Tego nie rób przed opalaniem!
Kochasz lato i uwielbiasz spędzać dużo czasu na słońcu? Uważaj, bo to może źle się skończyć! Oto 5 produktów, których nie należy stosować przed wyjściem na słońce! Sprawdź dlaczego!

Wiele produktów uwrażliwia skórę na słońce i powoduje fotouczulenia. Skóra łatwiej ulega poparzeniom, pojawia się wysypka oraz bardzo trudne do usunięcia przebarwienia. Sprawdź jakich kosmetyków, leków i produktów spożywczych nie należy używać latem!
1 z 5

Czy perfumy mogą spowodować przebarwienia na skórze?
Masz przebarwienia na szyi, dekolcie albo rękach, ale nie wiesz skąd się wzięły? Sprawcą mogą być twoje ukochane perfumy! Wystawianie na słońce ciała, które wcześniej spryskałaś zapachem z dodatkiem alkoholu to nie najlepszy pomysł. Może skończyć się to podrażnieniem albo ciężkimi do usunięcia przebarwieniami. Pamiętaj, że niektóre składniki zapachowe, bardzo często olejki eteryczne, mogą uczulać.
W perfumeriach znajdziesz lekkie, wakacyjne wersje niektórych zapachów, które bezpiecznie można stosować w słoneczne dni.
2 z 5

Czy peelingi chemiczne można stosować latem?
W okresie letnim zrezygnuj z silnie działających kwasów, które spłycają naskórek i sprawiają, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce. Ale mamy dobrą wiadomość dla osób, które uwielbiają peelingi chemiczne. Niektóre kwasy mogą być używane nawet przy dużym nasłonecznieniu, bo nie uwrażliwiają skóry! Świetnie sprawi się kwas migdałowy, kwas azelainowy i mlekowy. Sprawdź inne bezpieczne peelingi chemiczne, które można stosować latem.
3 z 5

Czy retinoidy mogą być stosowane latem?
Retinoidy to jedne z najskuteczniejszych składników przy leczeniu trądziku. Co zrobić latem, gdy jesteśmy w trakcie leczenia skóry?
Retinoidy trzeba stosować ostrożnie, w sytuacjach które tego wymagają, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Okres letni nie jest przeciwskazaniem, jeśli pacjent cierpi na bardzo zaawansowany trądzik, który wymaga takiego leczenia. Najlepiej stosować je na noc. Taki nawyk pozwala uniknąć podrażnień wynikających z interakcji słońca ze związkami chemicznymi zawartymi w leku. Trzeba jednak pamiętać, że nocne stosowanie nie daje ochrony przed skutkami ubocznymi – przesuszeniem i podrażnieniem - które w połączeniu ze słońcem, mogą spotęgować problemy skórne. Dlatego unikanie silnego nasłonecznienia i wysokie filtry (SPF 50) są koniecznością, bez względu na to czy jesteśmy na wakacjach, czy w centrum miasta
dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog, DermaMed Instytut we Wrocławiu
4 z 5

Te zioła mogą wywołać przebarwienia i wysypkę!
Niektóre zioła działają fotouczulająco, dlatego warto zrezygnować z nich okresie, gdy słońce działa intensywnie. W tym czasie zapomnij o herbatkach, naparach czy domowych kosmetykach z dodatkiem takich roślin jak dziurawiec, nagietek, bergamotka, arcydzięgiel, koper włoski i rumianek. Po ich zastosowaniu i wyjściu na słońce, na skórze najczęściej pojawia się poparzenie słoneczne i przebarwienia.
Uwaga: niektóre warzywa również mogą działać fotouczulająco: seler, marchew, pietruszka, pasternak.
Dziurawiec zawiera barwnik - hyperycynę, która może powodować reakcje fotouczulające
LV
5 z 5

Tych leków nie stosuj latem!
Bardzo dużo leków zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Przed zastosowaniem warto dokładnie zapoznać się z ulotką, a w razie wątpliwości dopytać lekarza lub farmaceutę.
Do grupy leków, z którymi powinnaś uważać latem należą m.in.: antydepresanty, doustna antykoncepcja hormonalna, środki przeciwbólowe, leki nasercowe, przeciwcukrzycowe.