Reklama

Podstawowym zadaniem toniku jest przywracanie naturalnego pH skóry, jednak to nie wszystko! W zależności od składu toniku może on stanowić dodatkową dawkę nawilżenia, ukojenia lub odżywienia dla skóry. Wodny roztwór toniku może być również wzbogacony o kwasy i jako tonik złuszczający, delikatnie usuwać martwe komórki naskórka, wyrównując koloryt i rozjaśniając przebarwienia.

Reklama

Tonik – jak działa i dlaczego jest tak ważny dla skóry

Zacznijmy od tego, że nie każda skóra ma takie samo pH. Prawidłowe pH powinno się mieścić między 4 a 6. co oznacza lekko kwaśne środowisko. Dla skóry mieszanej jest to zwykle ok. 4,5, dla skóry tłustej może być trochę niższe, a dla suchej i dojrzałej jest zwykle wyższe – w granicach 6-7, czyli bliżej neutralnego.

Lekko kwaśne pH lekko kwaśny odczyn to element naturalnej ochrony skóry - bariera dla chorobotwórczych bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Niestety woda i kontakt z kosmetykami do demakijażu czy oczyszczania zmienia poziom pH skóry, a w efekcie zaburza równowagę mikrobiologiczną.

  • Zbyt zasadowe pH może zwiększać wrażliwość skóry, powodować podrażnianie i przesuszenia.
  • Silnie zasadowe pH to również skóra mniej odporna na czynniki zewnętrzne, w tym bakterie i wirusy.
  • Zbyt kwasowe pH jest przyczyną tworzenia się stanów zapalnych i zmian trądzikowych.

Jak widzisz wartość pH odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Aby utrzymać prawidłowe pH skóry stosuj toniki lub hydrolaty.

Pamiętaj! Woda micelarna nie zastąpi toniku. Płyn micelarny jedynie usuwa makijaż, ale nie tonizuje skóry.

Tonik, podobnie jak inne kosmetyki, pielęgnacyjne dobieraj do aktualnych potrzeb skóry. Jeśli masz cerę trądzikową, tłustą i mieszaną – szukaj formuł wzbogaconych o składniki, które unormują pracę gruczołów łojowych i zmniejszą widoczność porów. Sprawdzą się tutaj toniki wzbogacone o niacynamid, ekstrakt z trawy cytrynowej, cynk, czy działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie - ekstrakt z kory wierzby lub z drzewa herbacianego.

Normalizujący tonik w żelu do twarzy FaceBoom Seboom, cena: ok. 22 zł

Działa tonizująco i odświeżająco, dodatkowo nawilżając skórę, a zawarte w formule probiotyki i prebiotyki dbają o naturalny mikrobiom skóry. Wśród składników aktywnych znajdziemy także niacynamid, kombuchę, wodę cytrynową i ekstrakt z trawy cytrynowej. Tonik idealnie się sprawdza do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

mat. prasowe

Jeśli masz skórę suchą – postaw na toniki o właściwościach nawilżających, a także łagodzących. Szukaj w składzie kwasu hialuronowego, skwalanu, trehalozy, aloesu lub składników wchodzących w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) – mleczanu sodu, kwasu mlekowego lub mocznika w niskich stężeniach.

Dobrym wyborem dla każdego typu cery będą toniki zawierające w składzie silne antyoksydanty czy stymulujące regenerację algi.

Synbiotyczny rewitalizujący tonik-esencja Total Revital Solution, SHECARE, cena: ok. 45 zł

Nietypowa, zawiesista konsystencja jest nośnikiem składników stymulujących rewitalizację naskórka. W składzie toniku znajdziemy m.in. endemiczną algę niebieską LANABLUE ™– uznaną za alternatywę dla retinolu, kombuchę, amino-complex, prebiotyki i probiotyki, betainę, skwalan, witaminę E i masło shea. Wstrząsając butelkę rozrzedzasz produkt do płynnej formuły, nie wstrząsając – pozostawiasz tonik w formie zagęszczonej zawiesiny – możesz ją nakładać wacikiem lub palcami na skórę twarzy. Kosmetyk odczuwalnie poprawia poziom nawilżenia, wygładza odświeża i rewitalizuje skórę.

mat. prasowe

Tonik – kiedy używać?

Stosuj tonik zarówno rano, jak i wieczorem. Wyjątkiem jest tonik złuszczający, zawierający kwasy. Aplikuj go zgodnie z zaleceniem producenta, tylko w pielęgnacji nocnej.

Reklama

Nie stosuj toniku złuszczającego, gdy masz cerę bardzo wrażliwą, nadreaktywną – składniki zawarte w toniku nie są spłukiwane z twarzy, pracują na skórze jeszcze przez kilka godzin po aplikacji.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane