Reklama

„Pomarańczowa skórka” w okolicy pupy i ud może występować zarówno u osób szczupłych, jak i tych bardziej krągłych. W jej przypadku często ćwiczenia czy dieta okazują się mało skuteczne. Na szczęście są skuteczne sposoby, by z nią walczyć.

Reklama

Skąd bierze się cellulit?

Zgodnie z definicją medyczną, cellulit to nierównomierne rozmieszczenie komórek tkanki tłuszczowej, któremu mogą dodatkowo towarzyszyć zmiany o charakterze obrzękowym lub włóknistym. Związane jest to z zaburzeniem mikrokrążenia. Zbite skupiska komórek tłuszczowych często otoczone są wodą zawierającą toksyny, które sprzyjają dalszemu rozwojowi tego defektu. Cellulit nie jest bowiem traktowany jako jednostka chorobowa, lecz jako defekt kosmetyczny. Dotyczy on nawet 90% kobiet na całym świecie i pojawia się już w okresie dojrzewania, na skutek działania estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Z tego też powodu, kobiety zwykle obserwują zwiększenie się obszarów objętych cellulitem w okresie ciąży i menopauzy, a także w przypadku innych zaburzeń hormonalnych. W zależności od tego, czy w tkance podskórnej przeważają komórki tłuszczowe, czy też nagromadzona woda i limfa, wyróżnia się:

  • cellulit wodny, tzw. twardy,
  • cellulit tłuszczowy, inaczej określany jako miękki – pojawia się głównie u osób, które straciły na wadze i są mało aktywne.

Wśród czynników ryzyka powstawania cellulitu znajdują się:

  • zaburzenia hormonalne,
  • zaburzenia przepływu krwi i limfy w tkance podskórnej,
  • zaburzenia metabolizmu tłuszczów,
  • brak ruchu,
  • duża masa ciała.

Choć cellulit jest powszechny i spora część kobiet akceptuje go w swoim wyglądzie, jego obecność sprawia, że z czasem pogarsza się kondycja naszej skóry, a jej procesy regeneracyjne ulegają drastycznemu spowolnieniu. W związku z tym warto walczyć z cellulitem przez cały rok, stosując m.in. takie rozwiązania jak masaże, balsam wyszczuplający, drenaż limfatyczny czy zabiegi poprawiające krążenie.

Sposoby na cellulit

Zanim rozpoczniemy walkę z pomarańczową skórką na naszych udach i pupie, trzeba sprawdzić, z którym rodzajem cellulitu mamy do czynienia. Od tego bowiem będzie zależeć decyzja o tym, który sposób wykorzystamy. W tym celu najlepiej przeprowadzić test uszczypnięcia. Należy więc ścisnąć skórę w okolicach granicy między pupą a udem i sprawdzić jej wygląd. Jeżeli jest zdeformowana przez grudki i boli – cierpimy na cellulit tłuszczowy. Jeżeli natomiast fałd skóry jest miękki i ma jednolitą, białawą strukturę – to cellulit wodny.Rozwój cellulitu można podzielić na 4 stadia, z których każde cechuje się pewnymi elementami:1. Zmniejszenie elastyczności skóry, zmiany widoczne dopiero po ściśnięciu.2. Pojawia się bladość skóry, jednak test uszczypnięcia pozostaje ujemny.3. Skóra jest mało elastyczna, zaczynają pojawiać się drobne grudki podskórne, a test uszczypnięcia daje wynik dodatni.4. Pod skórą widoczne są gołym okiem duże grudki, a ich otoczenie przypomina wyglądem skórkę pomarańczy.

Jeżeli chodzi o cellulit tłuszczowy, w jego przypadku najważniejsze jest ograniczenie ilości komórek tłuszczowych, dlatego więc istotnym elementem walki z nim jest odpowiednia dieta. Nie powinna ona zawierać fast foodów oraz innych produktów wysoko przetworzonych, obfitujących w tłuszcze nasycone. W walce z cellulitem niewskazane są również używki oraz duże ilości soli. Warto ją natomiast wzbogacić w warzywa i owoce, zwłaszcza te zawierające dużo błonnika i witaminy C, która sprzyja produkcji kolagenu. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego napięcia i elastyczności naszej skóry. Z kolei błonnik ułatwia usuwanie toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu, podobnie jak potas, zawarty np. w pomidorach, papryce, pietruszce czy nasionach strączkowych. W przypadku cellulitu wodnego, który powstaje w wyniku zaburzenia krążenia krwi i limfy, dieta odgrywa mniej znaczącą, choć nadal istotną rolę. Ten typ cellulitu często spowodowany jest małą aktywnością fizyczną i siedzącym trybem życia. Często też staje się on dużo bardziej widoczny np. w trakcie menstruacji, kiedy to dochodzi do zmian hormonalnych. W tym przypadku najbardziej skuteczne sposoby na cellulit to przywrócenie prawidłowego krążenia oraz równowagi wodno-elektrolitowej, co pozwoli usunąć toksyny i nadmiar wody z organizmu.Ważnym elementem walki z nierównościami na skórze są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Tak naprawdę każda aktywność ruchowa (jazda na rowerze, pływanie, bieganie) sprawi, że mikrokrążenie ulegnie poprawie, jednak w walce z cellulitem warto się skupić przede wszystkim na pracy mięśni w okolicach ud i pupy. W związku z tym warto wykonywać specjalne ćwiczenia na cellulit. Różnego rodzaju kompozycje znajdziemy zarówno w formie opisów jak i krótkich filmików w Internecie. Ważne jednak, by były one wykonywane regularnie 3-4 razy w tygodniu, tylko wtedy bowiem przyniosą oczekiwane rezultaty.Jeżeli zmiany są na tyle poważne, że widoczne są gołym okiem ze sporej odległości, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalistów i udaniem się do gabinetu medycyny estetycznej. Specjaliści są w stanie dobrać odpowiednie zabiegi, które skutecznie redukują cellulit. Wśród nich największą popularnością cieszą się mezoterapia lub terapia z użyciem lasera, które poprawiają procesy metaboliczne w skórze. Kolejnym krokiem może być popularny drenaż limfatyczny, zmniejszający obrzęk i przyspieszający usuwanie nadmiaru wody z okolic objętych cellulitem. Na sam koniec przeprowadzane są zabiegi mające na celu rozbicie istniejących grudek tkanki tłuszczowej, np. lipoliza czy ultradźwięki.

Reklama

Pielęgnacja skóry – jaki balsam wyszczuplający wybrać?

Aby walka z cellulitem była skuteczna, powinna ona być nie tylko systematyczna, ale także uzupełniona o odpowiednią pielęgnację skóry. Podstawę powinny stanowić tu regularne peelingi, które nie tylko złuszczają martwy naskórek i wygładzają, ale również pobudzają mikrokrążenie w skórze. Można zastosować gotowe peelingi dostępne w drogeriach lub też użyć np. fusów z kawy, które dzięki zawartości kofeiny działają silnie ujędrniająco. Jeżeli dodatkowo peeling zostanie uzupełniony o masaż, np. bańką chińską lub też specjalnym antycellulitowym masażerem, efekty będą jeszcze lepsze. Oprócz tego warto regularnie stosować balsam wyszczuplający lub kremy antycellulitowe. Zawierają one składniki ujędrniające i pobudzające skórę do produkcji kolagenu, a niektóre również substancje aktywnie przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej, takie jak kofeinę, wyciągi z alg, bluszczu czy też kasztanowca. Sprawdzają się doskonale zwłaszcza przy pierwszych objawach cellulitu. Jednym z takich produktów jest m.in. Yoskine Tsubaki Slim Body o wysokim stężeniu substancji aktywnych, stanowiący swoisty koncentrat do walki z cellulitem. W skład linii wchodzi kosmetyk do zabiegu wyszczuplająco-wygładzającego z kwasem glikolowym, serum ujędrniające do ciała i biustu z olejem tsubaki, a także termo-reduktor cellulitu wodnego i lipidowego z algą fukanai oraz japoński booster sprawy na oporny cellulit z matchą i podwójna kofeiną. Jak widać, każdy preparat zawiera silnie działający składnik przeciwko uporczywemu cellulitowi. Dzięki temu przy regularnym stosowaniu w krótkim czasie widoczne jest przyspieszenie lipolizy i zwiększenie efektywności drenażu, a co za tym idzie wyszczuplenie całej sylwetki. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które chcą w krótkim czasie poprawić wygląd swojej skóry i zredukować widoczność cellulitu, np. przed wyjazdem na wakacje nad wodą.Bez względu na to, jaki preparat antycellulitowy zastosujemy, warto pamiętać o tym, aby nakładać go systematyczne, a jego aplikację połączyć z kilkuminutowym masażem skóry. Dzięki temu zwiększymy efektywność działania samego kosmetyku, a efekty będą widoczne dużo szybciej.artykuł powstał z udziałem marki Yoskinezdjęcia: mat. prasowe, iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane