Reklama

Są zwykle bardzo małe, białe lub żółte i wyjątkowo oporne na metody stosowane zwykle w walce z trądzikiem. Pojawiają się zwykle w grupie, najczęściej gęsto pokrywając skórę twarzy w okolicach powiek górnych i dolnych oraz na policzkach. Są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji, zmian hormonalnych lub genetycznych predyspozycji. Zobacz także: Twoje ramiona i uda szpecą czerwone krostki? Rozwiązanie problemu znajdziesz w kuchni

Reklama

Jak powstają prosaki?

Prosaki to tak zwane zastoinowe torbiele gruczołów łojowych skóry. Powstają, gdy w zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa. Choć często są efektem zmian hormonalnych w organizmie lub genetycznej skłonności, można je sobie "wyhodować" po prostu nie dbając o higienę. By zapobiegać ich powstawaniu trzeba dokładnie, ale delikatnie oczyszczać oraz złuszczać cerę.

Usuwanie prosaków w domu

Podobieństwo prosaka do pryszcza powoduje, że niejeden poczuje silną pokusę, żeby po prostu go wycisnąć. Tego robić nie wolno! Masa rogowo-łojowa tworząca prosaka jest zwarta i twarda. Próbując ją wycisnąć (zwłaszcza z wyjątkowo delikatnej skóry w okolicach oczu) ryzykujemy popękanymi naczynkami krwionośnymi i stanem zapalnym. Do usuwania prosaków potrzebna jest chirurgiczna precyzja, niemała odwaga i ostra igła. Skórę z prosakiem i igłę dokładnie dezynfekujemy. Następnie ostrożnie rozcinamy skórę na prosaku igłą i wyłuskujemy jego zawartość. Na koniec powstałą rankę dezynfekujemy wodą utlenioną.

Usuwanie prosaków u kosmetyczki

Samodzielne usuwanie prosaków jest obarczone pewnym ryzykiem i przestaje mieć sens, gdy mamy ich na twarzy naprawdę dużo. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Profesjonalne zabiegi stosowane w walce z prosakami to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, elektrokoagulacja i laseroterapia. Niestety, zabiegi te są dość kosztowne i - w związku z tym, że skóra po nich jest wyjątkowo wrażliwa na działanie promieni słonecznych - wykonywać powinno się je raczej jesienią i zimą.

Reklama

Jak zapobiegać prosakom?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie skłonność do prosaków, zacznij zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim dokładnie i delikatnie oczyszczaj skórę, pilnując by nie zbierało się na niej zbyt wiele sebum. Regularnie też ją złuszczaj! Stosuj kremy i toniki z kwasami glikolowym, migdałowym AHA, BHA i PHA. Pamiętaj jednak, żeby w trakcie pielęgnacji z kwasami zawsze używać kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, bo kwasy czynią skórę bardziej podatną na oparzenia słoneczne.Zobacz także: Dlaczego warto złuszczać skórę każdego dnia?A wy jak walczycie z prosakami?Zdjęcia: Pinterest

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane