Peeling kawitacyjny - na czym polega, jakie daje efekty i czy warto go wykonać
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem głęboko oczyszczającym, który wyraźnie poprawia stan skóry. Nie tylko niweluje zaskórniki, ale także odmładza i reguluje wydzielanie sebum. Chociaż jest łagodny dla skóry, istnieje lista przeciwwskazań. Zobacz, czy możesz go bezpiecznie wykonać na swojej skórze!

- Sylwia Przygoda, Katarzyna Dobrzyńska
Peeling kawitacyjny wykonuje się, by dogłębnie oczyścić skórę. Przez bardzo długi czas zabieg ten wykonywano jedynie w salonach kosmetycznych, ale teraz, dzięki rozwojowi technologii udało się stworzyć profesjonalne urządzenia, które pozwalają na samodzielne wykonanie zabiegu. Może on być wykonywany na wszystkich typach cery, niezależnie od pory roku. Dzięki niemu składniki aktywne mogą głębiej wnikać w skórę, ale to nie jego jedyna zaleta. Poznaj inne benefity i zobacz, jak wykonać peeling kawitacyjny w domu.
Spis treści:
- Co to jest peeling kawitacyjny i na czym polega?
- Jakie są wskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego?
- Jakie są efekty peelingu kawitacyjnego?
- Jak często wykonywać peeling kawitacyjny?
- Cena peelingu kawitacyjnego
- Peeling kawitacyjny w domu i jak go wykonywać
- Kosmetyki do peelingu kawitacyjnego
- Urządzenie do peelingu kawitacyjnego
- Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego
- Peeling kawitacyjny w ciąży
- Opinie o peelingu kawitacyjnym
Co to jest peeling kawitacyjny i na czym polega?
Peeling kawitacyjny to zabieg złuszczająco-oczyszczający w trakcie którego wykorzystywane jest zjawisko kawitacji. Szpatułka urządzenia do peelingu kawitacyjnego jest przesuwana po zwilżonej uprzednio skórze. Wytwarzane przez nią fale ultradźwiękowe w kontakcie z wilgocią powodują formowanie się pęcherzyków próżniowych, wypełnionych nasyconą parą lub gazem rozpuszczonym w cieczy.
Pęcherzyki powiększają się i pękają, usuwając z powierzchni skóry zanieczyszczenia, nadmiar łoju i zewnętrzną warstwę korneocytów (martwych komórek znajdujących się w zrogowaciałej warstwie naskórka). Ponadto, towarzyszący peelingowi kawitacyjnemu mikromasaż, który stymuluje mikrokrążenie w skórze usprawnia zachodzące w niej procesy metaboliczne.
Jakie są wskazania do wykonania peelingu kawitacyjnego?
Po peeling kawitacyjny powinny sięgnąć zwłaszcza posiadaczki cery przetłuszczającej się, która bardziej niż reszta typów potrzebuje głębokiego oczyszczenia i wyregulowania wydzielania sebum.
Kawitacja może przynieść świetne rezultaty u osób z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, a także ze skłonnością do trądziku.
Zmęczona, poszarzała, pozbawiona elastyczności skóra, która wymaga regeneracji, także odczuje wyraźną różnicę po wprowadzeniu peelingu kawitacyjnego do pielęgnacji. Kosmetyki, które wpływają na kondycję takiej skóry, są w stanie wnikać o wiele głębiej i jeszcze silniej ją odżywiać.
Jakie są efekty peelingu kawitacyjnego?
Peeling kawitacyjny to jeden z najpopularniejszych zabiegów oczyszczających proponowanych w salonach kosmetycznych. Skóra regularnie poddawana kawitacji jest nie tylko czystsza, ale też jaśniejsza, bardziej matowa i wolniej się zanieczyszcza. Jej stan znacząco się poprawi, jeżeli zaraz po peelingu kawitacyjnym poddamy się kolejnemu zabiegowi oczyszczającemu, nawilżającemu lub odżywiającemu.
Efekty po peelingu kawitacyjnym:
- Odblokowanie porów i redukcja zaskórników - zdecydowanie zmniejszy się widoczność „czarnych kropek".
- Dotlenienie cery – skóra będzie bardziej świetlista i ujednolicona.
- Zmiękczenie i wygładzenie – skóra po zabiegu jest dużo bardziej miękka.
- Rozjaśnienie przebarwień – dzięki działaniu złuszczającemu peeling rozjaśnia przebarwienia.
- Lepsze wchłanianie kosmetyków – dzięki usunięciu martwego naskórka, a także dotlenieniu skóry po użyciu peelingu kremy będą dosłownie wsiąkać w naszą skórę.
- Przyspieszenie mikrokrążenia.
Dwa dni po wykonaniu peelingu kawitacyjnego stan cery może się chwilowo pogorszyć i mogą pojawić się na niej ropne krostki. Dzieje się tak dlatego, że w skórze nadal trwają procesy oczyszczające i na jej powierzchnię wydobywają się dotąd głębiej ukryte zanieczyszczenia.
Jak często wykonywać peeling kawitacyjny?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie jest jednoznaczna. Wszystko uzależnione jest od typu Twojej skóry oraz stanu cery. Cera mieszana i tłusta będzie potrzebować większej liczby zabiegów. W niektórych przypadkach w pierwszym etapie kuracji może być potrzebny nawet jeden zabieg na tydzień. Dla porównania, cerom suchym i normalnym wystarczy jeden peeling w miesiącu.
Cena peelingu kawitacyjnego
Ceny samego tylko peelingu kawitacyjnego wykonanego w salonie kosmetycznym zaczynają się od około 50 zł. Zabiegowi temu towarzyszy jednak zwykle (oprócz poprzedzającego go oczyszczenia twarzy) maska i ampułka. Wtedy też cena kawitacji odpowiednio wzrasta i oscyluje między 130 a 200 zł. Chcąc na dłuższą metę zaoszczędzić, warto rozważyć zakup urządzenia do peelingu kawitacyjnego i zacząć wykonywać ten zabieg w domu.
Peeling kawitacyjny w domu i jak go wykonywać
- Przed zabiegiem skóra musi być dokładnie wyczyszczona, więc zacznij od demakijażu.
- Użyj kosmetyku, który chcesz „wtłoczyć".
- Przesuwaj szpatułkę urządzenia wzdłuż twarzy, trzymając urządzenie pod kątem 45 stopni.
- Pamiętaj, że przez cały zabieg skóra musi być mocno nawilżona.
- Nie zatrzymuj szpatułki w jednym miejscu zbyt długo, żeby nie doprowadzić do poparzenia skóry. Omijaj okolice oczu oraz ust.
- Peeling kawitacyjny nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.
- W trakcie zabiegu czyść szpatułkę wacikiem.
- Po zabiegu przemyj twarz tonikiem, a następnie nałóż ampułkę, maseczkę lub bogaty krem.
Peeling kawitacyjny w domu możesz wykonywać nie tylko na skórze twarzy, ale także dekolcie, dłoniach czy plecach.
Kosmetyki do peelingu kawitacyjnego
Jeśli planujesz wykonanie zabiegu kawitacyjnego w domu, warto zaopatrzyć się w niezbędny zestaw kosmetyków. Poniżej przedstawiamy pełną listę produktów, które przydadzą Ci się na każdym etapie peelingu kawitacyjnego, zaczynając od przygotowania, a kończąc na pielęgnacji po zabiegu.
- Preparat do demakijażu i oczyszczania. Przed wykonaniem peelingu kawitacyjnego musisz oczyścić dobrze twarz, usunąć z niej makijaż oraz zabrudzenia i nadmiar sebum.
- Specjalny płyn do peelingu kawitacyjnego, który pomoże utrzymać mokrą powierzchnię skóry. Można go zastąpić tonikiem lub mgiełką
- Ampułki, które nakłada się przed peelingiem. Zazwyczaj wypełnione są składnikami aktywnymi, które w trakcie zabiegu wtłaczane są w głąb skóry.
- Maseczka nawilżająca oraz krem nawilżający, która po mocnym oczyszczaniu pozwoli skórze się zregenerować.
Urządzenie do peelingu kawitacyjnego
Najtańsze urządzenia zaczynają się już od 100 złotych. My polecamy jednak zainwestować w sprzęt, który nie będzie budził naszych wątpliwości co do jakości wykonania. Większość urządzeń dostępnych na rynku oprócz kawitacji może służyć nam również do sonoforezy.
Urządzenia do peelingu kawitacyjnego to najczęściej niewielkie sprzęty z metalową szpatułką. Warto zwrócić uwagę, aby całe urządzenie powinno wygodnie leżeć w dłoni, najlepiej, gdyby było bezprzewodowe.
Peeling kawitacyjny Xiaomi InFace
Jednym z najczęściej poszukiwanych przez nas urządzeń jest model oferowany przez markę Xiaomi. Peeling kawitacyjny Xiaomi jest wyposażony w specjalny timer, który odmierza trwające pięć minut cykle pracy. Pozwala to kontrolować pracę nad poszczególnymi partiami twarzy i wykonywać cały zabieg równomiernie. Urządzenie jest również pomocne do samego wtłaczania wybranego pielęgnacyjnego produktu w naszą skórę. Wystarczy nałożyć go na skórę i uruchomić funkcję EMS Pulse. Za pomocą fal dźwiękowych pomaga głębiej wchłonąć się składnikom aktywnym.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego
- Po peeling kawitacyjny nie powinny sięgać osoby z aktywnym trądzikiem i stanami zapalnymi. Praca na takiej skórze może jeszcze bardziej pogorszyć jej stan i roznieść bakterie po całej skórze.
- Nie poleca się go również osobom chorującym na nowotwory, padaczkę, choroby tarczycy i mającym wstawiony rozrusznik serca.
- Nie wykonuje się go także w przypadku opryszczki i osteoporozy.
Peeling kawitacyjny w ciąży
U osób w ciąży nie powinno się wykonywać zabiegów, które w intensywny sposób wykorzystują ultradźwięki. Co prawda sam zabieg jest delikatny dla skóry, ale większość opiniujących lekarzy odradza korzystanie z peelingu kawitacyjnego. Nie do końca wiadomo, jaki wpływ na płód mają ultradźwięki.
Opinie o peelingu kawitacyjnym
Na naszym forum pojawiło się sporo wpisów użytkowniczek, które dzielą się swoimi wrażeniami nie tylko z gabinetów kosmetycznych, ale także z samodzielnie wykonanych zabiegów! Niektóre z forumowiczek porównują między sobą uzyskane efekty.
Rano cera była oczyszczona, odświeżona, kolor ujednolicony - widać różnicę. Tylko trochę podrażnioną (...) Trzeba sobie też przygotować jakiś nawilżacz (z wyczytanych: sól fizjologiczna, niegazowana woda mineralna czy woda przegotowana), ja użyłam hydrolatu z rumianku - też spełnił swoje zadanie (...). Następnym razem zrobię sobie na koniec maseczkę łagodzącą
- beatriss
Mam urządzenie do peelingu kawitacyjnego. Polecam. Moja opinia: (...) - bardzo dobrze złuszcza stary naskórek chociaż tego nie widać. Można się o tym przekonać dopiero następnego dnia rano, gdy po dotknięciu nosa lub czoła skóra jest wyraźnie tłusta bo nic nie blokuje porów, po kilku zabiegach jest coraz mniej tłusta chyba dochodzi do regulacji wydzielania sebum (...), - moje zmarszczki wokół oczu wyraźnie się zmniejszyły (...)
- KJO