Kolczyk w wardze – rodzaje, pielęgnacja, powikłania, cena
Kolczyk w wardze to bardzo ciekawa i dość popularna ozdoba. Niestety przekłucie wargi jest dosyć bolesne, a zabieg może się skończyć wieloma powikłaniami. Wyróżnia się 6 rodzajów przekuć, a różnią się między sobą miejsce, rodzajem kolczyka lub połączeniem kilku ozdób.

- Aneta Zygmuntowicz, Katarzyna Dobrzyńska
Kolczyk w wardze wykonuje się z pomocą igły lub wenflonu, a następnie od razu przekłada wybrany kolczyk przez dziurkę. Profesjonalny piercer nigdy nie wykona przekłucia za pomocą pistoletu, gdyż może się to skończyć uszkodzeniem nerwu i problemami z gojeniem. Kolczyk w wardze dość długo się goi, bo jest to okres nawet do 3 miesięcy, a w tym okresie szczególnie trzeba uważać na ostre i słone jedzenie, a także higienę jamy ustnej. Za kolczyk w wardze zapłacicie od 80 do 150 zł.
Spis treści:
- Kolczyk w wardze - nazwa
- Czy kolczyk w wardze boli?
- Gojenie kolczyka w wardze
- Kolczyk w wardze - powikłania
- Cena za kolczyk w wardze
Rodzaje i nazwy kolczyków w wardze
Najpopularniejsze rodzaje kolczyków w wardze to:
- madonna - umieszczony w górnej wardze po boku,
- medusa - kolczyk pośrodku górnej wargi,
- angel bites -dwa symetryczne ułożone kolczyki po bokach górnej wargi,
- snake bites - dwa symetryczne ułożone kolczyki po bokach dolnej wargi,
- devil bites - dwa kolczyki w górnej i dolnej wardze po tej samej stronie ust,
- spider bites - dwa kolczyki obok siebie.
Czy kolczyk w wardze boli?
Przekłucie wargi może być dość bolesne, gdyż wargi to gruba tkanka z dużą ilością zakończeń nerwowych. Wszystko zależy od progu odczuwanego bólu. Dla niektórych osób jest to prawie niewyczuwalne ukłucie, inni skarżą się na bardzo duży ból. Przekłucie wargi można zrobić w znieczuleniu.
Gojenie kolczyka w wardze
Przede wszystkim należy wykonać kolczyk w wardze renomowanym salonie piercingu. Profesjonalny piercer da nam odpowiednie zalecenia i opisze, jak dbać o ranę i czego unikać.
Przede wszystkim należy bardzo mocno dbać o higienę jamy ustnej. W przypadku świeżej rany koniecznie trzeba myć zęby po każdym posiłku, a rankę płukać solą fizjologiczną. W pierwszych tygodniach gojenia powinniśmy także unikać używek, takich jak papierosy i alkohol oraz bardzo ostrych lub gorących posiłków.
Zobacz także: To takie kolczyki podbijają Instagram - są tanie i pasują do wszystkiego!
Powikłania po kolczyku w wardze
Zazwyczaj powikłania pojawiają się w przypadku, kiedy zabieg został źle wykonany. Bardzo ważne jest więc oddanie się w ręce doświadczonego piercera. Pod żadnym pozorem nie polecamy robienia kolczyków u kosmetyczki czy w domu. Najczęstsze powikłania w przypadku źle wykonanego przekłuwania to:
- mały krwotok w przypadku przebicia dużego naczynia krwionośnego;
- infekcja (również w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji),
- paraliż twarzy/naruszenie nerwu twarzy.
Nawet przy prawidłowo wykonanym zabiegu, mogą się pojawić nieprawidłowości, takie jak:
- wyrwanie kolczyka,
- migracja, czyli przesunięcie kolczyka,
- przerost blizn,
- uszkodzenie zębów,
- wrośnięcie kolczyka w ciało.
Kolczyk w wardze - cena
Kolczyk w wardze zawsze należy wykonywać u profesjonalnego piercera. Zdecydowanie nie jest to usługa, na którą powinniśmy wybrać się do salonu kosmetycznego. Przekłucie z kolczykiem to zazwyczaj koszt od 80 do 150 zł.