Reklama

Objawy po ugryzieniu komara są spowodowane reakcją alergiczną na enzymy, które znajdują się w ślinie owadów. Maści i kremy dostępne w aptekach działają antyhistaminowo, czyli hamują reakcje alergiczną. Z kolei naturalne metody oddziałują przeciwzapalnie i łagodząco, dlatego działa to nieco dłużej. Najlepiej zapobiegać ukąszeniom za pomocą środków ze składnikiem DEET oraz naturalnych olejków eterycznych, które działają odstraszająco na komary.

Reklama

Co na ugryzienia komarów?

W momencie ugryzienia komara do skóry dostaje się ślina owada, a enzymy w niej zawarte powodują reakcję alergiczną. Wtedy na skórze pojawia się bąbel i nieprzyjemne uczucie swędzenia. Objawy zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Istnieją jednak sposoby, aby złagodzić zapalenie wywołane ugryzieniem.Przede wszystkim nie powinniśmy drapać miejsca ukąszenia. To doprowadzi do dłuższego gojenia, zwiększy uczucie swędzenie, a nawet może się skończyć powstaniem ranek i strupków. Świetnie sprawdzą się różnego typu maści i kremy na ukąszenia, takie jak żele blokujące wydzielanie histaminy, a także maści na bazie hydrokortyzonu. Skuteczne będę również domowe sposoby, jednak działają one nieco wolniej.

Zobacz także: Koronawirus - czy komary mogą przenosić wirusa?

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Domowe sposoby na ugryzienia komarów są bardzo skuteczne, jednak aby zniwelować zapalenie zabiegi trzeba wykonać kilkukrotnie. Większość niezbędnych składników na pewno znajdziemy w domu.

Woda z solą

Woda z solą to prosty sposób na złagodzenie opuchlizny i uporczywego swędzenia. Wystarczy zmieszać 100 ml czystej wody z łyżeczką soli i nacierać miejsce ugryzienia komara. Wacik moczymy w roztworze i pocieramy skórę. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż do ustąpienia objawów.

Sok z cebuli

Sok z cebuli również ma działanie kojące. Wystarczy ukroić plasterek i położyć go na ukąszenie komara. Trzymamy go przez minimum 10 minut. Podobnie zadziała plasterek ziemniaka.

Sok z cytryny

Cytryna ma działanie przeciwzapalne, usuwa obrzęk i swędzenie. Skórę możemy natrzeć sokiem z cytryny lub przyłożyć plasterek owocu do miejsca ukąszenia. Już pierwsze użycie ukoi stan zapalny, kilkukrotny zabieg powinien usunąć wszelkie dolegliwości.

Olejek eteryczne

Olejki eteryczne wykazują właściwości łagodzące i usuwają stan zapalny. Najlepiej sprawdzi się tutaj olejek lawendowy, który zmniejszy podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Olejek cytronelowy łagodzi najbardziej uciążliwy objaw, czyli swędzenie. Świetnie zadziała także olejek eukaliptusowy o właściwościach przeciwzapalnych. Olejki eteryczne wystarczy wcierać w ukąszenie komara, aż do ustania objawów.

Jak bronić się przed ugryzieniem komara?

Najlepszym sposobem na odstraszenie owadów jest nałożenie na skórę olejków eterycznych. Wydzielają one nieprzyjemny dla komarów zapach. Najlepiej sprawdzą się tutaj:

  • olejek cytronelowy,
  • olejek cytrynowy,
  • olejek goździkowy,
  • olejek z mięty pieprzowej.
Reklama

Warto również zastosować inne środki ochronne. Przede wszystkim unikajmy wieczornych spacerów nad wodę i do lasu. Warto zakładać ubrania zasłaniające skórę, szczególnie ręce i okolice kostek. Przed każdym wyjściem warto popsikać się preparatami, które odstraszają komary. Ważne jest to, aby w składzie znalazł się DEET. Im większe stężenie tej substancji, tym preparat jest skuteczniejszy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane