Reklama

Przekłuwanie uszu to zabieg, któremu poddawane są nawet małe dzieci, dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo przy takim zabiegu. Specjaliści przekonują, że najlepszą metodą do piercingu jest użycie igły medycznej, odradza się natomiast przekłucia za pomocą pistoletu. Użycie igły nie tylko wpływa na szybszy proces gojenia się rany, ale też zmniejsza ryzyko zakażenia czy infekcji. Sprawdźcie, jak wybrać pierwsze kolczyki.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak przygotować się do przekłucia?
  2. Jak wygląda proces przekłucia uszu?
  3. Dlaczego lepiej przekłuwać uszy za pomocą igły, a nie pistoletu?
  4. Jak długo goją się uszy po przekłuciu?
  5. Pielęgnacja piercingu - jak należy dbać o przekłute uszy?
  6. Ile kosztuje przekłucie uszu?

Jak przygotować się do przekłucia?

Do przekłucia uszu nie trzeba specjalnie się przygotowywać, ale zadbajcie o to, by przed wizytą u piercera być wyspanym i wypoczętym. Nie należy wykonywać przekłuć pod wypływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Warto też zadbać o posiłek przed wykonaniem kolczyka. Najważniejsze jednak jest, by dokładnie i sumiennie wybrać osobę wykonującą zabieg - polecamy wybrać się do piercera, a nie do kosmetyczki.

Jak wygląda proces przekłucia uszu?

Sam proces założenia kolczyka będzie się różnić w zależności od metody jaką wybierzecie, ale przypominamy, że najbezpieczniejsza metoda to przekłucie za pomocą igły medycznej. Zabieg przebijania uszu zawsze powinien zaczynać się od wybrania miejsca przekłucia. Ważne, żeby dziurki były symetryczne. Następnie należy przejść do dezynfekcji płatka ucha lub innej wybranej części ucha. Kolejnym krokiem może być podanie miejscowego znieczulenia, ale nie jest to obowiązkowy punkt. Przed samym wykonaniem przekłucia możecie zażądać sprawdzenia czy sprzęt, którego używa piercer jest wysterylizowany - profilaktyka jest bardzo ważna.

Po przygotowaniu przechodzimy do ukłucia i przełożenia igły, następnie specjalista przekłada kolczyk. Przekłucie jest bolesne, ale stopień bólu będzie zależało od wyboru miejsca przekłucia - na chrząstce będzie ono mocniej odczuwalne w porównaniu do miękkiej części. Piercer powinien wybrać też odpowiednie kolczyki - mowa tu o dobraniu rozmiaru i odpowiedniego materiału, z którego będzie wykonany tzw. kolczyk leczniczy. Specjaliści zalecają, aby unikać stali chirurgicznej, która może powodować uczulenia, a radzą wybierać kolczyki wykonane z tytanu lub bioplastu.

  • Tytan - zgodnie z dyrektywą Nickel Directive jest to materiał, który jest zalecany do świeżego przekłucia, ale rownież jest zalecany dla osób uczulonym na nikiel.
  • Bioplast - ten materiał najlepiej wspomaga proces gojenia się przekłucia i jest hipoalergiczny. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia alergii i nie zawiera niklu.

Początkowe kolczyki powinny być noszone zgodnie z zaleceniami specjalisty, ale upraszcza się, że po nowe kolczyki można sięgnąć po około 6 tygodniach, jeśli podczas gojenia nie doszło do komplikacji.

Getty Images@knape

Dlaczego lepiej przekłuwać uszy za pomocą igły, a nie pistoletu?

Dyskusja na temat tego, jaka metoda przekłuwania uszu jest najbezpieczniejsza, trwa już od dawna, ale stanowisko specjalistów się nie zmienia. Najbezpieczniejsze sposobem jest używanie igły medycznej, bo ta nie tylko jest najbardziej higieniczna, to jeszcze przyśpiesza gojenie się rany. Pistolety do przekłuwania uszu wyrzucają kolczyki z dużą siłą, przez co rozrywają tkankę dookoła, co może powodować powikłania, a także zaciska mocno kolczyk, co może utrudniać prawidłowe zrośnięcie się. W dodatku pistolet ma często elementy i wykonane z plastiku, które są trudne do zdezynfekowania, a to może skutkować zakażeniem WZW typu C.

Zobacz także: Kolczyk w języku. Cena przekłucia, jego rodzaje i możliwe komplikacje

Jak długo goją się uszy po przekłuciu?

Czas przekłucia zależy nie tylko od miejsca przekłucia, ale też od wielu innych czynnikow - na przykład naszej higieny. Tradycyjne przekłucie płata ucha goi się od 1,5 do 2 miesięcy. A inne przekłucia:

  • Conch, helix, tragus, rook - goi się około 3-4 miesiące.
  • Ragnar, ufo czy industrial - goi się około 5-9 miesięcy.
Getty Images@knape

Pielęgnacja piercingu - jak należy dbać o przekłute uszy?

Przez cały proces gojenia się przekłucia powinniście być w kontakcie z piercerem, który wcześniej powinien dokładnie poinformować was, w jaki sposób dbać o świeże przekłucie. Oto kilka punktów, których należy przestrzegać:

  1. Przez cały okres gojenia zaleca się dokładnie oczyszczać przekłute miejsce 2-3 razy dziennie za pomocą soli fizjologicznej, a następnie zdezynfekować srebrem koloidalnym lub wodą morską. Używaj do tego patyczków kosmetycznych lub jałowych gazików do tego celu.
  2. Nie wyciągać biżuterii aż do pełnego zagojenia.
  3. Unikać dotykania, kręcenia lub bawienia się kolczykiem, aby uniknąć podrażnienia kanału przekłucia.
  4. Nie moczyć przekłucia.
  5. Ograniczyć korzystanie z basenów, saun i solariów.
  6. Omijać miejsce przekłucia podczas aplikacji kosmetyków.
  7. Myć włosy z głową do dołu.
  8. Ograniczyć spożycie alkoholu.
  9. Nie zasypiać na przekłuciu.
Reklama

Ile kosztuje przekłucie uszu?

Cena za wykonanie kolczyka różni się w zależności od miejsca, gdzie chcecie wykonać przekłucie. Inne czynniki, które wpływają na cenę to doświadczenie specjalisty czy miasto. Ceny zaczynają się od 80 do nawet 200 zł za przekłucie. Ceny za takie usługi powinniście móc zweryfikować przed wizytą na stronie internetowej salonie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane