Siwe włosy - przyczyny siwienia i pielęgnacja siwych włosów
Siwe włosy potrafią wpędzić w zakłopotanie niejedną osobę. Pojawiają się w różnym wieku, jednak są czynniki, przez które siwiznę zobaczymy znacznie szybciej. Podpowiadamy, co robić, żeby opóźnić siwienie oraz jak prawidłowo dbać o siwe włosy.

Siwe włosy u wielu osób wywołują atak paniki, a to przecież całkowicie naturalna oznaka upływu czasu. Na szczęście coraz więcej kobiet przestaje ukrywać swoją siwiznę i zaczyna ją w pełni akceptować. Promują to również gwiazdy - w Polsce to między innymi Kinga Rusin i Joanna Liszowska, na świecie Andie MacDowell czy Meryl Streep. O ile siwe włosy nie powinny nikomu odbierać pewności siebie, o tyle przy świadomej, odpowiedniej pielęgnacji oraz diecie, możemy nieco opóźnić proces siwienia.
Spis treści:
- Przyczyny siwych włosów
- Siwe włosy w młodym wieku
- Jak zahamować siwienie?
- Jak ukryć siwe włosy?
- Fryzury do siwych włosów
- Farbowanie siwych włosów
- Refleksy na siwe włosy
- Jak dbać o siwe włosy?
- Szampon na siwe włosy
Przyczyny siwych włosów
Pierwsze siwe włosy pojawiają się zazwyczaj w wieku 30-40 lat u większości z nas. Wraz z wiekiem organizm wytwarza mniej melaniny, która odpowiada za kolor włosów. Powoli traci on swoją intensywność i blask. Włosy stają się suche i matowe. Za siwienie odpowiedzialne są głównie geny, a na nie niestety nie mamy wpływu.
Siwe włosy w młodym wieku
Siwe włosy często pojawiają się również u młodych osób przed 25. rokiem życia. Badania pokazują, że problem staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej przyczyną jest silny, długotrwały stres, niewłaściwa dieta oraz używki. Wczesna siwizna może być również oznaką niedoborów witamin lub niektórych chorób np. anemii, choroby tarczycy, cukrzycy czy choroby Addisona-Biermera.

Jak zahamować siwienie?
Siwe włosy mogą pojawić się później, jeśli zaczniemy odpowiednio o siebie dbać. Bardzo ważna jest suplementacja. Siwienie zazwyczaj spowodowane jest niedoborem witamin z gruby B, biotyny, kwasu foliowego, miedzi, żelaza, jody i selenu. To wszystko znajdziemy m.in. w kurczaku, pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, płatkach owsianych, wątróbce, jajach oraz brokułach. Warto również zwrócić uwagę na świadomą pielęgnację i wybierać preparaty o naturalnym składzie.
Jak ukryć siwe włosy?
Na rynku dostępne są specjalistyczne szampony, które hamują pojawienie się siwych włosów oraz takie, które przywracają im naturalny pigment. Trzeba jednak pamiętać, że preparaty na siwiznę działają jedynie od zewnątrz i nie wyeliminują całkowicie problemu. Efekty takich kuracji również nie będą od razu widoczne. Potrzebna jest systematyczność oraz zmiana trybu życia, o którym wspominałyśmy wyżej.
Zobacz także: Naturalne sposoby na siwe włosy bez farbowania
Fryzury do siwych włosów
Mając siwe włosy możemy zdecydować się na absolutnie każdą fryzurę. Niestety jednak siwe włosy, szczególnie jeśli siwizna pokrywa więcej niż 50 procent wszystkich pasm, są o wiele słabsze, cieńsze i bardziej łamliwe. Wtedy o wiele lepiej sprawdzą się krótsze fryzury - long bob albo klasyczny bob do żuchwy. Jeśli chodzi o upięcia, to przy siwych włosach lepiej unikać takich, w których pasma przy twarzy skierowane są do tyłu. To właśnie w tym miejscu najszybciej pojawia się dużo siwych włosów i są one bardzo widoczne. O wiele lepiej sprawdzi się tu fryzura z grzywką, na bok lub w stylu curtain bangs.

Farbowanie siwych włosów
Farbowanie siwych włosów nie należy do najłatwiejszych zadań. Takie włosy trudno przyjmują barwnik, a także bardzo szybko się on wypłukuje. Przy farbowaniu siwych włosów nie obejdzie się bez mocnej chemii, w pełni naturalne farby mogą nie dać sobie rady w przykryciu stu procent siwych włosów. W tym względzie najlepiej zaufać fryzjerowi, który oceni naszą siwiznę i dobierze odpowiednią intensywność preparatów.
Refleksy na siwe włosy
Coraz modniejsze stają się refleksy na siwych włosach. To propozycja dla tych z was, które nie chcą przyciemniać pasm ani farbować wszystkich włosów. Jeśli siwych włosów jest nie więcej, niż pozostałych pasm, wystarczy rozjaśnić je niewielkimi pasemkami do jasnego blondu. Wtedy siwe włosy sprytnie zostaną ukryte, a fryzura zyska trójwymiarowego wyglądu. W efekcie będzie wydawało się, że mamy o wiele więcej włosów, a te siwe optycznie przestaną być widoczne.

Jak dbać o siwe włosy?
Siwe włosy potrzebują solidnej dawki nawilżenia. Oprócz stosowania regenerujących masek pomocne będą oleje. Dobrze sprawdzi się także kleik z siemienia lnianego, który intensywnie nawilża, wygładza i wzmacnia włosy. Jak go zrobić? Zalej 2-3 łyżki ziarenek niewielką ilością wody, zagotuj, a następnie przecedź przez sitko. Ostudzony kleik wymieszaj z maską i nałóż na włosy. Aby spotęgować działanie owiń czepek ręcznikiem lub załóż zwykłą czapkę. Ciepło sprawi, że składniki aktywne lepiej wnikną w strukturę włosa. Zabieg powtarzaj minimum dwa razy w tygodniu.
Szampon na siwe włosy
Możemy zainwestować także w szampony na siwe włosy z drogerii. Te wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn - z szamponów przeciw siwieniu spokojnie mogą korzystać także kobiety. Niektóre kosmetyki zapobiegają powstawaniu nowych siwych włosów dzięki odpowiedniemu odżywieniu i nawilżeniu włosów. Inne skutecznie stymulują produkcję melaniny i przywracają naturalną pigmentację włosów, dzięki czemu są w stanie w małym stopniu cofnąć siwienie. Takie szampony często bogate są w zioła i składniki o działaniu przeciwstarzeniowym. Możemy zainwestować także w szampony na siwe włosy, które przyciemniają i tonują pasma - działają delikatniej niż popularne odsiwiacze.