Reklama

Wyszłaś ze studia i zastanawiasz się jak dbać o świeży tatuaż? Nie jest tajemnicą, że skóra po zabiegu tatuowania jest podrażniona i wymaga szczególnej, intensywnej opieki. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej specjalistycznych produktów przyspieszających gojenie. Koniecznie należy pamiętać też o najważniejszych zasadach domowej higieny. Sprawdź, jak dbać o tatuaż krok po kroku.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak dbać o świeży tatuaż przez pierwsze dni?
  2. Jak dbać o świeży tatuaż latem?
  3. Jak często myć świeży tatuaż?
  4. Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?
  5. Jak dbać o tatuaż w nocy?
  6. Czego nie wolno robić po zrobieniu tatuażu?

Jak dbać o świeży tatuaż przez pierwsze dni?

Gojenie tatuażu trwa od dwóch do czterech tygodni. To, ile będzie trwał ten proces zależy nie tylko od naszych indywidualnych predyspozycji i cech fizjologicznych skóry. To także zasługa nas samych. Pierwsze dni, kiedy dziara się goi i przypomina otwartą ranę są kluczowe i w dużym stopniu wpływają na trwałość dziary.

Wszystko zaczyna się już w salonie tatuażu. To tam po zrobieniu dziary tatuator zabezpiecza ją opatrunkiem z gazy, bandażem czy folią. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierze (to kwestia indywidualnych preferencji) chodzi o to, by przyspieszyć gojenie się naskórka i zmniejszyć strupek powstały przez krzepnącą krew. Po upływie 3-4 godzin możemy zdjąć opatrunek, delikatnie przemyć skórę, a następnie założyć nowy. Gaz, bandaż czy folię nosimy maksymalnie przez pierwsze 2-3 dni po zrobieniu tatuażu.

iStock/FG Trade

Dobry tatuator na pewno powie nam jak dbać o tatuaż, jak i czym go pielęgnować, a także czego unikać w czasie, gdy się goi. Wiele zależy od wielkości dziary, jej lokalizacji (łatwiej zadbać o tatuaż na ramieniu czy tatuaż na nadgarstku niż np. tatuaż na plecach), materiałów, za pomocą których został zrobiony oraz rodzaju skóry. Istnieje jednak kilka wspólnych, uniwersalnych zasad.

Do mycia świeżego tatuażu nie należy używać żadnych perfumowanych ani silnie barwionych kosmetyków (zagrażają one przede wszystkim wrażliwej skórze). Mydło też nie zda egzaminu, bo wysusza skórę. Najlepiej więc zdać się na specjalne, łagodzące i odkażające produkty do przemywania świeżo wytatuowanej skóry: szampon do tatuażu, emulsja, żel czyszczący, mydło hipoalergiczne czy płyn do higieny intymnej.

Czytaj więcej: Nawilżająca emulsja do twarzy z witaminą B3 to nowość. Łagodzi skórę po zabiegach i tatuażu

Niezależnie od tego, czy to nasz pierwszy tatuaż czy kolejny, warto zaopatrzyć się też w krem do pielęgnacji tatuażu, balsam albo maść. Odpowiedni kosmetyk będzie łagodził podrażnienia, wspomoże szybszą regenerację, nawilży skórę i ochroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wybierzmy taki, który zawiera tylko naturalne składniki.

Skuteczne będą m.in. te zawierające panthenol, olejki (rycynowy, kokosowy, migdałowy), masło shea i witaminy (A, B, C,D). Jeśli mamy taką możliwość, aplikujmy kosmetyk nawet 3-4 razy dziennie. Pamiętajmy jednak o tym, aby przedtem go przemyć i porządnie osuszyć. Inaczej może stracić swoje właściwości. Obie zawierają odpowiedni skomponowany, delikatny skład, niwelują podrażnienia i chronią skórę.

Jak dbać o świeży tatuaż latem?

Jeszcze bardziej powinniśmy zwracać uwagę na świeży tatuaż latem. Przez pierwsze dni i tygodnie po zabiegu należy bowiem bezwzględnie unikać promieni słonecznych i chronić go przed wysoką temperaturą (także na solarium). W innym wypadku narażamy się na ryzyko wystąpienia podrażnień, możemy wydłużyć cały proces gojenia i/albo sprawić, że dziara rozmyje się czy wyblaknie.

Kiedy tatuaż jest świeży, schowajmy go pod ubraniem. Wychodząc na zewnątrz (nawet na krótki spacer) zawsze pamiętajmy o specjalnym kremie do pielęgnacji tatuażu z wysokim filtrem Nie tylko ochroni dziarę przed słońcem, ale też nawilży i ukoi skórę. Dobry kosmetyk będzie szybko się wchłaniał, nie zostawi tłustych plam i nie ubrudzi ubrań.

Jak często myć świeży tatuaż?

Świeży tatuaż należy myć od 2 do nawet 4 razy dziennie, aby do rany nie przedostały się zanieczyszczenia i bakterie. Działamy tak aż do czasu jej całkowitego zagojenia. Zdejmujemy folię zabezpieczającą, przemywamy tatuaż chłodną wodą z pomocą specjalnego kosmetyku i (dla lepszej higieny) osuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym. Na koniec wystarczy już tylko posmarować tatuaż dedykowanym kosmetykiem nawilżającym.

Przez następnie dni (do dwóch- trzech tygodni) unikajmy dłuższych kąpieli. Ponieważ świeżej rany nie można moczyć zbyt długo, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szybki, letni (nigdy nie gorący) prysznic. Zrezygnujmy też z wizyt na basenie. Ze świeżym tatuażem nie wchodźmy również do jezior czy rzek pełnych bakterii.

Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?

Nie musimy obawiać się wychodzić z nowym tatuażem na świeże powietrze. Przeciwnie, nasza skóra na pewno nas za to podziękuje. Upewnijmy się jedynie, że do rany nie przylega żaden kurz czy pył.

Jeśli zostajemy w domu, po umyciu tatuażu lepiej nie zakrywać go folią (kiedy skóra oddycha, rana szybciej się goi). Inaczej jest, gdy planujemy jakieś wyjście np. do pracy. W takim wypadku lepiej nałożyć świeżą folię, żeby rana nie ocierała się niepotrzebnie o ubranie. Do czasu zagojenia się skóry i ustąpienia opuchlizny, nośmy luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin.

iStock/Rawpixel

Jak dbać o tatuaż w nocy?

Warto też dowiedzieć się jak dbać o świeży tatuaż w nocy, żeby skóra mogła się w pełni regenerować. Przede wszystkim należy dobrze się wysypiać – przeciętnie człowiek potrzebuje do tego ok. 7-8 godzin.

Przed położeniem się do łóżka pamiętajmy o dogłębnym nawilżaniu. Świetnie sprawdzi się tu specjalistyczny krem do tatuażu.

Starajmy się nie spać na wytatuowanej części ciała i zabezpieczmy dziarę zakładając przewiewne ubranie. Zadbajmy o czystą pościel, żeby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z bakteriami. Ze świeżego tatuażu często wycieka osocze i krew, więc wymieniajmy pościel przynajmniej raz na kilka dni. Na czas gojenia się dziary zrezygnujmy ze spania ze zwierzętami. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że nie zadrapie ono tatuażu ani nie wystąpi żadna infekcja.

Czego nie wolno robić po zrobieniu tatuażu?

Tuż przed wizytą w salonie tatuażu, a także cały tydzień po zrobieniu dziary unikajmy alkoholu. Procenty rozrzedzają krew i zwiększają tendencję do krwawienia. Jeśli będziemy nadmiernie krwawić, tatuaż prawdopodobnie wyjdzie bledszy, a nawet mogą powstać pewne ubytki we wzorze.

W pierwszych dniach (do dwóch- trzech tygodni) po zrobieniu tatuażu powinniśmy też zrezygnować z sauny i intensywnego wysiłku fizycznego. Pamiętajmy też, aby wykonywać trening tych partii ciała, na których nie ma tatuażu. Pot może trwale uszkodzić tusz, a wysiłek wydłuża proces gojenia.

Reklama

Pozwólmy świeżemu tatuażowi oddychać. Nie zasłaniajmy go obcisłymi ubraniami, nie dotykajmy bez potrzeby (a jeśli już naprawdę musimy, umyjmy przedtem ręce) i w żadnym wypadku nie drapmy go.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane