10 pytań, które powinnaś mu zadać PRZED ślubem
On jest przystojny, inteligentny, kocha cię… Oczyma wyobraźni już widzisz się w sukni ślubnej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o związaniu się ze swoim ukochanym na całe życie, dowiedz się o nim jak najwięcej i upewnij się, czy na pewno do siebie pasujecie.

Ślub Magdy i Piotra był zaplanowany na czerwiec 2017. Sala zaklepana, termin w kościele też. Wszyscy mówili o nich” „są dla siebie stworzeni, para idealna”. Na Wszystkich Świętych pojechali razem do rodziny Magdy. Przyjechała też tam kuzynka Magdy z synkiem. Nie widzieli się od lat. 4-letni Maciuś ma zespół Downa i jego mama Sylwia unika dłuższych podróży (synek nie przepada za nimi). – Zauważyłam, że Piotr unikał Maćka, nie bawił się z nim, obchodził go z daleka – opowiada Magda. – Byłam przekonana, że spotkanie z chorym dzieckiem zestresowało go i nie wie, jak się zachować. W domu Piotr przyznał, że źle się czuł w towarzystwie Maciusia. – Dziwię się Sylwii, że nie usunęła ciąży. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mój wymarzony synek jest chory. Że nie pójdę z nim na mecz, że nie będzie grał w szkolnej drużynie, że całe życie będzie skazany na pomoc rodziców – tłumaczył. A Magda słuchała i zastanawiała się, czy na pewno dobrze zna swojego narzeczonego?Tak, rozmawiali wcześniej o dzieciach. Wiele razy. Miała być dwójka – Robert (na cześć idola Piotra – Lewandowskiego) i Tosia. Ale nigdy nie rozważali sytuacji, co będzie, jeśli dziecko urodzi się chore. Dla Magdy zespół Downa nie byłby powodem, by usunąć ciążę. Dla jej narzeczonego – już tak. Teraz Magda zastanawia się, czego jeszcze nie wie o swoim przyszłym mężu...

Jakie małżeństwo ma szansę przetrwać?
Takich przypadków jak Magdy i Piotra jest dużo więcej. Powód? Na początku związku pierwsze skrzypce grają namiętność i wzajemna fascynacja. Wszystko wydaje się piękne i nieskomplikowane, a ty spoglądasz na świat (a przede wszystkim na swojego faceta) przez różowe okulary.Z czasem relacja przechodzi zmiany, osiągając kolejne „stopnie wtajemniczenia”. Nieco zmienia swój charakter, a erotyczne napięcie ustępuje intymności i zaangażowaniu. Partnerzy poznają się coraz lepiej, czują się ze sobą znacznie bardziej komfortowo i bezpiecznie.Każdej z nas wydaje się, że wizja małżeństwa, którą mamy w swojej głowie jest tą prawidłową i najbardziej powszechną. Nic dziwnego: zazwyczaj wynosimy ją z domu rodzinnego, a więc dorastamy otoczeni osobami, które myślą podobnie. Jakież bywa nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że… nasz partner ma zupełnie inne wyobrażenie o wspólnym życiu. Warto uświadomić sobie, że każdy z nas ma prawo do własnego zdania, a uniwersalny model związku po prostu nie istnieje. Receptą na szczęście jest związanie się z kimś, kto ma poglądy i podejście do życia zbliżone do naszych.

Jeśli jesteście ze sobą od kilku lat i szczerze ze sobą rozmawiacie, z pewnością macie już za sobą dyskusje o tym, czy chcecie mieć dzieci, czym jest dla Was wierność i jak wyobrażacie sobie podział obowiązków w Waszym wspólnym domu (a jeśli nie, to czym prędzej to nadróbcie!). Są jednak również nieco mniej oczywiste pytania, które warto zadać partnerowi, zanim zdecydujecie się na ślub. Może w ten sposób uchronicie się przed związaniem się z kimś, kto do Was nie pasuje?
10 pytań, które warto zadać narzeczonemu
Oczywiście, nie chodzi o to, by poddawać ukochanego przesłuchaniu. Jeśli jednak nie wiesz, jak twój partner odpowiedziałby na część z poniższych pytań, postaraj się wpleść je w jedną z Waszych przyszłych rozmów. Pamiętaj, że człowiek może coś deklarować, a potem zrobić coś zupełnie innego. Pewnie każda z nas zapytana, co zrobi, gdy jej partner ulegnie wypadkowi, odpowie, że będzie go dalej kochać i opiekować się nim. A jest jednak wiele sytuacji, gdy małżonek nie był w stanie poradzić sobie z życiem u boku osoby niepełnosprawnej. Takich sytuacji nie przewidzisz. Ale kiedy już Twój mąż jasno powie, czy jest zwolennikiem czy przeciwnikiem in vitro i okaże się, że jego pogląd jest zupełnie inny niż Twój – może warto wcześniej zacząć dyskusję?Zapytaj przyszłego męża:
- Co byś zrobił, gdyby okazało się, że jestem bezpłodna?
- Czy chciałbyś być przy narodzinach naszego dziecka?
- Jak zareagowałbyś na niezaplanowaną ciążę? Czy oczekiwałbyś, że urodzę dziecko, niezależnie od sytuacji? Czy namawiałbyś mnie do usunięcia?
- Jak byś postąpił, gdybym uległa wypadkowi i stała się niepełnosprawna lub zachorowała na ciężką chorobę?
- Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której wyprowadzamy się do innego miasta lub kraju?
- Jak będziemy spędzali święta: z moją czy twoją rodziną? A może będziemy organizowali wspólne spotkania w naszym domu?
- Czy kiedykolwiek miałeś problem z używkami lub hazardem? Zdarzyło ci się brać narkotyki, jeździć samochodem po alkoholu, przegrać dużą sumę w kasynie?
- Czy zgodziłbyś się na podpisanie intercyzy?
- Czy kiedykolwiek sprawdzałeś, czy nie jesteś nosicielem wirusów HIV lub HPV oraz czy nie cierpisz na choroby weneryczne?
- Czy masz jakieś trudne doświadczenia z czasów dzieciństwa, o których jeszcze nie wiem?
Foto: iStock