Suche kolana – jak sobie z nimi poradzić? Oto sprawdzone sposoby
Suche kolana mogą być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji, predyspozycji genetycznych, ale też niektórych chorób. Czasem zwykły krem czy balsam nawilżający nie wystarczy, aby poradzić sobie z tym problemem. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów na walkę z suchą skórą na kolanach, które możemy wypróbować w domu.

Przesuszona, szorstka skóra na kolanach jest nieprzyjemna w dotyku, może pękać i nadmiernie się łuszczyć. Bywa biała, a niekiedy ciemna i sprawia wrażenie zabrudzonej. To niestety częsta dolegliwość. Skóra na kolanach, podobnie jak sucha skóra na łokciach ma bowiem większą skłonność do rogowacenia niż na pozostałych obszarach na ciele. Sprawdźcie, jak regenerować suche kolana, żeby na dobre pozbyć się tego problemu.
Spis treści:
- Przyczyny suchych kolan
- Ciemna skóra na kolanach
- Krem na suche kolana
- Domowe sposoby na suche kolana
- Zabiegi na suche kolana
Przyczyny suchych kolan
Z problemem suchych kolan mierzymy się najczęściej zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest suche, a na zewnątrz panuje mróz oraz latem, gdy skóra jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Sucha skóra na kolanach to jednak nie tylko wynik pogody. Do najczęstszych przyczyn tego problemu należy:
- stosowanie nieodpowiedniej lub niewystarczającej pielęgnacji,
- niewłaściwa dieta,
- picie zbyt małej ilości wody,
- kontakt z chlorowaną wodą na basenie,
- stosowanie drażniących detergentów do prania,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne.

Ciemna skóra na kolanach
Osobną kwestią jest ciemna, sucha skóra na kolanach czyli tzw. "brudne kolana". To wynik nadmiernego rogowacenia naskórka, częstego pękania i wysuszenia skóry, które prowadzą do powstawania przebarwień. Aby zregenerować kolana należy często nawilżać skórę kolan. Jeśli problem wciąż będzie się utrzymywał, należy zgłosić się do dermatologa lub endokrynologa. Sucha skóra na kolanach może bowiem świadczyć o niedoczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy, cukrzycy, łuszczycy, egzemie czy też atopowym zapaleniu skóry. Nie warto więc bagatelizować objawów.
Krem na suche kolana
Kosmetyki na suche kolana powinny opierać swoje działanie na emolientach. Wśród substancji, które natłuszczają, nawilżają, przywracają elastyczność naskórka, regenerują i łagodzą stan zapalny wymienia się m.in.
- kwas hialuronowy,
- kwasy tłuszczowe,
- ceramidy,
- cholesterol,
- mocznik,
- parafina,
- gliceryna,
- wazelina,
- skwalan,
- alantoina.
Aby nawilżyć suchą skórę na dłużej nie można też zapomnieć o witaminie E, która ma podobne działanie do emolientów. Nawilża, wzmacnia barierę ochronną naskórka i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Z kolei witamina A przyspiesza złuszczanie naskórka.
Świetnym kremem na suche kolana jest np. Cerkoderm. Preparat dostępny jest w aptekach bez recepty i zawiera aktywne połączenie 30% moczniaka oraz kwasu glikolowego. Sprawdzi się nie tylko podczas pielęgnacji kolan, ale również pięt, łokci i innych miejsc ze skłonnością do wysuszania się i rogowacenia. Kosmetyk zmiękcza, a także złuszcza nadmiernie zrogowaciały naskórek. Smarujemy go miejscowo 2-3 razy dziennie, po wcześniejszym umyciu i delikatnym osuszeniu skóry.

Domowe sposoby na suche kolana
Żeby zapobiec przesuszeniu skóry na kolanach, należy dbać o nią przez cały rok. Poza systematycznym i skrupulatnym nawilżaniem (zwłaszcza po częstym korzystaniu z basenów) bardzo ważna jest:
- Właściwa dieta. Dostarczajmy organizmowi odpowiednią ilość tłuszczów (zwłaszcza z grupy kwasów omega-3 i omega-6, które znajdziemy m.in. w rybach i orzechach)
- Odpowiednie nawodnienie. Wypijajmy minimum 2 litry płynów dziennie (wodę, herbaty i napary ziołowe).
- Unikanie długich kąpieli w zbyt gorącej wodzie, które mogą przesuszać i podrażniać skórę.
- Wystrzeganie się kosmetyków do kąpieli z dodatkiem detergentów. Wybierajmy za to naturalne mydła z olejami roślinnymi.
- Rezygnacja z bardzo ciasnych ubrań, które mogą powodować tarcie skóry.
- Zakładanie ubrań, które chronią przed negatywnym wpływem wiatru, a także wysokiej i niskiej temperatury.
Czytaj też: domowe sposoby na suche łokcie
Zabiegi na suche kolana
Jeśli powyższe rady nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto wypróbować zabiegi na suche kolana. Są nie tylko skuteczne, ale też możesz łatwe do wykonania w warunkach domowych.
Szybko wykonacie np. maseczkę z siemienia lnianego, cytryny, miodu i oliwy z oliwek. Najpierw łączymy 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego z połową szklanki gorącej wody. Po ostygnięciu dodajemy sok z połówki cytryny, łyżkę miodu i łyżkę oliwy z oliwek. Gotową maseczkę nakładamy na ok 15-20 minut i zmywamy letnią wodą. Zabieg też powtarzamy 2 razy w tygodniu.
Przed maseczką dobrze jest wykonać peeling na suche kolana. Ten kosmetyk również możemy przygotować same w domu. Wystarczy mieć pod ręką mieloną kawę, cukier lub gruboziarnistą sól i oliwę z oliwek (lub inny olej tłoczony na zimno). Całość mieszamy i nakładamy na skórę. Po 10-15 minutach dokładnie zmywamy produkt. W ten sposób usuniemy zrogowaciały i przygotujemy skórę na dalsze etapy pielęgnacji.
Czytaj też: Sucha skóra na nogach - jak ją nawilżyć?