Reklama

Gojenie tatuażu składa się z 3 etapów: świeża rana, rozpoczęcie regeneracji naskórka oraz intensywna regeneracja. W czasie różnych etapów możemy zaobserwować sączenie się rany, wypływanie tuszu, mocny świąd oraz łuszczenie się skóry. Są to naturalne objawy odbudowy skóry, jednak występujące w niektórych etapach gojenia mogą być powodem do niepokoju.

Reklama

Ile goi się tatuaż?

Długość procesu gojenia się tatuażu zależna jest od wielkości wzoru. Małe tatuaże goją się mniej więcej 2-3 tygodnie, większe nieco dłużej - może być to okres od 4 do 6 tygodni. Aby proces gojenie przebiegał prawidłowo, należy się trzymać kilku ważnych zasad i odpowiednio pielęgnować skórę.

Etapy gojenia tatuażu

Początkowy etap gojenie obejmuje pierwsze 4-5 dni po zrobieniu tatuażu. Przez ten czas jest to świeża rana, którą trzeba chronić przed zakażeniem. W tym etapie ze skóry mogą nam się sączyć osocze, krew oraz cząstki tuszu, które zostają wypychane przez organizm. Przez pierwsze kilka godzin tatuaż zabezpieczony jest przez folię. Ściągamy j ą po przyjściu do domu i zaczynamy odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim musimy mocną uwagę zwrócić na higienę, aby nie wdało się zakażenie. Myjemy skórę co kilka godzin za pomocą ciepłej wody i delikatnego mydła. Równie ważne jest natłuszczenie skóry, w tym celu używamy specjalnych kremów do tatuażu. Jeśli na tatuażu pojawią się strupki, pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać!

Drugi etap gojenie zaczyna się pod koniec pierwszego tygodnia i trwa przez minimum tydzień. W tym okresie skóra zaczyna się regenerować i goić. Nowy naskórek powoli pojawia się na tatuażu, przez co może się wydawać, że wzór nieco zbledł. Możemy też czuć dokuczliwy świąd, z drugiej strony powinny zniknąć siniaki i obrzęk, podrażnienie. Jeśli nie znikną, a co gorzej z tatuażu będzie sią sączył płyn, odczuwalny będzie ból, najprawdopodobniej wdało się zakażenie. W tym etapie gojenie najważniejsze jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, co ograniczy świąd i pomoże zregenerować naskórek. Skórę powinniśmy nawilżać co 3-4 godziny.

Ostatni etap do dalsza części regeneracji, która trwa zazwyczaj około tygodnia lub nieco dłużej przy większych tatuażach. W tym czasie możemy zauważyć suchość skóry oraz łuszczenie się skóry. W tym czasie nie możemy zapominać o nakładaniu kremów do tatuażu, nawet częściej niż w drugim etapie gojenia. Warto pamiętać, że krem nakładamy zawsze na oczyszczoną i wysuszoną skórę.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Odpowiednia higiena oraz nawilżanie skóry to podstawy dbałości o tatuaż. Dzięki temu zapewnimy mu prawidłowe gojenie, przyspieszymy ten proces i utrwalimy wzór. To jednak nie są jedyne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Przy świeżym tatuażu należy również:

  • unikać solarium, sauny, basenu, wysiłku fizycznego,
  • chronić tatuaż przed zabrudzeniem,
  • nie zakładać obcisłych ubrań, które będą pocierać skórę,
  • wybierać naturalne, oddychające materiały,
  • nie opalać się i unikać ekspozycji na słońce,
  • nie drapać skóry,
  • używać kosmetyków bez SLS, SLES, barwnikami i mocnym środkami zapachowymi,
  • używać bardzo delikatnych kosmetyków do tatuażu,
  • delikatnie i dokładnie osuszać skórę po myciu.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane