Reklama

Opalanie się do oporu, ograniczanie się do kosmetyków łagodzących poparzenia i lekceważenie wskazówek dermatologów – niech podniesie rękę ten, kto nie ma na sumieniu żadnego z tych przewinień.Wbrew pozorom błędy popełniają jednak nawet ci, którzy do ochrony przeciwsłonecznej przywiązują dużą wagę. Zobaczcie, czego unikać i jak stosować filtry SPF, aby zminimalizować ryzyko nowotworów skóry i przebarwień.

Reklama

Przeterminowane kosmetyki z filtrami SPF

Wciąż używasz kremu kupionego przed trzema laty? A zatem nie dziw się, że na niewiele on się zdaje. Kosmetyki mające służyć ochronie przeciwsłonecznej nadają się do użytku tylko przez jeden sezon. Co więcej, jeśli zostaje ci go na znacznie dłużej, najwyraźniej stosujesz go źle, a konkretniej – zbyt rzadko.Zabierając krem na tygodniowy urlop, powinnaś go dość szybko wykorzystać. Pamiętaj, że należy nakładać go co dwie godziny, a nie jedynie rano. Efekt ochronny maleje z każdą chwilą, zwłaszcza kiedy się pocimy, a więc np. kiedy ćwiczymy lub opalamy się na pełnym słońcu.

Traktowanie kremu BB jako ochrony przeciwsłonecznej

Filtry SPF w produktach do makijażu są tylko dodatkowym bonusem. Nie są one wystarczająco silne, dlatego nie można nimi zastępować kremów z ochroną na poziomie SPF 30 czy 50.Wniosek? Po umyciu twarzy zastosuj najpierw krem z filtrami przeciwsłonecznymi, a dopiero później nakładaj makijaż. Pamiętaj też, by posmarować nim zarówno twarz, jak i szyję. Odczekaj aż kosmetyk się wchłonie i wtedy sięgnij po krem BB lub podkład z filtrem SPF na dokładkę.

Brak ochrony przeciwsłonecznej ust

Niestety o pielęgnacji ust zapominają nawet kobiety, które na co dzień sięgają po kremy z filtrami SPF 50. To poważny błąd. Skóra ust zawiera bardzo mało melaniny, co czyni je niezwykle podatnymi na raka.Co więcej, według organizacji Skin Cancer Foundation dolna warga jest 12 razy bardziej narażona na raka skóry niż górna. Usta należy więc uznać za bardzo wrażliwą część ciała, która wymaga wzmożonej ochrony. Używaj pomadki pielęgnacyjnej z filtrem SPF 30 i unikaj błyszczyków, które skupiają promienie słoneczne.

Wychodzenie z założenia, że szyby chronią przed promieniowaniem

Jadąc samochodem czy siedząc przy oknie jesteś bardziej narażona na promieniowanie, niż ci się wydaje. Chociaż szyby mogą chronić przed promieniowaniem UVB, o promieniowaniu UVA odpowiedzialnym za wytwarzanie wolnych rodników nie można już tego powiedzieć. Według danych Skin Cancer Foundation przednia szyba samochodowa może i zapewnia jakąś ochronę, ale tylna i boczne już wręcz przeciwnie. Badania wykazały, że fotouszkodzenia (zmarszczki i plamy starcze) są bardziej powszechne po lewej stronie twarzy, czyli tej, która jest narażona na promieniowanie w trakcie prowadzenia samochodu.

Stosowanie głównie ochrony przeciwsłonecznej w sprayu

Produkty z filtrami SPF w sprayu uchodzą za wygodniejsze, jednak ich skuteczność jest zgoła niższa, niż tradycyjnych kremów. Spryskując skórę nietrudno przegapić niektóre obszary ciała. Nigdy nie mamy również pewności, że użyłyśmy wystarczająco dużo kosmetyku.Jeśli ktoś nie potrafi rozstać się z taką formą aplikowania filtrów, niech dla pewności nakłada dwie warstwy produktu, a później równomiernie je rozetrze. Unikajmy jednak spryskiwania filtrami przeciwsłonecznymi twarzy, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem wdychania niektórych składników. Kosmetyk nałóżmy najpierw na ręce i dopiero później posmarujmy nimi szyję i twarz.

Reklama

Traktowanie ciemnej karnacji jako wbudowanej ochrony przeciwsłonecznej

Chociaż osoby cieszące się ciemną karnacją faktycznie są mniej narażone na raka skóry, nie oznacza to, że melanina zapewnia im 100-procentową ochronę przeciwsłoneczną.Z obserwacji Skin Cancer Foundation wynika, że jeśli osoby o ciemnej karnacji zachorują na raka skóry, jest to agresywniejszy typ nowotworu, czyli czerniak, który powoduje zgon w ciągu pięciu lat od wykrycia. Obniżona czujność powoduje ponadto, że rak często wykrywany jest w zaawansowanym stadium, kiedy szanse wyleczenia są już znacznie niższe.Czytaj też: Top8. Najbardziej inspirujące seniorki na Instagramie

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane