poniżej 10 minut, i tylko w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Unikaj używania myjek, ponieważ one również mogą mechanicznie podrażniać skórę. Tuż po prysznicu zawsze nakładaj na twarz i ciało produkty nawilżające, które pomogą skórze odbudować płaszcz hydrolipidowy.