Reklama

Skrzyp polny to roślina, której lecznicze działanie wykorzystywali już starożytni Grecy, Rzymianie i Chińczycy. Napar ze skrzypu polnego oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i wspomaga leczenie chorób nerek oraz dróg moczowych. Herbata ze skrzypu polnego lub zawierający go suplement wpływa także na stan skóry, paznokci i włosów.

Reklama

Fot.: iStock

Właściwości skrzypu polnego

Najważniejszym składnikiem skrzypu polnego jest krzem – pierwiastek, który pełni w organizmie wiele niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim jest on jednym z budulców kolagenu, od którego zależy elastyczność skóry, i który jest głównym składnikiem ścięgien.Dzięki krzemowi tkanka łączna – która podtrzymuje narządy umożliwia im sprawne funkcjonowanie oraz stanowi ich ochronę – prawidłowo funkcjonuje i regeneruje się. Krzem wspomaga także układ sercowo-naczyniowy (działa przeciwmiażdżycowo, zapobiegając odkładaniu się złogów lipidowych w tętnicach), regeneruje i wspomaga tkankę nerwową oraz wzmacnia system odpornościowy.Oprócz krzemu skrzy polny zawiera także:

  • kwas pantotenowy,
  • witaminę C,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • sterole oraz
  • minerały (żelazo, magnez, wapń, potas, cynk).

Skrzyp polny na skórę

Popijanie herbaty ze skrzypem polnym lub przyjmowanie zawierającego go suplementu polecamy przede wszystkim osobom z cerą przetłuszczającą się i trądzikową. Zawarty w nim cynk i kwas pantotenowy regulują wydzielanie łoju, działają przeciwzapalnie i przyspieszają gojenie się skóry. Kwas pantotenowy ponadto opóźnia starzenie się skóry.Zawarte w skrzypie polnym saponiny działają przeciwzapalnie i zmniejszają zaczerwienieni skóry. Za to wchodzące w skład skrzypu flawonoidy chronią skórę przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników.

Fot.: iStock

Skrzyp polny na włosy

Skrzyp polny popijany w postaci herbaty lub przyjmowany w tabletkach szczególnie dobrze działa na włosy. Ale na ich stan oraz stan skóry głowy pozytywnie wpłynie także płukanka z wywaru ze skrzypu polnego. Zawarty w skrzypie polnym krzem wzmacnia włosy, czyni grubszymi i bardziej elastycznymi. Także dzięki krzemowi włosy dłużej zostają na głowie, co jest dobrą informacją dla osób zmagających się z ich nadmiernym wypadaniem.Dzięki skrzypowi polnemu włosy powinny się też mniej przetłuszczać. Pomaga on również uporać się z łupieżem. A wchodzący w skład skrzypu polnego kwas pantotenowy wzmacnia włosy, wygładza je oraz opóźnia ich siwienie.

Reklama

Skrzyp polny – tabletki, kapsułki czy herbata?

Skrzyp polny możemy wprowadzić do naszej diety pod postacią tabletek lub naparu. Suplementy ze skrzypem polnym należy przyjmować zgodnie zaleceniami producenta. Natomiast herbatki ze skrzypu nie powinno się pić dłużej niż przez 21 dni. Ma to związek z ryzykiem niedoboru witaminy B1.W skrzypie polnym znajduje się pirytiamina – substancja nazywana antywitaminą B1. Pirytamina może spowodować w organizmie niedobór witaminy B1, od której zależy prawidłowa praca mięśni i układu nerwowego. Zobacz także: Tabletki na włosy i paznokcie mogą znacznie poprawić ich kondycję. Radzimy, jakie suplementy wybrać!Skrzyp polny to składnik, którego warto szukać nie tylko w suplementach diety czy ziołowych herbatkach. Kosmetyki z nim w składzie także doskonale wpływają na stan skóry i włosów. ;-)Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane