Zastanawiacie się, na jakie składniki aktywne w dermokosmetykach warto zwrócić uwagę przy waszych problemach skórnych? A może nie wiecie, jak je odpowiednio stosować? Z czym łączyć, kiedy aplikować? Te wszystkie pytania pojawiły się także w myślach Wizażanek, które postanowiły je zadać w trakcie Q&A przeprowadzonego na Instagramie @wizaz.pl z dermatolog, wenerolog, dr hab. n. med. Aleksandrą Szlachcic, ekspertką marki La Roche-Posay, która ma wieloletnie doświadczenie zawodowe i naukowe. Jest absolwentką studiów na Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika. W 2014 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk medycznych w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Reklama
mat. prasowe

Pani Profesor jest członkiem wielu prestiżowych towarzystw naukowych, posiada także honorowe członkostwo w North American Clinical Dermatologic Society. Od lat występuje z wykładami na międzynarodowych kongresach dermatologicznych, takich jak European Academy of Dermatology and Venerology, a jej publikacje ukazywały się wielokrotnie w największych czasopismach naukowych i branżowych. Co roku uczestniczy także w ogólnoeuropejskiej kampanii Euromelanoma Day, mającej na celu wczesne wykrywanie zmian nowotworowych skóry oraz znamion o dużym potencjale zezłośliwienia.
Pacjenci cenią Panią Profesor za jej ogromną wiedzę, wnikliwość, poczucie humoru i pełne empatii podejście do osób odwiedzających jej gabinet.

Czy są jakieś przeciwskazania stosowania składników aktywnych dla cery suchej?

Ekspert, dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog, wenerolog: W przypadku skóry suchej trzeba uważać ze składnikami aktywnymi, gdyż taka skóra może być bardziej wrażliwa i reaktywna. Zanim wdrożymy składniki aktywne, należy pamiętać o właściwym nawilżeniu skóry - warto stosować kremy nawilżające o lekkiej konsystencji, a następnie stopniowo wprowadzać preparaty ze składnikami aktywnymi, pamiętając o tym, by początkowo były one o niskim stężeniu.

Jakich składników szukać w dermokosmetykach, gdy ma się cerę tłustą i mieszaną?

Ekspert: Warto sięgnąć po dermokosmetyki z retinolem i niacynamidem – oba preparaty redukują aktywność gruczołów łojowych, a niacynamid dodatkowo ma działanie nawilżające. Należy pamiętać, że skóra tłusta i mieszana także potrzebuje nawilżenia, więc w pielęgnacji należy zachować równowagę pomiędzy stosowaniem kosmetyków ograniczających łojotok a nawilżających, tak aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu skóry.

Mam uczulenie na buzi, zaczerwienioną skórę wokół ust, czego nie używać?

Ekspert: Lepiej unikać preparatów o dużym stężeniu składników aktywnych oraz takich, które zawierają składniki aktywne o działaniu drażniącym np. retinol czy witamina C.
Taka skóra wymaga preparatów, które zawierają humektanty i emolienty oraz substancji które działają okluzyjnie. Taki skład umożliwi przywrócenie odpowiedniego płaszcza hydrolipidowego skóry, a tym samym redukcję podrażnień.

Których składników aktywnych nie łączyć ze sobą?

Ekspert: Połączeniem, które budzi kontrowersje jest witamina C i niacynamid (witamina B3). Dotyczy to szczególnie podstawowej formy witaminy C, czyli kwasu L-askorbinowego. Problem tkwi w odmiennym pH, w jakim działają te substancje. Przy połączeniu tych dwóch składników w jednym produkcie może dojść do neutralizacji, a nawet tworzenia niekorzystnych substancji, takich jak nadtlenek wodoru czy kwas nikotynowy. Może to skutkować zaczerwienieniem skóry, szczypaniem i ogólnym podrażnieniem. Stosowanie tych składników w różnych produktach, w różnych odstępach czasu (np. rano i wieczorem) nie stanowi dla skóry żadnego zagrożenia.
Nie warto także łączyć niacynamidu z kwasami AHA i BHA (np. z kwasem glikolowym, migdałowym, salicylowym). Preparaty te działają w skrajnie różnych pH, co obniża ich skuteczność przy jednoczesnej aplikacji.

Czy mogę łączyć ze sobą różne sera (nakładać jedno po drugim czy lepiej zachować odstęp)?

Ekspert: Stosowanie dwóch preparatów typu serum jest jak najbardziej możliwe, ale zdecydowanie nie warto nakładać jednego na drugie. Najlepiej wprowadzać jeden kosmetyk rano, a drugi na noc. Składniki aktywne stosowane jednoczasowo mogą wchodzić w interakcje i wtedy skutek może być nieprzewidywalny i czasami niekorzystny dla skóry.

Jakie są przeciwskazania do stosowania retinolu?

Ekspert: Najważniejszymi przeciwskazaniami do stosowania retinolu jest ciąża, okres laktacji, aktywny stan zapalny na skórze. Retinolu nie powinno się także stosować w okresie, kiedy skóra narażona jest na duże nasłonecznienie - dlatego też jesień i zima to idealny okres na kurację retinolem.

Jakie składniki oprócz witamy C są skuteczne w walce z przebarwieniami?

Ekspert: W walce z przebarwieniami doskonale sprawdzają się:
• kwas azelainowy,
• kwas glikolowy,
• tertinoina,
• niacynamid,
• hydrochinon,
• arbutyna,
• kwas kojowy.

Kiedy można nazwać składnik „aktywnym”?

Ekspert: Składnik aktywny to taki, który ma działanie biologiczne udokumentowane badaniami naukowymi oraz odpowiednie stężenie.

W jaki sposób odbudowuje się barierę hydrolipidową? Jak długo to trwa?

Ekspert: Aby odbudować barierę hydrolipidową skóry, należy stosować preparaty, które zawierają: środek okluzyjny + humektant + emolient. Należy pamiętać, że muszą to być składniki odpowiadające tym, które występują w sposób naturalny w obrębie płaszcza hydrolipidowego. W kwestii długości terapii, niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż czas zależy od dużej liczby czynników wewnętrznych i zewnętrznych działających na skórę.

Czy składniki aktywne mogą uczulać?

Ekspert: Oczywiście jest to możliwe. Warto także zwrócić uwagę, że alergenem może być nie tylko sam składnik aktywny, ponieważ źródłem alergii może być także relacja krzyżowa między składnikami aktywnymi, dlatego tak ważna jest mądra pielęgnacja i wiedza na temat stosowanych substancji.

Autorki najciekawszych pytań w naszym instagramowym Q&A otrzymały 1 z 10 boxów z produktami marki La Roche-Posay. W skład zestawu wchodzi: Pure Niacinamide 10 Serum (Skoncentrowane serum z 10% niacynamidu), Pure Vitamin C10 (Skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe z czystą witaminą C),Hyalu B5 Serum (Skoncentrowane serum przeciwzmarszczkowe), Retinol B3 Serum (Przeciwzmarszczkowe serum regenerujące z retinolem).

Content Studio
Reklama

Materiał powstał z udziałem marki La Roche-Posay.

Reklama
Reklama
Reklama