Trądzik piorunujący - przyczyny, jak wygląda, leczenie i pielęgnacja
Trądzik piorunujący to najcięższa postać trądziku pospolitego, która może być tak dokuczliwa, że będzie wymagać hospitalizacji. Ten rodzaj trądziku pojawia się nagle i daje bolesne wykwity w okolicach twarzy, szyi, klatki piersiowej i pleców.

Trądzik piorunujący to zaostrzona forma trądziku, a jego nazwa nawiązuje do tego, jak szybko pojawia się i rozwija. Początkowo określano go mianem trądziku z objawami ogólnymi o ostrym przebiegu lub trądzikiem skupionym z posocznicą. Na szczęście to rzadka postać trądziku. Jest ona łatwa do odróżnienia ze względu na bardzo gwałtowne i mocne zmiany skórne, którym mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe, jak gorączka czy zapalenie stawów. O tym, czym jest trądzik piorunujący i jak go leczyć, mówi dr nauk med., dermatolog Magdalena Łopuszyńska.
Spis treści:
- Czym jest trądzik piorunujący?
- Objawy trądziku piorunującego
- Przyczyny trądziku piorunującego
- Jak przebiega leczenie trądziku piorunującego?
Czym jest trądzik piorunujący?
Trądzik piorunujący (czyli acne fulminans) pojawia się po około dwóch latach od wystąpienia trądziku pospolitego. Rzecz jasna nie należy tego traktować jako wyznacznik, ale jako tendencję. Należy jednak pamiętać, że trądzik piorunujący to zaledwie 1% wszystkich przypadków trądziku. Częściej niż kobiety dotyka mężczyzn. W przypadku trądziku piorunującego zmiany skórne są dużo większe i dużo bardziej uprzykrzające normalne funkcjonowanie. Zapalenie skóry obejmuje duże obszary, które są tkliwe i czerwone, pojawiają się rany, a także wybroczyny. Zmiany skórne pojawiają się na twarzy, ramionach oraz plecach, podobnie, jak u innych odmian trądziku.

Trądzik piorunujący to choroba skóry, będąca jedną z rzadziej spotykanych postaci trądziku zwyczajnego, którą charakteryzuje ciężki przebieg kliniczny. Schorzenie to dotyka przede wszystkim młodych chłopców – najczęściej w okresie pokwitania. Trądzik piorunujący objawia się niezwykle bolesnymi zmiany skórnymi o charakterze ropnym, martwiczym oraz zapalnym, zwykle o znacznym stopniu nasilenia - mówi dr nauk med., dermatolog Magdalena Łopuszyńska.
Objawy trądziku piorunującego
Trądzik piorunujący charakteryzuje się pojawieniem się mocnych zmian skórnych, które szybko zmieniają się w rany, skóra jest mocno podrażniona, czerwona, pojawia się bolesność, a także w większości przypadków gorączka i bóle stawów.
Zmiany te mogą obejmować swoim zasięgiem zarówno twarz, klatkę piersiową, ale również skórę pleców. Oprócz nasilonych zmian skórnych dla trądziku piorunującego typowe jest także występowanie dolegliwości bólowych ze strony układu kostno-mięśniowego. Inną często spotykaną nieprawidłowością w przebiegu tej choroby są odchylenia od normy w wynikach badań laboratoryjnych. W przypadku trądziku piorunującego konieczne jest szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia - wspomina dr nauk med., dermatolog Magdalena Łopuszyńska.
Do innych objawów acne fulminans zaliczamy:
- krwotoczne krosty, owrzodzenia,
- torbiele,
- ropnie,
- czerwone, bolesne guzki,
- spadek masy ciała,
- zapalenie szpiku kostnego,
- pogorszenie badań laboratoryjnych.
Zobacz także: Rodzaje trądziku – jak je rozpoznać
Przyczyny trądziku piorunującego
Dyskusje na temat powstawania zmian trądzikowych wciąż są otwartą dyskusją, zwłaszcza w przypadku kilku jego odmian. Tak na dobrą sprawę nie są zbadane jeszcze wszystkie przyczyny, które wywołują w naszym ciele tak gwałtowną reakcję, jak acne fulminans. Wśród przyczyn występowania trądziku piorunującego najczęściej wymienia się:
- genetykę,
- zaburzenia immunologiczne,
- zaburzenia hormonalne (również mocne wahania związane z dojrzewaniem),
- infekcje wirusowe,
- nadmiar androgenów (i przyjmowanie wysokich dawek testosteronu),
- leczenie doustną izotretynoiną trądziku pospolitego.
Z pewnością zastanawia was ostatni punkt na liście. Izotretynoina to pochodna witaminy A i należy do grupy retinoidów, które mogą być stosowane w kuracji ciężkich postaci trądziku pospolitego. Ich zadaniem jest zmniejszenie wydzielania łoju, zahamowanie powstawania zaskórników czy stanów zapalnych. Jednakże przez swoje właściwości przeciwbakteryjne uwalnia mediatory zapalne, co może doprowadzić do zaostrzenia zmian skórnych.
Warto także pamiętać, że trądzik piorunujący praktycznie zawsze pojawia się jako kontynuacja trądziku pospolitego.
Jak przebiega leczenie trądziku piorunującego?
Trądzik piorunujący może wymagać hospitalizacji, a w uniknięciu blizn lub innych przykrych efektów ubocznych zaostrzenia objawów może pomóc jedynie jak najszybsze wdrożenie leczenia trądziku. A polega ono na doustnym zażywaniu kortykosteroidów i retinoidów. Nie zawsze do leczenia trądziku piorunującego wystarczą leki przyjmowane w warunkach domowych.
Należy zaznaczyć, że niejednokrotnie ze względu ma znaczne zaawansowanie zmian skórnych oraz nasilone objawy ogólnoustrojowe konieczna jest hospitalizacja pacjenta - mówi dr nauk med., dermatolog Magdalena Łopuszyńska.
Poza lekami, lekarz może zdecydować o wdrożeniu terapii miejscowej, która będzie dodatkiem do leczenia ogólnoustrojowego i może powodować zahamowanie rozwoju trądziku. Do produktów do leczenia miejscowego trądziku możemy zaliczyć:
- preparaty przeciwbakteryjne,
- preparaty odkażające,
- terapia fotodynamiczna.
W leczeniu trądziku piorunującego zastosowanie znajdują zarówno preparaty o działaniu miejscowym, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym. Do tych pierwszych zaliczamy preparaty zawierające kortykosteroidy w dużych dawkach, stosowane bezpośrednio na zmiany chorobowe. Do metod miejscowych zaliczamy także okłady ze środków o działaniu odkażającym i antybiotyki miejscowe . Do drugiej grupy leków, czyli tych które wywierają wpływ na cały organizm, zaliczamy glikokortykosteroidy, izotretynoinę, dapson, ale również infliksymab. Najbardziej skuteczna w leczeniu trądziku piorunującego wydaje się terapia izotretynoiną, aczkolwiek na początku jej stosowania możliwe jest paradoksalne zaostrzenie zmian skórnych - uspokaja dr nauk med., dermatolog Magdalena Łopuszyńska.

Ze względu na bardzo zaostrzone objawy skórne nie należy samodzielnie wprowadzać żadnych kosmetyków lub potencjalnie drażniących skórę produktów. W przypadku tak silnych zmian nawet najbardziej zaufane kosmetyki mogą zaszkodzić naszej skórze, dlatego należy zacząć od konsultacji z dermatologiem i wdrożeniu farmakologii, a w kolejnym etapie leczenia wprowadzić dodatkową pielęgnację. Każdy przypadek jest inny, dlatego najlepiej ustalić leczenie i doprowadzanie skóry do równowagi indywidualnie!

Natomiast pielęgnacja skóry i zastosowanie kosmetyków do cery trądzikowej będzie z pewnością przydatne po wyciszeniu wszystkich zmian skórnych. Na wyleczonej cerze możemy borykać się z przesuszeniami, bliznami, a także gojącymi się zmianami ropnymi. Choroby skóry polegają nie tylko na wyeliminowaniu aktywnych zmian, ale również doprowadzeniu cery trądzikowej do równowagi. W ten sposób można polepszyć stan skóry i pomóc w terapii trądziku.
Pamiętaj, aby nigdy nie leczyć trądziku piorunującego na własną rękę! Może to doprowadzić do powstania rozległych blizn oraz wgłębień w skórze. W ciężkich przypadkach trądziku o powrocie do zdrowia mogą zdecydować nawet drobne szczegóły, jak prawidłowa pielęgnacja.