Wypryski, podrażnienia i przebarwienia - skóra trądzikowa to nie tylko problem wieku dojrzewania
Cera potrafi płatać różne figle i wodzić za nos zanim rzeczywiście odkryjemy, z jakim typem oraz podtypem mamy do czynienia. W ramach projektu Zdrowa Skóra przeprowadziliśmy ankietę, dzięki której z pomocą Wizażanek odkryliśmy najczęstsze problemy poszczególnych typów cery.

Z przeprowadzonych przez nas ankiet wynika, że tylko połowa z 1508 osób udzielających odpowiedzi, ma dużą wiedzę na temat posiadanego przez siebie typu cery. Większość szuka informacji na temat problemów skórnych w internecie (79%). Co jednak bardziej zaskakujące - prawie 39% ankietowanych kieruje się w pielęgnacji intuicją, a 32% ufa w tej kwestii lekarzom.
Zgodnie z wynikami tylko 24% (368 osób spośród 1508) odpowiadających uważa, że ma skórę trądzikową. Niestety przez wiele lat pokutowało myślenie, że cera trądzikowa to tylko efekt szalejącej burzy hormonów w wieku dojrzewania. Tymczasem z trądzikiem zmagają się również dorośli, a wtedy jest jeszcze trudniejszy do wyleczenia niż za młodzieńczych lat. Ponadto wiele naszych ankietowanych, bo aż 47%, ma ze względu na trądzik niską samoocenę - czują, że liczne niedoskonałości odbierają im pewność siebie na lata.
Jak rozpoznać skórę trądzikową?
Skórę trądzikową wyróżniają zmiany niezapalne i zmiany zapalne. Do grupy tych pierwszy zaliczamy na przykład liczne zaskórniki zamknięte oraz otwarte. W drugiej grupie znajdują się krostki, grudki, cysty, a nawet podskórne guzki.
Co więcej, nie istnieje tylko jeden trądzik - ma on różne odmiany, jak na przykład:
- trądzik różowaty,
- trądzik młodzieńczy,
- trądzik hormonalny,
- trądzik torbielowaty,
- trądzik niemowlęcy,
- trądzik posterydowy.
Wszystkie te problemy znalazły odzwierciedlenie w naszej ankiecie. Nasilenie łojotoku rozpoznaje u siebie prawie 39% osób. Za zmianami niezapalnymi walczy 68% a ze zmianami zapalnymi nieco więcej, bo 69%. Należy też wspomnieć o zmianach pozapalnych, jak na przykład blizny i przebarwienia, które widzi u siebie 60% ankietowanych.

Co jest przyczyną powstawania trądziku?
Z bardziej przyziemnych kwestii możemy wymienić nadmierną produkcję łoju, która wpływa z kolei na powstawanie bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. Przyczyną są też zaburzenia rogowacenia ujść gruczołów łojowych, co utrudnia wypływanie sebum na powierzchnię skóry. Pory blokują się, a to z kolei prowadzi do powstawania zaskórników. I koło się zamyka…
Niestety przyczyn trądziku może być bardzo dużo. Problem jest złożony, więc należy podejść do niego z uwagą i przede wszystkim holistycznie. Ankietowani potwierdzają, że objawy trądziku nasilają się przed miesiączką (79%), przez nieprawidłowo dobraną dietę (42%), a także w wyniku stresu (48%). Niektórzy wymieniają również leki oraz kosmetyki, jako winowajcę.
To jednak nie wszystko! 62% ankietowanych uważa, że trądzik nie uniemożliwia im wykonana makijażu, ale należy pamiętać, że wykonanie poprawnego demakijażu jest kluczowe - w ten sposób ograniczamy porom możliwość zaczopowania się.
Te składniki szkodzą skórze trądzikowej
Coraz więcej osób, bo aż 71% ankietowanych zwraca uwagę na skład produktu przed jego zakupem. Kiedy odrobiliśmy zadanie w postaci chociażby podstawowej analizy cery trądzikowej i przyczyn jej powstawania, należy też zadbać o odpowiednią pielęgnację.
To ważne, bo z rutyny porannej i wieczornej należy wyeliminować składniki komedogenne dla tego typu cery, czyli zapychające:
- Masła
- Oleje
- Woski
- Gliceryna
Warto pamiętać również o tym, aby już na etapie analizy składu INCI wyeliminować wysuszające alkohole oraz silne detergenty w produktach myjących. Wysuszają i podrażniają skórę, a to może dodatkowo zaognić problemy cery trądzikowej.

Pielęgnacja skóry trądzikowej
To bardzo złożony temat, który niejednokrotnie będzie wymagał pomocy specjalisty. Nic dziwnego, że aż 50% ankietowanych korzysta z konsultacji dermatologa. Prawie 44% uważa jednak, że radzi sobie świetnie z pielęgnacją cery nie korzystając z wiedzy specjalistów.
Bardzo ważną kwestią jest również dopasowanie pielęgnacji do panujących warunków atmosferycznych, bo niemal 63% ankietowanych potwierdza, że zmaga się ze zmianami skórnymi niezależnie od pory roku. W dodatku objawy nasilają się najbardziej latem (niemal 47% ankietowanych) oraz jesienią (prawie 43% ankietowanych).
Dobrze dobrana pielęgnacja, będzie łagodzić większość objawów. Ponad połowa ankietowanych zauważa, że dzieje się to w stopniu umiarkowanym.
Co stosować do pielęgnacji skóry trądzikowej?
Aż 82% ankietowanych pisze, że łączy różne kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej - co bardzo nas cieszy, bo to niezwykle istotne, aby nie zamykać się na jeden produkt.
W kwestii oczyszczania, a ta jest bardzo ważna, możemy polecić wam żel Cleanance Eau Thermale Avène, która można stosować nie tylko do twarzy, ale też ciała. Delikatnie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, dzięki łagodnym dla skóry składnikom oczyszczającym oraz redukuje nadmiar sebum. Redukuje nadmiar sebum dzięki zawartości składnika comedoclastin oraz wodzie termalnej Eau Thermale Avène. Zapewnia działanie łagodzące i zmiękczające. Skóra jest oczyszczona i odświeżona a „błyszczenie się” skóry zmniejszone.

Drugim produktem jest krem Cleanance Comedomed Eau Thermale Avène. To tak naprawdę koncentrat o szybkim działaniu i długotrwałej skuteczności. Redukuje zaskórniki, ogranicza ich ponowne pojawianie się poprzez działanie na źródło zmian trądzikowych - mikrozaskórniki. Pierwsze efekty widać już po siedmiu dniach. Podobnie, jak w przypadku żelu, krem zawiera składnik aktywny pozyskany z wyciągu z nasion ostropestu plamistego, czyli wymieniony wyżej comedoclastin. W składzie jest również woda termalna Eau Thermale Avène, czyli naturalny i unikalny składnik aktywny o właściwościach kojących i łagodzących.
Artykuł powstał z udziałem marki Eau Thermale Avène