Reklama

Co zatem robić, żeby nie dopuścić do powstania przebarwień? Jak dbać o skórę ze skłonnością do pojawiania się na niej plam? Wizażanki miały mnóstwo pytań na temat pielęgnacji takiej skóry. Odpowiedziała na nie Mirella Ogniewska-Kowalczyk, kosmetolog z wykształcenia oraz zamiłowania, która stosuje holistyczne podejście do pielęgnacji, łącząc wiedzę kosmetyczną i farmaceutyczną z zainteresowaniem psychodermatologią. Mirella jest kosmetologiem sklepu topestetic, gdzie możecie skorzystać z bezpłatnej porady specjalisty przez czat, mailowo lub telefonicznie - 7 dni w tygodniu.

Reklama

Mieszana skóra z przebarwieniami… jak poradzić sobie z podwójnym problemem?

M.O.-K.: Skóra mieszana wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji, ponieważ stanowi połączenie kilku typów cery. Twarz jest przetłuszczająca się w środkowej części, czyli „strefie T” oraz normalna lub sucha po bokach.

Kosmetyki dobierane dla cery mieszanej mają za zadanie miejscowo regulować nadmiar wydzielanego sebum. Nie można jednak zapominać o odpowiednim nawilżeniu. Dlatego czasami wymaga ona stosowania dwóch różnych kremów do pielęgnacji twarzy - matujących w „strefie T” oraz nawilżających w suchych partiach twarzy.

Poza dobrze dobraną pielęgnacją podstawową, jednym z najważniejszych kosmetyków musi być regularnie stosowany filtr przeciwsłoneczny - najlepiej o lekkiej konsystencji, dodatkowo pielęgnujący skórę problemową. Takim kosmetykiem jest antyoksydacyjny krem marki Jan Marini Antioxidant Daily Face Protectant SPF 30.

mat. prasowe

Jakie zabiegi są odpowiednie, by pozbyć się lub zminimalizować widoczność przebarwień?

M.O.-K.: Walka z przebarwieniami jest procesem długotrwałym - wymagającym systematyczności w codziennej pielęgnacji.

Istnieje wiele rodzajów zabiegów o działaniu depigmentacyjnym:

  • Cosmelan, Dermamelan
  • zabiegi laserowe
  • terapia intensywnym światłem pulsującym (IPL)
  • peelingi chemiczne
  • mezoterapia igłowa
  • mikrodermabrazja

Mechanizm ich działania jest różnorodny, dlatego ich wybór powinien być indywidualnie dobrany przez osoby wykonujące zabieg.

Wybór ten uzależniony jest od kondycji i potrzeb skóry oraz rodzaju i głębokości położenia przebarwień.
Aby podtrzymać efekty uzyskane po zabiegu, podstawą jest odpowiednia pielęgnacja domowa (bogata w antyoksydanty) oraz profilaktyka polegająca na codziennym stosowaniu i regularnym reaplikowaniu kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Na co dzień świetnym rozwiązaniem jest fluid koloryzujący SPF 50+ marki Mesoestetic Mesoprotech Melan 130+. Poza szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem słonecznym (UVA i UVB), kosmetyk ten chroni skórę przed światłem niebieskim emitowanym przez monitory oraz smartfony oraz podczerwonym, które również mogą być przyczyną powstawania przebarwień. Ponadto zawiera składniki o działaniu rozjaśniającym skórę.

mat. prasowe

Skąd się biorą przebarwienia?

M.O.-K.: Przebarwienia skóry są zmianami o ciemniejszym zabarwieniu od naturalnego kolorytu skóry. Mogą być to niewielkie, słabo widoczne zmiany, lub ciemne, intensywne i wyraźnie odgraniczone, duże plamy.

W skrócie można powiedzieć, że przyczyną ich powstawania jest nierównomierne gromadzenie się melaniny, czyli pigmentu skóry. Mechanizm powstawania przebarwień jest jednak bardziej złożonym procesem, na którego wpływ ma wiele czynników.

Czynniki wpływające na powstawanie przebarwień:

  • genetyczne - przykładem są zarówno piegi, jak i plamy soczewicowate
  • hormonalne - powstają na skutek zaburzeń hormonalnych, w tym w okresie ciąży czy menopauzy
  • zażywane leki - jak część antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych czy antykoncepcja, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych
  • stany zapalne - pojawiające się w przypadku chorób skóry takich jak np. trądzik pospolity czy łuszczyca
  • promieniowanie UV - zarówno słoneczne, jak i to emitowane przez lampy w solarium

Podsumowując, nieważne czy nasze przebarwienia uwarunkowane są genetycznie, czy są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji lub nadmiernego opalania się, można z nimi walczyć.

Warunkiem sukcesu jest przemyślana i systematyczna kuracja oraz regularne stosowanie kosmetyków fotoochronnych. Świetnym przykładem jest linia kosmetyków Azelac RU marki Sesderma, w skład której wchodzi pielęgnacja nocna, czyli serum, krem-żel o działaniu rozjaśniającym oraz kosmetyki na dzień, czy czyli Azelac RU Luminous Fluid Cream - emulsja rozświetlająca SPF 50, a także uzupełniająca tę pielęgnację mgiełka depigmentująca Azelac RU Liposomal Mist.

mat. prasowe

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

M.O.-K.: Podstawowym elementem pielęgnacji jest regularne stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, niezależnie od pory roku czy pogody. Należy pamiętać o regularnej reaplikacji kosmetyku fotochronnego w ciągu dnia - co 2 godziny, po intensywnym wysiłku fizycznym czy wytarciu skóry ręcznikiem.

Należy również włączyć do porannej pielęgnacji kosmetyki z silnymi antyoksydantami takimi jak witamina C, resweratrol czy kwas ferulowy, które będą neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników.

Jeśli mamy tendencję do powstawania przebarwień, należy całorocznie stosować preparaty ograniczające powstawaniu pigmentu w skórze. Powinny one zawierać takie składniki jak kwas kojowy, kwas azelainowy, kwas traneksamowy, hydroksyrezorcynol czy wyciągi roślinne (takie jak ekstrakt z morwy białej, mącznicy lekarskiej, szczawiu czy pieprznicy siewnej).

Przykład idealnego połączenia to ochrona przeciwsłoneczna bogata w antyoksydanty jak krem Dermomedica Resveratrol Mineral Cream SPF30 oraz delikatnie złuszczające płatki z kwasem azelainowym tej samej marki Azelaic Pads, które stosowane regularnie wyrównują koloryt cery oraz wpływają na rozjaśnianie istniejących przebarwień.

mat. prasowe

Jak pielęgnować skórę trądzikową, aby po trądziku nie pojawiły się przebarwienia?

M.O.-K.: Podstawą jest odpowiednio dobrana pielęgnacja do rodzaju i potrzeb skóry oraz w razie potrzeby konsultacja z dermatologiem i włączanie leczenia (jeśli lekarz prowadzący uzna, że istnieje taka konieczność).

Unikać należy zbyt agresywnych kosmetyków, które mogą powodować zaburzenie bariery ochronnej skóry, przesuszenie i silne podrażnienie.

To, co możemy zrobić samodzielnie, to unikanie rozdrapywania i wyciskania zmian, a także celowego i intensywnego opalania się - szczególnie kiedy na naszej skórze znajdują się zmiany zapalne.
Mitem jest, że promieniowanie słoneczne łagodzi zmiany trądzikowe. Początkowo faktycznie skóra zyskuje ładniejszy koloryt, jednak w rezultacie opalanie powoduje pogłębianie problemu.

Aby zapobiec powstawaniu przebarwień w przebiegu trądziku, nieodłącznym elementem pielęgnacji jest ochrona przeciwsłoneczna. Warto wybierać kosmetyki przeznaczone dla skór tłustych, problemowych, trądzikowych - takim kosmetykiem jest krem marki PCA Skin o lekkiej konsystencji - Weightless Protection Broad Spectrum SPF 45. Nie bójmy się kremów fotoochronnych w przypadku skóry tłustej. Dobrze dobrany kosmetyk nie będzie pogłębiał problemu przetłuszczania skóry, rozszerzonych porów i niedoskonałości.

mat. prasowe

Jakich składników w kosmetykach unikać przy skórze z przebarwieniami?

M.O.-K.: Jeśli naszym problemem są przebarwienia powinniśmy zwracać szczególna uwagę na składniki preparatów, jakie stosujemy do codziennej pielęgnacji. Aby zmniejszyć ryzyko powstawania nowych zmian oraz pogłębiania się problemu tych już istniejących powinniśmy unikać:

  • perfum na bazie alkoholu stosowanych na nieosłoniętą skórę ciała
  • olejków eterycznych, które mogą uwrażliwiać skórę
  • składników pochodzenia roślinnego, takich jak ekstrakt z dziurawca, arniki czy rutyna, które działają fotouczulająco w kontakcie z promieniowaniem słonecznym
  • kosmetyków z retinolem czy hydroksykwasami stosowanych w porannej pielęgnacji - jeśli borykamy się z problemem przebarwień rekomenduje się, aby były one stosowane wyłącznie na noc, najlepiej jesienią i zimą. Takie preparaty najlepiej wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Rewelacyjnym kosmetykiem dla skór problematycznych i wrażliwych, efektem stosowania którego jest ​​wyrównanie kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień, a przy tym także redukcja stanów zapalnych, jest maska nocna Total Overnight Retinol Masque marki Image Skincare.

Pamiętajmy, że w ciągu dnia należy regularnie reaplikować kosmetyki jest SPF 50, niezależnie od innych stosowanych kosmetyków.

mat. prasowe

Czy przebarwienia może powodować solarium?

M.O.-K.: Oczywiście, korzystanie z solarium może być przyczyną powstawania przebarwień na skórze, a także odpowiada za pogłębianie oraz nawracanie problemu - nawet po dobrze przeprowadzonych, często kosztownych kuracjach depigmentacyjnych.
Jest to skutek narażania skóry na intensywne promieniowanie ultrafioletowe (zarówno UVA, jak i UVB) emitowane przez lampy solarium.

Ponadto regularne i intensywne opalanie się w solarium zdecydowanie przyspiesza proces fotostarzenia. Oprócz pojawiania się przebarwień i nierównego kolorytu, skóra szybciej traci jędrność, pojawiają się głębokie zmarszczki.

Motywacją do wizyt w solarium jest chęć uzyskania ładnego kolorytu skóry, relaksacji i lepszego samopoczucia w okresie jesienno-zimowym.
Należy pamiętać jednak, że oprócz przebarwień i szybszego starzenia skóry, do negatywnych skutków korzystania z solariów zalicza się również zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka.

Świetną alternatywą solarium są dobrej jakości samoopalacze o przyjemnym zapachu, które można stosować na skórę całego ciała. O takich kosmetykach przeczytacie więcej na blogu sklepu topestetic.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki topestetic

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane