Reklama

Śluz ślimaka to zdecydowanie jeden z najdziwniejszych składników kosmetyków. Zainteresowanie nim zaczęło się od fascynacji koreańską pielęgnacją. I na początku śluz ślimaka mogliśmy znaleźć tylko w kosmetykach koreańskich marek. Teraz jednak prawie każda firma produkująca kosmetyki ma w ofercie produkty z tym składnikiem. Warto ich szukać, bo filtrat substancji wytwarzanej przez ślimaki intensywnie nawilża i regeneruje skórę.

Reklama

Spis treści:

  1. Śluz ślimaka - składniki i jak jest pozyskiwany
  2. Jaki typ skóry powinien używać śluzu ze ślimaka?
  3. Śluz ślimaka w pielęgnacji ciała
  4. Właściwości śluzu ślimaka
  5. Działanie śluzu ślimaka
  6. Kosmetyki ze śluzem ślimaka: maseczki, serum, kremy i balsamy

Z czego składa się śluz ślimaka i jak jest pozyskiwany

Wytwarzany przez ślimaka śluz ma za zadanie ochraniać jego delikatne ciało, które w trakcie poruszania się posuwistymi ruchami po nierównej powierzchni jest bardzo narażone na uszkodzenia. Żelowa substancja, którą pokrywa się ślimak zapewnia mu lekki poślizg i zmniejsza obcieranie skóry. Za to wchodzące w skład jego śluzu składniki powodują przyspieszoną regenerację uszkodzonych tkanek i nawilżają je.

Zawiera w sobie naturalne glikokoniugaty, które zwiększają ilość fibroblastów i tym samym przyczyniają się do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, którym skóra zawdzięcza swoją sprężystość. Ponadto glikokoniugaty wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu hialuronowego w skórze i - wpływając na migrację keratynocytów - przyspieszają odnowę naskórka.

W skład śluzu ślimaka wchodzi także kwas glikolowy, który reguluje procesy rogowacenia naskórka i złuszcza go. Śluz ślimaka zawiera też alantoinę, która działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka, oraz silnie nawilża i wygładza skórę.

Vladimir Dyavhkov/iStock

Śluz ślimaka pobierany jest ze zwierząt, które są przechowywane w specjalnych warunkach w hodowli, a następnie poddawany jest procesom filtracji, które pozwalają go oczyścić i zmienić w składnik kosmetyków. Niezwykle istotne jest to, że proces ten jest w pełni bezpieczny dla zwierząt, a cały proces jest przeprowadzany w sterylnych, higienicznych warunkach. Taka obróbka umożliwia prawidłowe działanie kosmetyków.

Do jakiego typu cery sprawdzi się śluz ze ślimaka?

Kosmetyki zawierające śluz ze ślimaka mogą być stosowane przez posiadaczki wielu rodzajów skóry. Przeznaczony jest nawet dla skóry wrażliwej, problematycznej, a także w pielęgnacji anti-aging (spowalnia procesy starzenia) oraz w przypadku stanów zapalnych skóry. Jest też remedium na blizny - w przypadku skóry pokrytej bliznami potrądzikowymi może może mieć zbawienny wpływ i jest zalecany do cery trądzikowej. Ma dobroczynny wpływ na popękane naczynka, ponieważ może zmniejszać zaczerwienienia i koić cerę.

Śluz ślimaka w pielęgnacji ciała

W produktach do ciała może być skuteczną bronią na cellulit i rozstępy. Działa również na inne typy blizn na ciele, spłycając je i doprowadzając do regeneracji naskórka. To dzięki zawartości allantoiny, która pozytywnie wpływa na gojenie się tego typu zmian, podobnie jak na łagodzenie podrażnień, np. po depilacji. To dlatego balsam czy krem ze śluzem ślimaka do ciała jest must have w naszej domowej kosmetyczce!

Irina Tiumentseva/iStock

Zobacz także: Śluz ślimaka na włosy – kosmetyczny hit Instagrama, który zastąpi ci silikon

Właściwości śluzu ślimaka

Ślimaczy śluz jest składnikiem aktywnym, który jest niezwykle bogaty i ma szerokie spektrum działania. Ze względu na zawartość cennych składników, które zostały wymienione powyżej wykazuje bardzo silne działanie odnawiające, wygładzające i ujędrniające. Co więcej odżywia skórę i nawilża ją, tym samym kompleksowo pielęgnując nawet najbardziej wymagającą skórę. Nazywany bywa nawet eliksirem młodości! Kosmetyki z jego zawartością zazwyczaj cechują się lekką konsystencją, szybkim wchłanianiem i łatwością w aplikacji. Odfiltrowana wydzielina z hodowlanych ślimaków sama w sobie nie posiada wyraźnego zapachu.

Działanie śluzu ślimaka

Produkty zawierające śluz ślimaka mają właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Są one doceniane od zamierzchłych dziejów. Używał go w starożytnej Grecji już sam Hipokrates! Wówczas był stosowany do leczenia blizn. Prawdziwy przełom w jego stosowaniu nastąpił w latach 80. XX wieku, kiedy to został odkryty na nowo przez lekarza, który pracował przy hodowli ślimaków i zauważył, że mimo uszkodzeń na skórze dłoni pozostaje ona miękka, a skaleczenia szybko się goją. Obecnie stan wiedzy na temat tego składnika i jego właściwości jest o wiele lepszy. Działanie śluzu ze ślimaka to między innymi:

  • regulowanie wydzielania sebum,
  • poprawa jędrności skóry,
  • niwelowanie zaczerwienień,
  • stymulowanie produkcji kolagenu,
  • spłycanie zmarszczek,
  • zmniejszenie widoczności blizn,
  • właściwości antyoksydacyjne,
  • działanie naprawcze i regeneracyjne,
  • odżywienie i nawilżenie,
  • korzystny wpływ na trądzik.
AtlasStudio/iStock

Kosmetyki ze śluzem ślimaka: maseczki, serum, kremy i balsamy

Śluz ze ślimaka znajdziemy w INCI (składzie kosmetyków) jako snail secretion filtrate. Krem, maseczka czy serum ze śluzu ślimaka to kosmetyki idealne dla cery trądzikowej, suchej lub odwodnionej oraz dojrzałej. Śluz ślimaka nawilży skórę i przyspieszy jej regenerację. Ponadto delikatnie ją złuszczając sprawi, że stanie się ona bardziej miękka i będzie się wolniej zanieczyszczała zaskórnikami. Dzięki śluzowi ślimaka przebarwienia potrądzikowe zjaśnieją, a zmarszczki staną się płytsze. Śluz ślimaka dobrze podziała także na blizny, czyniąc je mniej widocznymi. Poniżej przedstawiamy przykładowe kosmetyki zawierające ten bogaty składnik (poza koreańskimi markami, znajdziemy go w produktach marek takich jak Orientana czy Eveline).

Reklama

Dajcie nam koniecznie znać, czy miałyście już okazję stosować kosmetyki z tym magicznym składnikiem i jacy są wasi ulubieńcy! My uwielbiamy stosować produkty, które go w sobie zawierają, a niekwestionowanym ulubieńcem w tej dziedzinie są maseczki oraz sera, które działają szybko, a ich lekkie formuły skutecznie przenikają w głąb naskórka.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane