YSL
Chcę testować
neboa
Chcę testować
tresemme 1 minute
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Chcę testować
Fructis Goodbye Damage
Wyniki testu
Eveline ACNE
Wyniki testu
kr-Fructis grow strong
Wyniki testu
Tołpa, My Skin Changer
Chcę testować
Fructis Grow strong orange
Wyniki testu
Serum Garnier Vitamin C
Chcę testować
tolpa authentic
Chcę testować
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Laureaci
Elseve Bond Repair
Laureaci
Kosmetyki Maybelline
Laureaci
Oceanic bazy
Laureaci
Komedogenność
Pielęgnacja

Zatkane pory – co zapycha i co oznacza komedogenność?

Przez substancje komedogeniczne mamy zatkane pory. Najwyższy ich poziom osiągają oleje. Które jeszcze kosmetyki przyczyniają się do powstawania zaskórników na naszej skórze?

Osoby o cerze tłustej, mieszanej, problematycznej, czy trądzikowej muszą szczególnie uważać na komedogenne składniki kosmetyków. Ich używanie skutkuje zatkaniem porów i pojawieniem się zaskórników. Jak ocenić jednak, czy dana substancja posiada właśnie takie właściwości?

Zobacz także: 5 składników w kosmetykach, na które trzeba uważać

Pozbądź się wągrów raz na zawsze! Zrobisz to sama w domu - za grosze!

Czym są kosmetyki komedogenne i czemu zatykają pory?

Kosmetyki komedogenne posiadają składniki, które zatykają pory, czyli ujścia gruczołów łojowych. Bez odpowiedniego oczyszczania skóry, produkty zawierające substancje zapychające, łączą się z naskórkiem, zanieczyszczeniami, które osadzają się na skórze, ale również nadmiarem sebum, po czym osadzają się w porach i zakłócają właściwe funkcjonowanie i procesy zachodzące w naszej skórze. Komedogenność jest więc niczym innym, jak zapychaniem naszej skóry przy pomocy stosowanych substancji.

Zobacz także: Skład kosmetyków – aplikacje, które pomogą go ocenić

Skala komedogenności w kosmetykach – składniki odpowiadające za zatkane pory

Kosmetyki komedogenne już w latach 70. poddano skalowaniu. Przypisuje się im numerację od 0 do 5, która to ma określać, jakie substancje i w jakim stopniu mają skłonność do zatykania porów. Im wyższa wartość, tym większe prawdopodobieństwo. Na tej podstawie stworzono listy substancji, które w mniejszym stopniu przyczyniają się do zapychania skóry.

Lista substancji komedogennych to bardzo długi spis, w którym znajdziemy głównie oleje, woski, alkohole, substancje zapachowe, antyoksydanty, zagęszczacze, czy pigmenty i konserwanty. Pamiętajmy jednak, że największą szkodę wyrządzają nam te składniki, które długo pozostają na naszej skórze. Mowa o olejkach, kremach, czy podkładach. Żele pod prysznic nie mają tak silnych właściwości zatykających pory. Zostają zmyte po kilku sekundach po kontakcie z ciałem.

Substancje o najwyższym potencjale komedogennym:

  • lanolina,
  • SLS,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • czerwone algi,
  • masło kakaowe,
  • olej kokosowy,
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej z pestek moreli,
  • masło kokosowe,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z awokado,
  • olej z kukurydzy.

Do substancji komedogennych zaliczyć można również witaminę E, sól potasową, czy olej ze słodkich migdałów. Istnieją jednak oleje, które mają niższy potencjał komedogenny. Są nimi m.in. olej z czarnej porzeczki, czy olej jojoba. Substancją komedogenną nie jest gliceryna. Jeśli zatkane pory i zaskórniki pojawią się po jej stosowaniu, prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna lub wrażliwość skóry na dany składnik.

Substancje komedogenne nie muszą szkodzić

To, że któryś z kosmetyków zawiera składniki komedogenne i wykazuje wysoki poziom komedogenności, nie powinno od razu skreślać go z listy stosowanych kosmetyków. Istnieje coś takiego, jak stężenie i proporcje w składzie. Jeśli np. oleje będą znajdowały się na końcu listy INCI, nie muszą wcale zaszkodzić naszej skórze. Weźmy na to, czyste oleje, które za każdym razem zatykały pory. Użyte na skórę w postaci kremu, wcale nie muszą tego robić. Wszystko zależne jest od rodzaju skóry i jest to kwestią indywidualną.

Niezwykle ważne jest tu również oczyszczanie. Stosując komedogenne substancje, ważne jest, żeby nie pomijać żadnego z etapów prawidłowej pielęgnacji. Cerę oczyszczać powinno się w sposób tradycyjny, np. żelem myjącym, jednak z zastrzeżeniem, by nie był on zbyt silnym środkiem, wzmagającym produkcję sebum. Musi jednak zawierać substancje myjące, które usuną składniki zapychające pory. Po oczyszczeniu twarzy, każdorazowo powinno się ją nawilżyć, przywracając jej jednocześnie odpowiednie pH.

Warto pamiętać również, że po kilku użyciach produktu nie powinno jednak obwiniać się go za zatkane pory. Żeby móc przypisać mu właściwości komedogenne, musimy stosować go przez kilka tygodni. Zapychanie skóry jest procesem długotrwałym, a porów nie da się zatkać po jednej aplikacji oleju na twarz.

Zobacz także: Uważaj na ten popularny składnik kremów – przez niego mogą robić się zaskórniki

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

krem
iStock
Pielęgnacja
Sprawdź, czy twój krem cię nie zapycha!
Twój krem nawilżający może być komedogenny! Sprawdź, które jego składniki cię zapychają i powodują powstawanie zaskórników.

Masz skórę tłustą lub mieszaną, trądzik lub skłonność do zaskórników? Z uwagą przyjrzyj się swojemu kremowi nawilżającemu ! Bo możliwe, że - zamiast pielęgnować twoją cerę - przyczynia się on do pogorszenia jej stanu. Jeśli  w jego składzie znajdują się substancje potencjalnie komedogenne , to twoje zaskórniki, pryszcze lub tak zwana kaszka na czole i skroniach są przykrymi efektami ubocznymi jego działania. I tylko zmieniając nawilżacz masz szansę poradzić sobie z tymi problemami! Dlaczego krem zapycha? Niektóre nawilżacze mogą zapychać. Ich komedogenność, czyli skłonność do blokowania porów i zaburzania prawidłowego funkcjonowania skóry zależy od występowania w ich składzie konkretnych substancji. Bo to one, wraz z martwymi komórkami naskórka i sebum  blokują ujścia gruczołów łojowych . Takie substancje zaskórnikotwórcze znajdziemy wśród powszechnie stosowanych w kosmetykach olejów naturalnych, wosków, zagęszczaczy i emulgatorów, alkoholi... Sama deklaracja producenta, że dany krem nawilżający nie jest tłusty ("oil-free") albo jest "lekki", niczego nie gwarantuje. Przed zakupem dobrze jest przyjrzeć się jego konsystencji i z uwagą przeczytać jego skład. Zazwyczaj, im kosmetyk gęstszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że u używającej go osoby (zwłaszcza tej z przetłuszczającą się cerą) pojawią się krostki i zaskórniki. Ale nie ma co zrażać się do kosmetyków o bogatszej konsystencji! Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre zawarte w nich oleje zawierające duże ilości kwasu linolowego (np. olej z wiesiołka ) wręcz zapobiegają zapychaniu porów .  Których składników unikać? Istnieje lista składników komedogennych. Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej zaszkodzą one cerze, która ma naturalną skłonność do zanieczyszczania się (przetłuszczającej, trądzikowej) oraz gdy będzie ich w kosmetyku naprawdę dużo . Dlatego kupując...

kaszka na czole przyczyny leczenie
Pielęgnacja
Kaszka na twarzy - przyczyny i jak się jej pozbyć
Kaszka na twarzy może być objawem alergii, skutkiem zaburzeń hormonalnych lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków albo jedną z form trądziku. Żeby się jej pozbyć wystarczy czasem zmienić sposób pielęgnowania cery. Bywa jednak, że konieczne jest leczenie hormonalne.

Kaszka na twarzy to dość charakterystyczna zmiana pojawiająca się szczególnie na czole i skroniach.  Przybiera postać drobnych, podskórnych grudek pozbawionych czubka, których nie sposób pomylić ze zwykłymi pryszczami, zaskórnikami czy prosakami. Przyczyny kaszki na twarzy Kaszka powstaje przez zaburzenia hormonalne, nietolerancje pokarmowe lub zablokowanie porów skóry przez komedogenne składniki kosmetyków .  Chcąc poznać przyczyny drobnych grudek szpecących nam twarz i co za tym idzie, znaleźć skuteczny sposób na ich pozbycie się, musimy dokładnie przyjrzeć się towarzyszącym im objawom. Bo jeżeli oprócz kaszki na twarzy mamy jeszcze zaczerwienioną skórę, a do tego odczuwamy jej uciążliwe swędzenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że te zmiany na twarzy są skutkiem uczulenia . Najczęściej taka drobna, swędząca i czerwona wysypka pojawia się przy alergii pokarmowej, a wywołujące ją alergeny to zwykle: mleko, orzechy, cytrusy, kakao i czekolada. Jeśli jednak kaszka na twarzy nie swędzi, a czerwona staje się tylko po próbach wyciśnięcia, to jej przyczyną jest prawdopodobnie zachwiana równowaga hormonalna wywołana przez niedoczynność lub nadczynność tarczycy albo zespół policystycznych jajników. Żeby potwierdzić tę przyczynę kaszki na twarzy i rozpocząć odpowiednie leczenie, konieczne jest zgłoszenie się do endokrynologa i wykonanie serii badań. Zobacz także:  Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy, kosmetyki, leczenie Kaszka na twarzy pojawia się także w efekcie zatkania porów . Zapychają je tak zwane komedogenne składniki kosmetyków. Dlatego, zwłaszcza osoby z cerą tłustą i mieszaną powinny uważnie czytać składy stosowanych przez siebie produktów pielęgnacyjnych i zrezygnować z tych zawierających między innymi ekstrakt z alg, olej kokosowy...

maseczki nawilżające składniki dla cery tłustej dla cery suchej
Pielęgnacja
Maseczka nawilżająca – najważniejsze składniki, rodzaje, domowe maseczki
Maseczka nawilżająca przysłuży się każdemu rodzajowi cery. Ale osoby ze skórą suchą lub odwodnioną powinny szukać w niej innych składników, niż te z cerą tłustą.

Jesteśmy przekonani, że odpowiednie nawilżanie skóry to konieczność, a maseczka nawilżająca powinna być stałym elementem rytuału pielęgnacyjnego niezależnie od tego, jaki ma się typ skóry . Nie znaczy to jednak, że każda maseczka nawilżająca jest dla każdego! Wybierając ten kosmetyk powinno się zwrócić uwagę na to, jakie znajdują się w nim składniki, oprócz tych nawilżających.  Fot.: iStock Maseczka nawilżająca – podstawowe składniki nawilżające Zwykle swoje działanie nawilżające dostępne w drogeriach maski zawdzięczają kilku podstawowym składnikom: glicerynie , kwasowi hialuronowemu,  sokowi z aloesu, betainie, metlopropanediolowi mocznikowi , sorbitolowi. Ale oprócz tych substancji, w maskach nawilżających znajdziemy także zwykle składniki, które nie tylko pośrednio będą wpływały na nawodnienie skóry, ale też podziałają na nią kojąco, regenerująco lub odmładzająco. I właśnie od tych dodatkowych składników powinno zależeć to, jaką maseczkę nawilżającą wybierzemy . Fot.: iStock Maseczka nawilżająca dla osób z cerą suchą Jeżeli masz suchą skórę, po maseczkę nawilżającą powinnaś sięgać najrzadziej raz w tygodniu. Najlepiej jednak byłoby, żebyś nakładała ją na twarz co drugi dzień i koniecznie po każdym domowym zabiegu oczyszczającym czy złuszczającym . Możesz korzystać z masek nawilżających w płachcie, ale twojej skórze zdecydowanie bardziej przysłużą się maseczki w kremie. Wybierając maseczki nawilżające, szukaj takich, w których składzie znajdziesz emolienty, czyli substancje tłuste, tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną zapobiegającą transepidermalnej ucieczce wody – na przykład: olej z awokado, który także przyspiesza regenerację skóry, lanolinę, która również wygładza skórę, masło shea, które działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,  olej z nasion...

materiały PR
Pielęgnacja
Czy wiesz, co jest w Twoim kremie? Oto 5 niebezpiecznych substancji, które mogą się w nim znaleźć!
Każdy z nas używa najróżniejszych kosmetyków. Mówi się nawet o tym, że zestaw „minimum” to 5 różnego typu kosmetyków: szampon, żel pod prysznic, balsam do ciała, dezodorant i … krem do twarzy. Szczególnie w tym ostatnim może czaić się wiele substancji niekorzystnie wpływających na naszą skórę. Jakich? Przekonajmy się.

W naszym społeczeństwie nadal pokutuje mit ceny i znanej marki. Często jest to tak silnie zakorzenione, że nie zastanawiamy się nad składem oferowanych nam przez „renomowane marki” kosmetyków. A okazuje się, że większość z nich zawiera wiele substancji, które mogą nam zaszkodzić. Szczególnie ważne jest to w kontekście kremu do twarzy, który przecież aplikujemy i zostawiamy do wchłonięcia. Oto 5 substancji, które można znaleźć w kremach do twarzy, a których powinniśmy się wystrzegać. Pochodne ropy na skórę? Mowa o substancjach, które kryją się na etykietach pod nazwami : petrolatum, mineral oil, parafin oil. W rzeczywistości to wazelina, olej parafinowy i oleje mineralne – czyli produkty destylacji ropy naftowej, stosunkowo tanie i stosowane jako wypełniacze. Bardzo często dodawane są do kremów i mleczek kosmetycznych. Jakie są skutki ich stosowania? Niestety nie wchłaniają się i pozostawiają na skórze powłokę, zatykając tym samym pory i hamując wymianę gazową. Na domiar złego substancje te uniemożliwiają wydostawanie się łoju na powierzchnię skóry, przez co mogą powodować stany zapalne, zmiany trądzikowe. – mówi Aleksandra Paczkowska-Borkowska z firmy beorganic.com.pl . Dodatkowo warto wiedzieć, że wazelina zakłóca naturalne, związane z nawilżaniem, funkcje skóry – przez co może stać się odpowiedzialna za jej przesuszenie. Konserwanty są wszędzie! Niestety również w kosmetykach. Aby przedłużyć ich trwałość, producenci dodają do nich wielu substancji, które rzeczywiście doskonale konserwują, ale jednocześnie mają niekorzystny wpływ na skórę. Co możemy znaleźć w zwykłym kremie do twarzy? Przede wszystkim parabeny, które z jednej strony zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, z drugiej są nieprzyjaznymi naszej skórze substancjami. Przede wszystkim powodują reakcje alergiczne i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry....

Nasze akcje
garnier fructis Goodbye Damage
Fryzury
Szampon i odżywka Garnier Fructis Goodbye Damage sprawdzone przez Wizażanki!
Współpraca reklamowa
solverx test redakcji
Pielęgnacja
Sprawdziliśmy nową linię kosmetyków z kofeiną SOLVERX for MEN ACTIVE. Jak wypadły? [TEST REDAKCJI]
Współpraca reklamowa
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost