Kolczyk w nosie – nazwy, rodzaje, cena, problemy
Kolczyk w nosie jest bardzo popularnym rodzajem piercingu. Nieprofesjonalne wykonanie dziurki może jednak doprowadzić do wielu problemów związanych z gojenie czy do zakażenia. Sprawdzicie, czy kolczyk w nosie boli, ile kosztuje i ile się goi.

Kolczyk w nosie - jego rodzaje i nazwy często mogą być dla nas zagadką. Rozróżniamy kilka rodzajów przekłuć - septum, nostril, bridge i inne oraz różne rodzaje kolczyków, między innymi labrety czy sztangi. Koszt kolczyka w nosie zaczyna się od 30 zł, jednak taka cena powinna nas zaniepokoić! Najprawdopodobniej jest to piercing wykonywany pistoletem, co może się skończyć wieloma powikłaniami.

Kolczyk w nosie - nazwy
Najpopularniejsze nazwy kolczyków w nosie to:
- nostril – kolczyk w płatku nosa z lewej lub prawej strony,
- high nostril – wysoko usadzony kolczyk w płatku nosa, przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową,
- septum – kolczyk w przegrodzie nosa,
- bridge – kolczyk w górnej części nosa, który przechodzi tylko przez skórę.
Rodzaje kolczyków w nosie
Kolczyki mogą mieć także różne kształty. Są one dopasowane przede wszystkim do miejsca, w którym mamy kolczyk. Inne rodzaje kolczyków sprawdzą się w piercingu typu nostril, a inne w przypadku septum czy bridge.
Najpopularniejsze rodzaje kolczyków w nosie:
- sztangi – proste pręty z obu stron zakończone są nakrętkami.
- kółka - domknięte, okrągłe kolczyki,
- podkowy - niedomknięte, okrągłe kolczyki,
- labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, najczęściej kulką, trójkątem, kryształkiem,
- banany – lekko wygięte pręty zakończone gwintami z obu stron.
Zobacz także: Na czym polega triplepiercing?
Kolczyk w nosie - gojenie
Proces gojenia zależny jest od indywidualnych predyspozycji i rodzaju kolczyka, ale również innych czynników. Proces gojenia może na przykład spowolnić choroba, palenie papierosów i inne używki czy antybiotykoterapia. Zazwyczaj nieco dłużej goją się kolczyki wykonane za pomocą pistoletu, gdyż jego końcówka rozrywa tkankę.
Czas gojenia kolczyka w nosie:
- septum – od 1,5 do 2 miesięcy.
- nostril – od 2 do 4 miesięcy.
- high nostril - od 2 do 4 miesięcy.
- bridge – od 2 do 3 miesięcy.
Piercing nosa - problemy
Duże powikłania mogą się pojawić w przypadku robienia kolczyka w nosie za pomocą pistoletu. Nie jest to profesjonalny piercing i nie powinno się stosować tej metody. Najczęściej występujące w tym przypadku problemy to:
- rozerwanie, a nie przekłucie tkanki, co skutkuje przedłużeniem gojenia lub jego brakiem,
- możliwość zarażenia się chorobami zakaźnymi, na przykład HIV lub zapalenia wątroby typu C,
- wrośnięcie się kolczyka w skórę (kolczyki w pistolecie są zbyt krótkie i pod wpływem opuchlizny mogą wrosnąć w skórę),
- nieprecyzyjne wykonanie dziurki.
Ważne jest to, aby kolczyk w nosie wykonać u profesjonalnego piercera. Jeśli dziurkę wykonamy na przykład u kosmetyczki, która nie ma odpowiednich szkoleń i doświadczenia, mogą nas spotkać różnorodne problemy i powikłania. Między innymi mogą się pojawić problemy z gojeniem, zakażenie i możemy uzyskać nieprawidłowe porady związane z pielęgnacją.
Istnieją również problemy, które mogą się pojawić ze względu na nieodpowiednią pielęgnację lub nie są zależne od nas, czyli:
- stan zapalny,
- ziarnina (przerost tkanki),
- migracja (przesunięcie się kolczyka lub całkowite jego wypchnięcie).
Czy kolczyk w nosie boli?
Ból podczas wykonania piercingu jest indywidualnym odczuciem. Zależne jest to również od miejsca przekłucia. Lekki dyskomfort i ból mogą być również odczuwalne w pierwszej fazie gojenia. Duży problem pojawia się w momencie, kiedy dziurka została źle wykonana i nie chce się goić. Może na przykład zostać zrobiona w nieodpowiednim miejscu lub pod złym kontem. Jeśli jednak ból jest intensywny lub nagły, należy jak najszybciej zgłosić się do piercera.
Przeczytaj również: Piercing ucha - pistolet czy igła?
Ile kosztuje kolczyk w nosie?
Profesjonalny piercing nosa to koszt od około 80 do 120-130 złotych. Kolczyk można również zrobić u kosmetyczki za pomocą pistoletu. Taka usługa jest znacznie tańsza, zazwyczaj kosztuje to około 30-50 zł. Mimo to jest nieprofesjonalna to i niebezpieczna metoda robienia dziurki.