Reklama

Trądzik ropowiczy jest bardzo trudny do wyleczenia i bolesny. Zazwyczaj niezbędne jest wprowadzenie doustnego i zewnętrznego leczenia dermatologicznego. Leczenie warto uzupełnić odpowiednią pielęgnacją - peelingami enzymatycznymi, unikaniem kosmetyków komedogennych i naturalnymi maściami przeciwzapalnymi.

Reklama

Trądzik ropowiczy - przyczyny

Trądzik ropowiczy to jeden z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych rodzajów trądziku. Ten rodzaj trądziku pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nie każda osoba z trądzikiem ma krosty ropne, których usunięcie jest bardzo uciążliwe.

Takie zmiany skórne są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, gdyż są odpowiedzią na zmiany hormonalne w organizmie. Bezpośrednią przyczyną trądziku ropowiczego jest zaburzenie w produkowaniu androgenów i testosteronu. Dochodzi wtedy do zablokowania gruczołów łojowych, gdzie gromadzą się sebum i bakterie. Prowadzi to do powstania krost ropnych.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której pospolity trądzik zmienia się krosty ropne. Na powstanie trądziku ropowiczego w ten sposób wpływ mają:

  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej,
  • brak lub nieprawidłowy demakijaż,
  • zła dieta,
  • używki,
  • nadprodukcja sebum.

Objawy trądziku ropnego

Trądzik ropowiczy objawia się powstawaniem torbielowatych zmian ropnych. Są one bardzo rozległe i bardzo długo utrzymują się na skórze. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również na dekolcie czy plecach. Jest to bardzo silny stan zapalny, który może być bolesny i zaczerwieniony.

Wokół trądziku ropowiczego pojawiają się często również inne zmiany skórne, takie jak krostki, pryszcze i zaskórniki.

Niestety niekiedy po trądziku ropnym na skórze pozostają nieestetyczne blizny i przebarwienia.

Zobacz także: Retinoidy - jak działają i jak ich używać?

Jak pozbyć się trądziku ropowiczego?

Pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie należy rozdrapywać ani wyciskać zmian ropnych, ponieważ może dojść do rozprzestrzeniania bakterii po skórze i pogorszenia sytuacji!

Leczenie trądziku ropowiczego

Niestety ten rodzaj trądziku jest bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia. W tym przypadku niezbędna będzie konsultacja i wdrożenie odpowiedniego leczenia przez dermatologa. W przypadku ropnych zmian skórnych niestety najczęściej niezbędne są retinoidy lub antybiotyki.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Do tego dochodzi odpowiednia pielęgnacja, która jest niezwykle ważna. Musimy unikać kosmetyków z takimi składnikami, jak:

  • oleje mineralne,
  • silikony,
  • barwniki,
  • niektóre konserwanty.

Działają one komedegennie, czyli jeszcze bardziej zapychają pory skóry.

Należy także unikać peelingów mechanicznych, przez które możemy roznieść bakterie na inne partii ciała i twarzy. Świetnie za to sprawdzą się tutaj peelingi enzymatyczne, dzięki którym pozbędziemy się martwego naskórka i oczyścimy buzię.

Na wypryski świetnie działają również naturalne maści. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z dermatologiem. Najskuteczniejsze kosmetyki to maść cynkową i maść ichtiolową.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane