Wysypka alergiczna. Jak ją rozpoznać, jakie są przyczyny oraz jak załagodzić i leczyć alergię skórną
Wysypka alergiczna jest problemem natury dermatologicznej, który dotyczy coraz większej liczby osób. Wywołują ją alergeny, a ich lista stale powiększa się. Zapytałam alergologa, jak rozpoznać wysypkę, co może ją wywoływać, a także jak pielęgnować skórę dotkniętą objawami alergicznymi.

Wysypka alergiczna może być bardzo problematyczna. Zazwyczaj pojawia się na skórze, która miała kontakt z alergenami lub po spożyciu produktów, które je zawierają. Może występować zarówno na twarzy, jak i całym ciele. Dermatolog Andrzej Szmurło, który obecnie pracuje w Klinice dr Chlebus, odpowiedział na moje pytania, dzięki którym dowiesz się, czy istnieją domowe sposoby na wysypkę i czy każdy jej rodzaj wymaga wizyty w gabinecie lekarskim.
Spis treści:
- Wysypka jako objaw alergii skórnej
- Przyczyny alergii skórnej
- Diagnostyka wysypki alergicznej
- Jak leczyć wysypkę alergiczną?
- Jak zapobiegać reakcji alergicznej skóry?
- Domowe sposoby na wysypkę alergiczną
- Wysypka alergiczna na twarzy - jak pielęgnować?
Wysypka jako objaw alergii skórnej
Wysypka alergiczna to jedna z najczęściej występujących reakcji uczuleniowych. Może pojawiać się w wielu miejscach: na twarzy, rękach, brzuchu, nogach, a nawet plecach. Poza nieestetycznym wyglądem, taka wysypka może sprawiać wiele problemów i powodować pieczenie lub świąd skóry. Wokół krostek pojawia się także zaczerwienienie. Jak dokładnie wygląda wysypka uczuleniowa?
Wysypka alergiczna wygląda jak małe swędzące grudki na ciele - zdefiniował wygląd wysypki dermatolog Andrzej Szmurło. Warto pamiętać, że takie wypryski mogą się otwierać i może sączyć się z nich wydzielina.
Krostki mogą pojawiać się albo w miejscu kontaktu z alergenem, albo w innym obszarze, jeśli ich przyczyną jest kontakt z alergenami wziewnymi (np. pyłki traw, grzyby lub sierść zwierząt). Obecność wysypki alergicznej mogą wywoływać różne czynniki, a jej rozpoznanie wcale nie należy do najłatwiejszych. Zmiany skórne, które pojawiają się na naszym ciele, mogą być mylone z innymi chorobami o podłożu dermatologicznym.
Zanim na skórze pojawi się wysypka, może wystąpić na niej rumień, który wygląda jak czerwona plama. Bardzo często towarzyszy mu pieczenie tego obszaru, a także świąd. Wraz z pojawieniem się krostek, skóra może lekko spuchnąć i mogą pojawić się na niej pęcherze. Zmiany skórne występują punktowo lub w skupiskach. Bywa, że pojawiają się w jednym miejscu lub mają charakter wędrujący, to znaczy za każdym razem pokazują się w innym miejscu.
Po ustąpieniu reakcji alergicznej na skórze może pojawić się skłonność do nadmiernego przesuszania zmienionego chorobowo obszaru. Skóra staje się szorstka, a czasem nawet rogowacieje.

Zobacz także: Wysypka na dłoniach - jakie są jej przyczyny i kiedy udać do lekarza?
Przyczyny alergii skórnej
Wysypkę alergiczną powodują alergeny dwóch typów. Należą do nich:
- alergeny wziewne (np. pyłki traw, grzyby, sierść zwierząt i pleśnie),
- alergeny kontaktowe (np. barwniki, metale, konserwanty).
Kontakt z alergenem powoduje reakcję alergiczną, a wysypka jest jednym z jej objawów.
W zależności od okolicy grudki mogą wskazywać na możliwą przyczynę. Zazwyczaj alergię powodują alergeny wziewne jak pyłki traw, grzyby, sierść zwierząt, pleśnie. I taka alergia powoduje katar sienny i łzawienie oczu. Inne alergeny tzw. kontaktowe powodują swędzące grudki na miejscach kontaktu z nimi. Są to barwniki, metale, konserwanty itp. - wymienia powody powstawania alergii skórnej dr Andrzej Szmurło.
Alergia, swędzenie, krostki czy inne objawy mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub niewłaściwej budowy skóry. Jeśli chodzi o kosmetyki, alergiczny wyprysk kontaktowy mogą wywoływać substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, olejki eteryczne, SLES i SLS.

Diagnostyka wysypki alergicznej
Jak już wspomniałam, diagnostykę wysypki alergicznej bardzo często utrudnia jej podobieństwo do innych chorób dermatologicznych. Odróżnianie wysypki alergicznej umożliwiają testy płytkowe. Pozwalają one wykryć alergeny, które na naszej skórze będą wywoływać uciążliwe objawy skórne. Na skórę nakłada się specjalne plastry z alergenami, które mają formułę pasty. Opatrunek nakleja się na plecy, a odstęp pomiędzy plastrami powinien wynosić około 2 cm. Odczyny skórne sprawdza się po 48, 72 i 96 godzinach od nałożenia opatrunków. Dodatkowo, w celu uzyskania miarodajnych wyników, wykonuje się próby dodatnie i ujemne, które pozwalają określić prawidłowość rezultatów.
Badania wysypki samej w sobie mogą nie być miarodajne, dlatego przy podejrzeniu alergii warto zrobić pogłębione testy, który pozwolą wykryć przyczyny pokrzywki alergicznej. Dzięki temu będziesz mogła uniknąć alergicznych chorób skóry w przyszłości, zwłaszcza uciążliwej wysypki na twarzy.
Jak leczyć wysypkę alergiczną?
Alergiczne zmiany skórne leczy się objawowo i doraźnie, a lekarstwa, kremy czy maści aplikowane są miejscowo. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów alergii. Lekarz może zalecić także tabletki doustne, jednak pamiętaj, że powinny one być stosowane wyłącznie pod ścisłym nadzorem specjalisty. Leki, które przepisuje się w gabinecie, są przeciwhistaminowe lub mogą być glikokortykosteroidami.
W przypadku alergii wziewnych czy pokarmowych, które wywołują wysypki i inne zmiany skórne, można przeprowadzić odczulanie. Jest to jednak niemożliwe w przypadku alergenów kontaktowych. Bywa, że wysypka znika samoistnie i nie powraca, wówczas nie wymaga wizyty u lekarza.
Jeśli wysypka sama ustąpi, nie wymaga leczenia, ale jeśli dokucza pacjentowi, to tak - poinstruował dr Andrzej Szmurło.
Gdy zauważysz, że krostki ze skóry zniknęły samoistnie, ale po jakimś czasie pojawią się ponownie, warto udać się do lekarza, który zleci testy skórne i pomoże poznać czynniki, które je wywołują. Dzięki temu będziesz mogła unikać tych substancji w przyszłości.

Jak zapobiegać reakcji alergicznej skóry?
Najlepszą profilaktyką w przypadku wysypki na ciele czy twarzy jest poznanie przyczyn jej powstawania i wyeliminowanie kontaktu z alergenami. Świadomość tego, co wywołuje reakcje alergiczne na skórze sprawi, że będziesz w stanie całkowicie pozbyć się tego problemu. Warto także ostrożnie wybierać pielęgnację czy środki czystości (np. płyn do prania lub płyn do płukania). W nich również mogą znajdować się alergeny, które będą działać szkodliwie na twoją skórę.
Tak, jak wspomniałam wyżej - można także przeprowadzić odczulanie, ale ono będzie skuteczne tylko w przypadku alergenów wziewnych i pokarmowych. W innych przypadkach należy po prostu unikać czynników uczulających, które wywołują w naszym organizmie niepożądane reakcje.
Zobacz także: 8 najlepszych tuszów do rzęs dla alergików. Są odpowiednie dla wrażliwych oczu
Domowe sposoby na wysypkę alergiczną
Postanowiłam zapytać lekarza również o domowe sposoby na wysypkę na ciele. Jedynym z nich jest dokładne natłuszczanie kremami chorych miejsc. Odpowiednio dobrane produkty, które mają proste składy i są dedykowane skórze alergicznej, przyniosą ulgę, a także zmniejszą uczucie świądu i pomogą zmniejszyć ryzyko powstania zrogowaceń czy szorstkiej skóry po ustąpieniu objawów. Będą one wsparciem w leczeniu alergii skórnej, a także przyspieszą gojenie się zmian.
Domowe sposoby to tylko natłuszczanie tłustymi kremami chorych miejsc - odpowiedział lekarz dermatolog Andrzej Szmurło.
Jeśli pojawią się wątpliwości, jakie kremy możesz stosować na dotkniętą zmianami skórę, warto skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty.

Wysypka alergiczna na twarzy i ciele - jak pielęgnować?
Pielęgnacja skóry, na której już pojawiły się krostki, powinna pomóc łagodzić objawy. Dermatolog Andrzej Szmurło zapytany o to, jakich składników szukać w kremach, odpowiedział:
Składniki konieczne w leczeniu chorej skóry to ceramidy i cholesterol obecne jako podłoża w maściach i kremach.
Kremy o tłustej bazie z dodatkiem ceramidów powinny przynieść ulgę podrażnionej skórze i załagodzić zmiany i zaczerwienienie. Takie kosmetyki podziałają kojąco i regenerująco, dzięki czemu odczujesz natychmiastową ulgę, np. złagodzenie świądu. W aptece dostępne są maści bez recepty, które dedykowane są miejscom objętym reakcjami alergicznymi.
Codzienna pielęgnacja skóry alergicznej wymaga od nas dokładnego poznania przyczyn powstawania zmian. Wówczas każdy zakupiony przez nas produkt powinien zostać sprawdzony pod kątem składu, aby wyeliminować z rutyny pielęgnacyjnej szkodliwie działające substancje. Warto stosować łagodne kosmetyki przeznaczone do cery ze skłonnością do alergii i nie zapominać o cudownych właściwościach ceramidów.