Reklama

Kolczyk w uchu jest najpopularniejszą formą piercingu. Może dlatego, że jest jednym z najmniej bolesnych przekuć, a także jest najbardziej „akceptowany społecznie”. Warto jednak pamiętać, że ucho to bardzo „wdzięczne” miejsce do przekuć, więc śmiało możemy kombinować z wieloma kolczykami w uchu. Pamiętajmy jednak, że kolczyk w uchu tak samo jak inne przekłucie wymaga pielęgnacji i higieny. Zobacz, jak dbać o przekłucia.

Reklama

Nazwy kolczyków w uchu

Pamiętaj, że każde przekłucie powinno być wykonane przez profesjonalistę w sterylnych warunkach. Przed zabiegiem upewnij się, że sprzęt, którym będzie wykonywany zabieg, jest jednokrotnego użytku lub przeszedł wcześniej proces sterylizacji i miał spotkanie z autoklawem! To bardzo ważne! Warto też zwrócić uwagę czym piercer wykonuje przekłucie, większość przekłuć powinno być wykonywane igłą - pistolet, który jest popularny w salonach kosmetycznych, nie zawsze da się dokładnie zdezynfekować, a dodatkowo robi większą dziurkę.

  • Standard Lobe - To najbardziej popularna forma kolczyka w uchu. Nie jest bardzo bolesne, a proces gojenia trwa około miesiąca.
  • Industrial - To przekłucie wykonuje się w górnej części ucha. Kolczyk przechodzi przez chrząstkę ucha, a do jego wykonania potrzebne są dwa przekłucia. Standardowym kolczykiem, jaki się zakłada, jest banan lub sztanga. Czas gojenia to około półtora miesiąca.
  • Helix - Ten kolczyk robi się w okolicy zawinięcia chrząstki ucha. Jest dość bezproblemowe jeśli chodzi o proces gojenia. Standardową biżuterią przy tym przekłuciu jest albert, proste sztangi lub kółeczka.
  • Anti Helix - Kolczyk umieszczony po przeciwnej stronie niż Helix. Okres gojenia to dwa miesiące. Najczęściej noszoną biżuterią przy tym przekłuciu są sztangi.
  • Forward Helix - przebicie chrząstki na samej górze ucha. Przy tym przekłuciu świetnie wyglądają kółka. Okres gojenia to około 2 miesiące.
  • Rook - Przekłucie przechodzi przez chrząstkę ucha. Jednak nie każdy może sobie na taki kolczyk w uchu pozwolić, to zależy od naszej anatomii. Proces gojenia trwa około 4 miesiące, a standardowym kolczykiem jest kółeczko.
  • Conch - Przekłucie wnętrza małżowiny usznej, niedaleko jej zagięcia. Istnieją dwa warianty tego kolczyka w uchu - wewnętrzny i zewnętrzny. Jest to przekłucie, które może powodować duże krwawienie przez dużą ilość naczynek krwionośnych. Goi się nawet do 6 miesięcy.
  • Daith - Przekłucie wykonuje się w małżowinie usznej, tuż nad przewodem słuchowym zewnętrznym, czyli dziurką. Jest równie mało bolesny co klasyczne przekłucie w płatku ucha, goi się około 2 miesiące.
  • Tragus - To kolczyk, który wykonuje się na skrawku ucha. To przekłucie rzadko migruje, jednak jest dość bolesne. Zazwyczaj używa się do niego sztangi lub kuleczka. Goi się około 3-4 miesięcy.
  • Tunnels - Nie jest to do końca przekłucie. Tunele twory się przez rozpychanie i rozciąganie płatku ucha. Robi się to za pomocy "rozpychaczy", a jeśli ktoś nie chce czekać długo na wymarzony efekt, może poddać się zabiegowi przy użyciu skalpela. Ucho goi się długo, a po wyjęciu tuneli pozostaje ryzyko, że nigdy nie wróci do normalnego kształtu.

Zobacz także: Kolczyk w wędzidełku – rodzaje, pielęgnacja, powikłania, cena

Jak dbać o kolczyk w uchu?

Każda rana, również ta po kolczyku, wymaga higieny. Pamiętaj, żeby przez pierwsze kilka dni po przekłuciu nie pić alkoholu ani kofeiny. Unikaj również aspiryny. Dlaczego? Te produkty rozrzedzają krew, co skutkuje dłuższym okresem gojenia się kolczyka w uchu. Pod żadnym pozorem też nie wyjmuj biżuterii, dopóki przekłucie się nie zagoi! Powstrzymaj się też od pływania w publicznych zbiornikach wodnych i wizyt w saunie. Przed każdym dotknięciem przekucia dokładnie umyj ręce, a ranę po przekłuciu przemywaj dwa/ trzy razy dziennie wodą. Wydzieliny, które przez pierwsze tygodnie będą się wydobywać, również przemywaj na mokro, nie zdrapuj! Uważaj, by nie zahaczyć kolczyka ubraniem, szalikiem czy włosami. Pamiętaj również, żeby przekłucie nie miało kontaktu z kosmetykami - mogą podrażnić skórę lub wywołać zapalenie.

Zobacz także: Kolczyk w języku - rodzaje, ból, gojenie, cena

Reklama

Kombinacje w wieloma kolczykami mogą wyglądać naprawdę pięknie! Podobnie jak z każdą biżuterią, to my decydujemy, jaki styl wybieramy, dlatego kolczyk w uchu może być tak samo piękny, delikatny i elegancki, jak i rockowy!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane